Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Novak Djokovic Kimdir?

  • 01 Ağustos 2021
  • Novak Djokovic Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 157 kez görüntülendi.
Novak Djokovic Kimdir?

Novak-Djokovic-006Novak Djokovic, 22 Mayıs 1987 tarihinde, yarıyılın Yugoslavya devletinin, Belgrad şehrinde dünyaya gelmiştir. Yugoslavya’da doğan Novak Djokovic, 2003 ile 2006 seneleri arasında Yugoslavya yerine, Sırbistan Karadağ ismine yarışmıştır. Yugoslavya’nın 2003 senesinde dünyadaki neredeyse tam organizasyonlarda ad farklılığına gitmesi gerekmiştir. 2006 senesinde ise, Sırbistan ile Karadağ’da resmi olarak birbirlerinden bağımsız iki devlet haline gelince aslen Sırp olan Djokovic, bu tarihten itibaren, ülkesi Sırbistan ismini çaba etmeye başlamıştır.

Şu an itibariyle, erkeklerde dünya 1 numarasına kadar yükselen Novak Djokovic’in kariyeri zaferlerle doludur. Kariyeri süresince çıktığı bir hayli maçtan zafer ve kupalarla dağılan Novak Djokovic, 10 defa Grand Slam kazanma zaferi göstermiştir. İlk Grand Slam’ini 2008 senesinde Avustralya Sarih Tenis Turnuvası’nı kazanarak hakikatleştiren Sırp raket, bu tarihten sonra takribî olarak 3 sene süresince katıldığı Grand Slam’lerde son ikiye ve dörde kalma zaferi gösterse de Roger Federer ve Rafael Nadal gibi adları geçme zaferi gösterememiştir.

Novak Djokovic Kimdir?

Fiziksel olarak yeteri kadar güçlü olmadığına inanan Novak Djokovic, 2010 senesinde, kendisine bir kamp programı yapmış ve bu kamp programı gereğince, aylarca, dağlarda yaşamış ve soğuk havaya karşı mukavemetli bir biçimde karşı koymuştur. Dağlarda kamp yapmaya başlayan Novak Djokovic fiziksel kapasitesini artırmayı muvaffak olmuştur. Bu eğitim sayesinde oldukça çevikleşen ve zihni olarak da büyüme yaşayan Novak Djokovic’in dünya 1 numarasına yükselmesi fazla sürmemiştir. 2011 senesinde dünya genelinde her sene yapılan 4 Grand Slam turnuvasından 3’şanı kazanmayı başaran Sırp raket yalnızca Fransa Sarih Tenis Turnuvası’nda mutlu sona erişememiştir.

Bu bir sene içersinde gelen 3 Grand Slam galibiyeti, Novak Djokovic’i, Roger Federer ve Rafael Nadal’ı geçerek dünya 1 numarası yapmaya yetmiştir. 2012 senesinde ise, süratli yükselişini sürdüren Sırp raket Avustralya ve Fransa Sarih Tenis Turnuvaları’nı kazanma zaferi gösterince, Dünya Tenis Klasmanı’ndaki yerini iyice sağlamlaştırmayı muvaffak olmuştur. 2013 senesinde yalnızca 1 defa Grand Slam neşeyi yaşayan Novak Djokovic, bir sonraki sene 2014’te Fransa Sarih Tenis Turnuvası’nı ve Wimbledon’u kazanarak isminden laf ettirmeyi muvaffak olmuştur. Bu yarıyılda Rafael Nadal’ın sakatlığının bütün olarak geçmemesi de Djokovic’in işini daha da basitleştirmiştir.

121109092401-novak-djokovic-celebrates-story-topKazandığı 10 Grand Slam’in yanı gizeme kocamanlı minikli toplamda 52 galibiyete sahip sporcu, Sırbistan’ın gelmiş geçmiş en iyi 10 sporcusundan biri olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Djokovic, Sırbistan’ı etkin olarak temsil eden en zaferli sporcu olarak kayıtlara geçmiştir. Novak Djokovic, 2003 senesinde profesyonel olduktan sonra kariyeri süresince bir hayli alıştırman ile beraber çalışmıştır. Bunlar arasında, Dejan Petrovic, Riccardo Piatti, Marian Vajda, Mark Woodforde, Todd Martin ve Boris Becker gibi adlar yer almaktadır. Djokovic, 2010 senesinde Todd Martin ile yollarını ayırdıktan sonra takribî olarak 3 sene süresince hiçbir alıştırman ile çalışmamıştır.

Alıştırmansız geçen 3 senede Novak Djokovic, 8 defa Grand Slam kazanarak bu alanda dünyada bir ilk olmuştur. Hiçbir alıştırmana lüzum dinlemeden kendiliğindene idman yapmaya başlayan Djokovic, kariyerinin en parlak yarıyılına erişmeyi muvaffak olmuştur. Ancak 2013 senesinde dünyaca ünlü Alman tenisçi Boris Becker ile çalışmaya başlayan Sırp raket Becker’den bilecek çok şeyinin olduğunu vurgulamıştır ve onunla çalışmanın kendisi için bir onur olduğunu deklare etmiştir. Kariyer süresince çıktığı yarışmalardan toplam 78 milyon dolarlık bir hasılat elde etmeyi başaran Novak Djokovic, bu alanda dünyanın en çok kazanan sporcularından birisi olarak kayıtlara geçmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ