Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nükleer Enerji Kullanımı Devam Edecek Mi?

  • 26 Nisan 2021
  • Nükleer Enerji Kullanımı Devam Edecek Mi? için yorumlar kapalı
  • 125 kez görüntülendi.

Aralıksız gündemde kalan nükleer enerji münazaraları sürmeye devam ediyor. Ülkelerdeki siyasetler bazen bu mevzu üzerine değişiyor ve şekilleniyor. Enerji siyasetleri tanımlarken öncelikli olarak dışa bağımlılığı eksiltme kastediliyor.

Nükleer Enerji Kullanımı Devam Edecek Mi?Aralıksız gündemde kalan nükleer enerji münazaraları sürmeye devam ediyor. Ülkelerdeki siyasetler bazen bu mevzu üzerine değişiyor ve şekilleniyor. Enerji siyasetleri tanımlarken öncelikli olarak dışa bağımlılığı eksiltme kastediliyor. Hangi enerjiye yönelineceği mevzusunda arzları karşılayıp karşılayamayacağı, imal, yapım maliyetleri vb. bir hayli unsur işin içine giriyor. Enerji yapım tercihine tesir eden bir hayli unsurun olması her ülkenin değişik ve kendine has enerji siyasetlerinin olmasını gerektiriyor. İşte bu surattan nükleer enerjiden toptan bırakılması gibi bir vaziyet mevzubahisi değil. Zira kimi ülkeler için değişik nedenlerle bu enerji yapımı lüzumlu olmasına rağmen kimilerinde ise seçenek bir konuma gelebiliyor.

Şuanda ülkelerin nükleer enerji yapım oranlarına baktığımızda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Hindistan %4, Arjantin %8, Rusya %15, Amerika Birleşik Devletleri %20, İngiltere%23, Almanya %31, Güney Kore %39, Ukrayna %46, Belçika %58, Fransa % 78 oranında nükleer enerji yapımına sahip. Görüldüğü gibi her ülkedeki oran ve nükleer enerji yapımı aynı değil. Mesela Finlandiya bu alandaki aktifliklerine yeni başlamasına karşın % 30 oranını aşmış ve önümüzdeki 40 senede bu oranı %100′ e sürükleyebilme ismine siyasetler üretmekte.

Nükleer Enerji Kullanımı Devam Edecek Mi?

Öteki enerji kaynaklarına baktığımızda güneş oturumlarının pahalı olması, rüzgar türbinlerinin yaygın olmaması sebebiyle enerji bağlamında dışa bağımlı ülkeler bir hayli mesele yaşamakta. Bunlara Türkiye de misal gösterilebilir. Telekomünikasyon, sıhhat vb alanları da doğrudan etkileyen bu mesele dışa bağımlılığın bir neticeyi. İşte bu surattan zorunlu ihtiyatların alınması gidişatında bu teknoloji çok ehemmiyetli bir konuma geliyor. Türkiye bu mevzuda bir hayli geride kaldı. Yeni yeni nükleer santral kurma gayretleri var. Zati dünyada en süratli büyüyen 2. teknoloji gidişatındaki nükleer enerji yapımı göz arkasını edilemez. Nitekim geleceğe dair enerji kasveti sürükleyebileceğini düşünen ülkeler şimdiden nükleer enerji yapımına yatırım yapmaya başladılar. Suudi Arabistan buna misaldir ve esrarengizdir. Zira petrol zengini bir ülkedir ve buna karşın gelecek 25 senede 20′ ye yakın nükleer santral yapmayı amaçlamaktadır. Buna ayırdığı bütçe ise 300 milyar doları aşıyor. Hal böyleyken nükleer enerji yapımı ve kullanımından dünyanın bırakmasını beklemek azıcık ütopiktir.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ