Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Neofobi Yenilikten Korkma Erken Vefata Neden Oluyor!

  • 27 Eylül 2021
  • Neofobi Yenilikten Korkma Erken Vefata Neden Oluyor! için yorumlar kapalı
  • 20 kez görüntülendi.
Neofobi Yenilikten Korkma Erken Vefata Neden Oluyor!

Yaşlılık insan yaşamının natürel bir sürecidir. Ancak her yaşın kendi hoşluğunu damarlarında sezerek yaşamalıdır insan… Yaşlılık, insanda varolan üretkenlik, yaşamı beğenme, bilme ve yeniliklere sarih olma gibi özelliklerin harabiyete uğraması değil midir? Buna bağlı olarak, yeniliklere kapalı insanlar öteki insanlara göre daha erken ihtiyarlamaktadırlar. Başka Bir Deyişle; insanlar genç yaşlarında da bu özel duyularını kaybederek yaşlılığın kapısını […]

Neofobi Yenilikten Korkma Erken Ölüme Sebep Oluyor!Yaşlılık insan yaşamının natürel bir sürecidir. Ancak her yaşın kendi hoşluğunu damarlarında sezerek yaşamalıdır insan… Yaşlılık, insanda varolan üretkenlik, yaşamı beğenme, bilme ve yeniliklere sarih olma gibi özelliklerin harabiyete uğraması değil midir? Buna bağlı olarak, yeniliklere kapalı insanlar öteki insanlara göre daha erken ihtiyarlamaktadırlar. Başka Bir Deyişle; insanlar genç yaşlarında da bu özel duyularını kaybederek yaşlılığın kapısını kendi kendilerine çalmış olurlar.

İhtiyarlama olgusunu kaç yaşınızda olduğunuzla değil ne kadar üretken ve dolu dolu bir yaşam sürdüğümüzle ilişkilendirmemiz daha doğru olacaktır. Yaşlılık denilince ister istemez zekanızda oluşan, hastalık, yalnızlık, bitkinlik gibi olguları devirmek, sosyal ve psikolojik olarak sıhhatli, faal, yaşamın her anından tat alan bir insan olmak reelinde çok güç değil… Bunu için, yaşamak için kendinize anlamlı ve ufak nedenler bulmak, soluduğunuz havayı ciğerlerinizde sezmek, ufak bir çocuğun gülüşüne sığınmak dahi yeterli olabilir.

Neofobi Yenilikten Korkma Erken Ölüme Sebep Oluyor!Neofobi Nedir?

Yenilik fobisi olarak öğrenilmektedir. Daha çok demans hastaları başka bir deyişle beyinle alakalı fazla unutkanlık ve bunama gibi problemleri olan şahısların yaşama geçim sağlayamaması vaziyetini anlatmak için kullanılmaktadır.

Neofobi, insanda kendi yaşamını kesintisiz hakimiyet altında yakalama isteği yaratmaktadır. Başka Bir Deyişle neofobisi olan insanlar obsesifliğe meyilli, hakimiyetçi, titiz bir karaktere sahiptirler. Kendilerine sorulmadan bir şey yapılmasından hiç beğenmezler. Bu vaziyet, neofobik insanları asabi davranışlara iter. Kendini sosyal yaşamdan uzaklaştırarak izole eden bu insanlar, sonrasında bunalıma kadar çekilmektedirler. Özellikle 65 yaş ve üzerinde olan şahıslarda fiziksel rahatsızlıklarla beraber, sosyo-ekonomik seviyede düşüklük, yalnızlık, eşini kaybetmenin verdiği derin acı, emekli olmak ve daha rutin bir yaşama adım atmak gibi etkenler bunalımı tetiklemektedir. Ancak yaşılıkla beraber görülen bunalım kolay bir biçimde atlatılabilir. Psikoterapi ve ilaç rehabilitasyonunun yanında hastanın yaşam niteliğinin yükseltilmesi bu hastaların rehabilitasyonunda temel emel olarak tanımlanmıştır.

Neofobi Yenilikten Korkma Erken Ölüme Sebep Oluyor!Neofobi İnsan Ömrünü Kısaltıyor!

Yeniliğe karşı kapalı olma ve yenilikten korkmanın yapılan araştırmalar neticesinde insan ömrünü kısalttığı tespit edilmiştir. Bu rahatsızlık çok erken yaşlarda dahi başlayabilmektedir. 1-2 yaşında bir çocukta dahi görülebilen neofobi, yaşanılan ani bir vakayla bile ortaya çıkabilmektedir.

Neofobisi olan insanlar, her yeni vaziyet karşısında fazla hassasiyet gösterebilmekte ve kuşkucu davranmaktadırlar. Bu vaziyet fareler üzerinde incelenmiş ve ufak bir çocuğa eş tutumlar gösterdikleri dikkati sürüklemiştir. Her etraf farklılığında neofobisi olan farelerin hormon seviyelerindeki glikokortikoid’de bulgucu farelere göre büyük bir çoğalış olduğu tespit edilmiştir. Bu hormon insanlarda da stres, bunalım ve asap sistemi bozukluklarında çoğalış göstermektedir. Yapılan bu araştırmalar fobinin insan yaşamı üzerine tesirleri üzerinde merak nedeni olmuş ve bilime en çok hizmet eden fareler üzerinde yapılan deneyler neticesinde, neofobisi olan farelerin öteki farelere göre daha az yaşadıkları tespit edilmiştir. Zira neofobi ile beraber bedende artan hormon kıymetleri uzuvlarda ve asap sisteminde hastalıklara neden olmaktadır. Bu gidişat da neofobi’nin insan ömrünü kısalttığını ispatlamaktadır.

Neofobi Yenilikten Korkma Erken Ölüme Sebep Oluyor!Neofobi İle Nasıl Çaba Edebiliriz?

Değişmekten korkuyorsanız, yenilikler yaşamınızın her alanını negatif anlamda etkiliyorsa ve metamorfoza fertsel olarak büyük bir direnç gösteriyorsanız, bu vaziyet şahsi gelişiminiz ve insanlarla olan ilişkilerinizi negatif anlamda etkileyecektir. Bu mukavemeti kendiniz çözemediğiniz için bu kadar zorlanıyor olabilirsiniz. Bu sebeple, neofobiniz olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bir profesyonelden destek almanız gerekmektedir. gerçekten değişmek ve başkalaşımı kabullenmek istiyorsanız öncelikle yaşamınızda neleri değiştirmeniz gerektiğine karar vermeli ve bu sürece kendinizi hazırlamalısınız. Daha sonrasında kendinize, ” Niye? ve Nasıl?” suallerini sorarak, başkalaşım ve yenilik ile alakalı fobilerinizi yenmeye büyük bir adım atabilirsiniz. Unutmayın ki ; “Değişmeyen tek şey başkalaşımdır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ