Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nurullah Ataç Kimdir?

  • 30 Eylül 2021
  • Nurullah Ataç Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Nurullah Ataç Kimdir?

21 Ağustos 1898 seneyi İstanbul doğumlu olan yazar Nurullah Ataç, Türk Edebiyatı’nın en ehemmiyetli adlarından biridir. İlkokul eğitimini bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. Sonrasında İsviçre’ye giderek eğitimini sürdürmüştür. Babasının ölümüyle İsviçre’den dönen Nurullah Ataç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girmiştir. Fakat burada eğitimini bitirememiştir. Fransızca bildiğinden çevirmenlik ve hocalık yapmıştır. 1945 senesinden sonra ise Cumhurbaşkanlığı’nda tercüman […]

21 Ağustos 1898 seneyi İstanbul doğumlu olan yazar Nurullah Ataç, Türk Edebiyatı’nın en ehemmiyetli adlarından biridir. İlkokul eğitimini bitirdikten sonra Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. Sonrasında İsviçre’ye giderek eğitimini sürdürmüştür. Babasının ölümüyle İsviçre’den dönen Nurullah Ataç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girmiştir. Fakat burada eğitimini bitirememiştir. Fransızca bildiğinden çevirmenlik ve hocalık yapmıştır. 1945 senesinden sonra ise Cumhurbaşkanlığı’nda tercüman olarak misyon yapmıştır.

Nurullah Ataç Kimdir?Eleştirmen ve sınama yazarı olan Nurullah Ataç, Türk Dil Kurumu yayın kolu başkanı olarak misyon yapmış ve yazdığı şiirler Dergah’ta yayınlanmıştır. Eleştirmen olduğu için Dünya gazetesinde yazdığı tenkitler yayınlanmıştır. Yazı hayatına tiyatro tenkidi ile başlayan Ataç, Türk Tiyatrosunun gelişimi için liderlik etmiştir.

Türk dilinde yalınlaşma ve tasfiyecilik devriminin en büyük korunucularındandır. Özellikle Türkçe’de bulunan yabancı sözcüklere karşı çıkmış ve bu sözcükleri kullanmamıştır. Değişik dillerden alınan sözcüklerin yaşamımız da yer alacağına bu sözcüklerin Türkçeleştirilerek kullanılmasını ilke edinmiştir.

Divan Edebiyatı’na olan alakası ile öğrenilen Yazar, Türkçe sözcüklerde yazım dili ve konuşma dilinin özgün olmasını korunarak yarıyılın yazarlarını ve sonraki yarıyılın yazarlarını etkilemiştir. Devrik tümceleri rahatlıkla kullanmasıyla öğrenilmektedir.

1955 senesinde şeker hastalığı teşhisi konan Nurullah Ataç, ayrıca gut hastalığı ile de savaşmıştır. Eşi Leman Ataç aynı senede ölüm etmiştir. Kendisi 1957 senesinde karaciğer ve böbrek yetmezliği nedeniyle yaşama gözlerini yummuştur.

Türk Edebiyatı’nın kıymetli adlarından biri olan ünlü eleştirmen, Türk diline verdiği ehemmiyet ile öğrenilmektedir. Vefatından sonra yazar ile alakalı bir hayli rakamda yazı çıkartılmış ve kendi hakkında da iki adet kitap yayınlanmıştır.

Nurullah ataç yapıtları arasında; Karalama Defteri- Laftan Lafa, Ararken Diyelim, Laf Arasında, Okuruma Mektuplar, Günce, Prospero ile Caliban, Sohbetler, Günce- 2, Mecmualarda, Günlerin Getirdiği adlı yapıtlar yer almıştır.

Nurullah Ataç ile alakalı yazılan yapıtlarda Türk Dil Müesseseyi, yazarın yazılarını derleyerek 1962 senesinde ataç adlı kitabı yayınlamıştır. Türk Edebiyatının en beğenilen ve en çok okunan adlar arasında yer alan Nurullah Ataç’ın Meral Ataç isminde bir de kızı dünyaya gelmiştir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ