Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nergis Nasıl Bir Nebattır?

  • 22 Ağustos 2021
  • Nergis Nasıl Bir Nebattır? için yorumlar kapalı
  • 144 kez görüntülendi.
Nergis Nasıl Bir Nebattır?

Nergis, takribî yirmi beş cinsi bulunan, yaygın olarak Avrupa’da yetişen, Türkiye’de ise özellikle Ege’de Mordoğan’da yetişen baharın müjdecisi hoş kokulu soğanlı bir nebattır. Nergisin taç yaprakları sarı ve beyaz renkli, yaprakları ise uzun ve şerit biçimindedir. Soğanları zehirlidir. Nergis nasıl arttırılır,nasıl yetiştirilir ,bakımı nasıl olmalıdır? Nergis, tohumdan veya soğandan arttırılabilen hem dış mekanda hem de […]

Nergis, takribî yirmi beş cinsi bulunan, yaygın olarak Avrupa’da yetişen, Türkiye’de ise özellikle Ege’de Mordoğan’da yetişen baharın müjdecisi hoş kokulu soğanlı bir nebattır. Nergisin taç yaprakları sarı ve beyaz renkli, yaprakları ise uzun ve şerit biçimindedir. Soğanları zehirlidir.

Nergis nasıl arttırılır,nasıl yetiştirilir ,bakımı nasıl olmalıdır?

8371_nergisNergis, tohumdan veya soğandan arttırılabilen hem dış mekanda hem de iç mekanda yetiştirilebilen asitli olmayan her toprakta rahatlıkla yetişen bir nebattır. Soğanları ekildikten sonra ikinci yılında çiçek açmaya başlar. Saksı dikimi için en uygun yarıyıl Mayıs ve Ağustos aylarıdır. Tohum yoluyla arttırılan bir nergisin çiçek açması için en az dört sene geçmesi gerekir. Soğanların bahçeye dikilmesi ise Ağustos ve Eylül aylarında yapılır. Dış mekanda suya lüzum dinlemeyen nergis iç mekanda bir ölçü suya lüzum dinler.

Nergis çiçeği kurutularak kullanılır. Yatıştırıcı olarak , ateş düşürücü ve kusturucu olarak kullanılır. Soğanı zehirli olduğu için fazla harcanmaması gerekir. Gebelerde düşük tehlikesine yol açar.

Anekdot: Her zaman olduğu gibi nebatsal kürler kullanılmadan evvel doktora görünmek gerekir ve onun önerisi olmadan netlikle kullanılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ