Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nöronda İhtar Mesajımının Genel Özellikleri

  • 27 Mart 2021
  • Nöronda İhtar Mesajımının Genel Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.

Nöronlar, çok muhtelif ihtarlara karşı yanıt verirler. Misali, hafif bir elektrik şokuna, bir çimdikleme ya da pH’da ani bir farklılığa karşı. Muhtelif tipte duyu nöronları ve duyu hücreleri; ışığa, kokulara, harekete vb. yanıt vermek üzere özelleşmişlerdir. Araştırmalarda hafif elektriksel ihtar en sık kullanılan ihtar tipidir, zira bunun şiddeti ve süresi tamamen hakimiyet edilebilir ve asaba […]

Nöronlar, çok muhtelif ihtarlara karşı yanıt verirler. Misali, hafif bir elektrik şokuna, bir çimdikleme ya da pH’da ani bir farklılığa karşı. Muhtelif tipte duyu nöronları ve duyu hücreleri; ışığa, kokulara, harekete vb. yanıt vermek üzere özelleşmişlerdir. Araştırmalarda hafif elektriksel ihtar en sık kullanılan ihtar tipidir, zira bunun şiddeti ve süresi tamamen hakimiyet edilebilir ve asaba ya hiç hasar vermez ya da çok az hasar verir. Alttaki deneyi izleyin.
İzole bir nöronla çalıştığımız zannedelim. Aksonun yüzeyinde birkaç santimetre aralıkla, iki elektrot yerleştirelim. Bu elektrotlar bir kayıt aletine bağlıdır ve böylece bunların aksona dokundukları noktalardaki her elektriksel farklılığı kaydolabiliriz; şimdi hücre gövdesine son derece hafif bir elektriksel ihtar uygulayalım. Hiçbir şey olmaz, kayıt aletimiz hiçbir farklılık göstermez. İhtarın şiddetini artırıp tekerrür sınayalım. Bu kez aletimiz bize, ilk elektrodun dokunduğu noktada bir elektriksel farklılık olduğunu ve bir saniyenin kesirleri kadar bir vakit sonra da eş bir elektriksel farklılığın ikinci elektrotta alana geldiğini söyler.

Aksonu uyarmayı muvaffak olduk ve bir elektriksel etkinlik dalgası, akson süresince, uyarılma bölgesinden hareket edip, 30-90 m/sn’lik bir süratle evvel bir elektrottan sonra ötekisinden geçti. Bundan sonra daha şiddetli bir ihtar uyguladık ve yine akson süresince ilerleyen elektriksel farklılık dalgasını kaydolduk, fakat bu elektriksel etkinliğin şiddeti ve sürati daha evvel daha hafif uyarım neticeyi elde ettiklerimizle aynı oldu.
Bu deneyden muhtelif ehemmiyetli neticeler çıkartabiliriz:
1.Bir asap impulsu, akson süresince hareket eden bir elektriksel etkinlik dalgası olarak kaydolunabilir.

2.Bir ihtarın aksonu uyarabilmesi için Nöronda Uyarı İletiminin Genel Özelliklerihücrenin esik bedelinin üzerinde bir şiddete sahip olması gerekir. Ayrıca, uyarıcı olması için uygulanması gereken asgari bir zaman da vardır.

3.İhtarın şiddetini eşik kıymetin üzerine çıkarmak oluşan impulsun şiddetini ve süratini değiştirmez. Akson ya tüm gücüyle yanıt vermekte ya da hiç yanıt vermemektedir. Bu tip bir tepki genellikle ya hep ya hiç yanıtı olarak anılır.
Akla hemen ehemmiyetli bir sual gelmektedir. Şayet bir akson, impulsun şiddeti ve sürati bakımından ya hep ya hiç özelliği gösteriyorsa o zaman hayvanlar bir ihtarın şiddetini nasıl ayırdediyorlar? Bu bilginin genelde kodlandığı iki yol vardır: Birincisi, ihtarın şiddeti artıkça ünite zamanda üretilen impuls rakamı da başka bir deyişle impuls yapımın frekansı yükselir. İkincisi, komşu hücreler değişik eşik bedellere sahip olabilirler. Böylece, ihtarın şiddeti çoğaldıkça giderek daha fazla hücrenin eşik bedeli asılacak ve daha fazla nöron uyarılacaktır. Beyin, daha şiddetli bir ihtarı ayırd etmede hem değişik nöronların uyarılma süratindeki çoğalışı hem de uyarılan nöron rakamındaki çoğalışı açıklayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ