Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nikola Tesla’nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?

  • 21 Mayıs 2021
  • Nikola Tesla’nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir? için yorumlar kapalı
  • 276 kez görüntülendi.

Colorado Springs, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletine bağlı bir mesken yeridir. Bu mesken yeri, bağlı olduğu eyalet ve de aynı zamanda ülkenin en önde gelen şehirleri arasında sayılır. Küresel anlamda da son derece popüler bir şehir olma özelliğini haiz olan Colorado Springs, Colorado eyaletinin El Paso County sınan bölgesinde bulunur. Bu […]

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Colorado Springs, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletine bağlı bir mesken yeridir. Bu mesken yeri, bağlı olduğu eyalet ve de aynı zamanda ülkenin en önde gelen şehirleri arasında sayılır. Küresel anlamda da son derece popüler bir şehir olma özelliğini haiz olan Colorado Springs, Colorado eyaletinin El Paso County sınan bölgesinde bulunur. Bu şehir, Amerika’nın orta kesiminin doğu hattında yer alır. Ayrıca şehir Fountain Creek olarak adlandırılan bir doğa şahanesine de son derece yakın bir konumda olmasıyla da dikkat çekicidir. Eyaletin ve de Amerika’nın en ehemmiyetli mesken yerlerinden biri olan Denver’a da son derece yakın bir mesafede bulunan Colorado Springs, bu şehre yalnızca 100km uzaklıktadır. Bu da iki şehrin birbiri ile etkileşim halinde olması neticesini doğurur. Bakıldığı zaman Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında en daha öncekilerinden olmasa da yeniden de köklü bir tarihe sahip olan Colorado Springs, özellikle dünyaca ünlü bilim insanı Nikola Tesla ile anılır.

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Resmi olarak 19 Haziran 1886 tarihinde şehir statüsü alan Colorado Springs, bu tarihle birlikte Amerikan şehirleri arasında en favorilerinden birine dönüşmüştür. Daha doğru bir ifade ile şehir, hakikatinde Amerikan şehirlerinin karışık ve de hengameli atmosferinden kaçan zengin Amerikalılara konut sahipliği yapmış olmasıyla tarihe geçmiştir. Son derece faydalı topraklara sahip olan Colorado Springs şehri, dünyanın en ehemmiyetli bilim adamları arasında yer alan Nikola Tesla’nın da Amerika hudutları dahilinde yaşadığı yarıyılda yaşamını sürdürdüğü yer olarak karşımıza çıkar. Tesla, bir hayli deneyini bu şehirde reelleştirmiş ve bunlara ait tescil müracaatında bulunmuştur. Sırp asıllı Amerikalı bilim insanı Tesla, seçenek akımın mucidi olarak bilinir. Hatta resmi olarak radyo bile onun tarafından bulunmuştur.

Markofoni radyoyu bulup tescilini alsa da Tesla, sonraki yarıyılda açtığı dava ile tescili iptal ettirmiş ve radyonun bizzat kendisi tarafından bulunduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca Thomas Edison‘un da bir hayli fikri Tesla’dan çaldığı sanılmaktadır. Buna lamba da dahildir. Görüldüğü üzere bu şehir böylesine büyük bir bilim insanına konut sahipliği yapmış olmasıyla ünlüdür. Tesla özellikle bu şehrin hudutlarında taşınılabilir elektrik fikrini yaşama geçirmeyi muvaffak olmuştur. Ancak sektörün baronları Tesla’yı rahat vazgeçmemişlerdir.

Nikola Tesla'nın Mekanı Olan Colorado Springs Nasıl Bir Şehirdir?Dünyanın en popüler şehirleri arasında yer alan Colorado Springs, Amerikan milleti için de son derece ehemmiyetlidir. Günümüz itibariyle her ne kadar oldukça çağdaş olsa da bu şehirde yaşayan insan rakamı yalnızca 700 binler ortamındadır. Bu da hakikatinde şehirdeki yaşam niteliğine pozitif bir tesir etmiştir desek mübalağa etmiş olmayız. Şehir özellikle deniz seviyesinden takribî 1,840m yüksekte olmasını öğrenilir. Şehir bu anlamda kışları son derece soğuk ve de dondurucu bir atmosferde geçirir. Ayrıca şehrin hudutları dahilinde bulunan azami nokta ise 4,300m ortamındadır. Bölgeye Türkiye üzerinden doğrudan erişmek ihtimalsizdir. Bunun için aktarma yapılarak seyahat edilmesi gerekir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ