Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nükleik Asitler: DNA ve Ribo Nükleik Asit

  • 03 Mayıs 2021
  • Nükleik Asitler: DNA ve Ribo Nükleik Asit için yorumlar kapalı
  • 13 kez görüntülendi.
Nükleik Asitler: DNA ve Ribo Nükleik Asit

Deoksiribonükleik asit DNA Bu nükleik asit çeşidi genlerin yapısında bulunur. DNA’da dört farklı cinsten nükleotid yapı taşları bulunmaktadır. Bunların hepsi şeker ya da glikoz olarak deksiriboz kapsar; fakat azotlu bazlar açısından değişiklik gösterirler. Yapısında bulunan iki baz adenin ve guanin, pürin olarak öğrenilen iki halkalı biçimde dizilim gösterirler. Değişik iki nükleotid yapı taşları olan sitozin […]

Nükleik Asitler: DNA ve RNADeoksiribonükleik asit DNA
Bu nükleik asit çeşidi genlerin yapısında bulunur. DNA’da dört farklı cinsten nükleotid yapı taşları bulunmaktadır. Bunların hepsi şeker ya da glikoz olarak deksiriboz kapsar; fakat azotlu bazlar açısından değişiklik gösterirler. Yapısında bulunan iki baz adenin ve guanin, pürin olarak öğrenilen iki halkalı biçimde dizilim gösterirler. Değişik iki nükleotid yapı taşları olan sitozin ve timin ise pirimidin diye adlandırılan tek halkalı yapıdadırlar.
DNA molekülü nükleotidlere öyle bir bağlanmıştır ki bir nükleotiddeki şeker her zaman bir sonraki nükleotidde bulunan fosfat grubu ile bağ yapmaktadır. Bu biçimde azotlu bazlar zincirin yan grupları olacak biçimde uzunca bir şeker- fosfat zinciri kurulur. Aynı türe ait DNA moleküllerinde dört farklı tip nükleotid sıralanışı aynıdır ve farklı cinslerde değişir. Her cins DNA’nın özelliğini tanımlayan işte bu diziliştir. Hakikatinde kalıtsal bilgiyi kodlayan da DNA’da nükleotitlerin sıralanışıdır ve bu da protein birleşiminin hakimiyeti biçiminde ifade edilir. Özellikle de DNA’da nükleotidlerin dizilişi, proteinlerin amino asitlerinin dizilişini tanımlar primer yapı.
DNA molekülleri genel olarak tekli yapıda bulunmazlar. Bunun yerine, bu yapıdaki iki zincir, ters doğrultularda ve merdivenin dikey kısımları şekline tertip edilir ve aralarındada merdivenin basamaklarını oluşturan azotlu bazlar bulunur. Karşılıklı gelen iki zincirin bazları arasındaki hidrojen bağları iki zinciri bir arada meblağ. Neticede oluşan çift zincirli molekül çift helezoni biçiminde kıvrılır.
Nükleik Asitler: DNA ve RNAKumpaslı helezoni kıvrılma ve bazlar arasındaki hidrojen bağlanmaları ile oluşan DNA molekülünün merdiven yapısının kurulması üzerinde rol oynayan iki çok ehemmiyetli etken vardır. Birincisi her bir basamak bir pürin çift halkalı bir de pirimidin bazından alana gelmelidir; ancak bu biçimde tüm milleteler denk büyüklükte olabilecek ve kumpaslı bir helezoni yapı kurulabilecektir. İkinci olarak da, pürin guanin olduğunda, pirimidin sitozin olacaktı r; yalnızca bu eşleşmeler, lafı edilen hidrojen bağlarının kurulmasına imkân tanı r. Çift zincirli molekülde de gösterildiği gibi, bazların baz çifti oluşturma sırası ehemmiyetli olmadığı için A-T ya da T-A, C-G ya da, G-C dört farklı basamak kurulabilir. Bu tertip etmenin biyolojik anlamı şudur, bir tek zincirin baz dizilimi, değişik zinciri de tanımlar ve her hücre ufalanmasında iki zincir dağılıp, birer kopyasını oluşturabilir.
Ribonükleik asit Ribo Nükleik Asit
Nükleik asitlerin ikinci ehemmiyetli sınıfı ribonükleik asitler ya da Ribo Nükleik Asit’lardır. Her biri protein birleşiminde farklı görevlere sahip olan birkaç tip Ribo Nükleik Asit vardır. Kimileri genlerdeki DNA’lardan hücredeki protein birleşimi merkezlerine bilgiler taşıyan ileticiler olarak görev yapar. Ötekileri protein birleşiminde görev yapan ribozom sınan hücre içi yapıların yapısal birer personel’ olarak bulunurlar. Kimileri de amino asitleri, ribozomlara taşır ve proteinlere dönüşmelerini kumpaslar. Rakamları çok az da olsa kimyevi tepkimeleri idareyen Ribo Nükleik Asit’lar da vardır. Burada değineceğimiz ise farklı tip Ribo Nükleik Asit’lar ile DNA’lar arasındaki üç ayırtedici özelliktir.
*Ribo Nükleik Asit’lardaki şeker riboz, DNA’lardaki ise deoksiribozdur
*DNA’daki bazlardan timinin yerine Ribo Nükleik Asit’da urasil sınan eşi bir baz vardır.
*Ribo Nükleik Asit tek zincirli iken, DNA genellikle çift zincirlidir.

Yazar: Taner Tunç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ