Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?

  • 14 Temmuz 2021
  • New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
  • 192 kez görüntülendi.
New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?

New York, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alır. Bu eyalet, kendiyle aynı adlı bir de şehre sahiptir. Bu şehre ise New York City ismi verilmiştir. New York olarak kısaca bahsedilen bu şehir, gerek eyaletin gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve de en gözde şehirlerinden biridir. California eyaleti ile […]

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?New York, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alır. Bu eyalet, kendiyle aynı adlı bir de şehre sahiptir. Bu şehre ise New York City ismi verilmiştir. New York olarak kısaca bahsedilen bu şehir, gerek eyaletin gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve de en gözde şehirlerinden biridir. California eyaleti ile her anlamda yarışan bu New York, bir haylilerine göre California’dan daha da popüler ve de daha büyük bir figürdür. Bu eyalet şehrinin hudutları dahilinde yaşayan insan rakamı alt yukarıya 20 milyon ortamındadır. Merkez hattı olarak kabul edilen bölgeler nazara alınırsa bu popülasyon rakamı 8 ila 12 milyon arasında farklılık gösterir. Nereden bakarsanız bakın New York, çok devasa bir ”ülkeşehir” konumundadır. Bu da şehirde yaşayan insanların çok fazla olması sonucunu da birliktesi getirir. Özellikle trafik hesaba katılacak olursa, New York en kargaşa olanları arasında yer almasa da ilerleyen senelerde alabilecek bir konumundadır. Bu surattan eyalet ve de şehir genelinde toplu erişim vasıtaları sonuna kadar teşvik edilir. Özellikle New York sıradışı altyapı sistemiyle de dikkat toplar. New York metrosu dünya üzerinde ender rastlanılabilecek seviyede yoğundur.

Metro ve dolayısıyla toplu erişimin son derece yaygın olduğu bu şehir, birliktesi muhtelif uygulamalara da gitmiştir. Bunlardan en ehemmiyetlisi New York hudutları içinde geçerli olan ”New York Metro Card” uygulamasıdır. Bu karta sahip şahıslar, metro da dahil olmak üzere bir hayli toplu erişim hizmetinden çok avantajlı bir biçimde faydalanırlar. Üstelik bu karta sahip olmak için New York şehrinin resmi olarak ikamet eden vatandaşı olmanız da gerekmez. Bu da şehri ziyaret eden turistlerin bile, bu karta ulaşmasına imkân sağlar. Bu kart günlük, haftalık ya da aylık olarak tedarik edilebilir. Ya da ”hisse as you go” olarak da ifade edilen ”kullandığın kadar öde” şeklinde de tedarik edilebilir. Bu tamamen sizin inisiyatifinize vazgeçilmiş bir gidişattır.

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?Tabi ki, ülkede uzun bir müddet kalacak iseniz bu gidişatta aylık olarak tedarik faktörüz ekonomi açısından size pozitif yansımalar doğurur. Alacağınız bu kart size, New York City Subway, New York City Buses, New York City Transit Buses, Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğümarmara Üniversitesi Buses, Nassau Intercontinental Express, AirTrain JFK gibi bir hayli hat ve otobüste ciddi avantajlar sağlar. Bu kart New York şehrinin hemen hemen her noktasından temin edilebilir. Buna büfe ve ufak marketler de dahildir.

1993 senesinde yaşama geçiren bu proje ile birlikte bir hayli Amerikalı ve de New York şehrini ziyarete gelmiş olan turist ciddi anlamda erişim basitliği yaşamış ve de yaşamaktadır. Bir Hayli cinsi olan New York Metro Card’ın ”Unlimited Ride” modu da vardır. Kart dediğimiz gibi büfe de dahil otomatlardan bile temin edilebilir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ