Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Neden Gözlerimiz Sarih İken Aksıramayız?

  • 06 Ekim 2021
  • Neden Gözlerimiz Sarih İken Aksıramayız? için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.
Neden Gözlerimiz Sarih İken Aksıramayız?

Gözlerimiz sarih iken aksıramadığımız doğrudur, zira gözlerin kapanması ve aksırma hadiseleri otomatik olarak hakikatleşir. Peki, bazı insanların kendilerini gözleri sarih biçimde aksırabilmek için eğittiklerini biliyor muydunuz? Aksırmak, bizim için iyidir. Mikroplar ve öbür yabancı partiküllerin bedenin dışına atılmasına takviyeci olur. Burnunuzu bir şey gıdıkladığında, soğuk algınlığı geçirdiğinizde ya da burnunuza bir toz partikülü sıkıştığında bedenin […]

Gözlerimiz sarih iken aksıramadığımız doğrudur, zira gözlerin kapanması ve aksırma hadiseleri otomatik olarak hakikatleşir. Peki, bazı insanların kendilerini gözleri sarih biçimde aksırabilmek için eğittiklerini biliyor muydunuz?

Aksırmak, bizim için iyidir. Mikroplar ve öbür yabancı partiküllerin bedenin dışına atılmasına takviyeci olur. Burnunuzu bir şey gıdıkladığında, soğuk algınlığı geçirdiğinizde ya da burnunuza bir toz partikülü sıkıştığında bedenin bu vaziyete natürel tepkisi aksırmaktır. Ancak aksırma sırasında olanaksız görünen bir şey var; gözleri sarih yakalamak! Daha aşırısı için okumaya devam edin.

Aksırma Bilimi:

D8039_300-sneezeaha evvel de belirttiğimiz gibi, aksırma otomatik bir eylemdir. Bu bir reflekstir. Aksırma, bilimsel olarak burundan istemsiz olarak hava çıkarmak olarak belirlenebilir.

Aksırmaya refleks, natürel tepki, istemsiz ya da otomatik eylem, ne dersek diyelim hakikat şu ki, aksırma sırasında gözleri sarih yakalamak ihtimalsizdir! Aksırma sırasında burnunuzdan çıkan havayı hakimiyet edemediğiniz gibi göz hareketlerinizi de hakimiyet edemezsiniz. Aksırma eylemi alana geldiğinde göz adaleleri de otomatik hareket eder. Aksırma eylemi oldukça karışık bir süreçtir; burnunuzun iç duvarı gıdıkladığı zaman bedenden bir sinyal beyninizin içindeki hapşırık merkezine sevk edilir. Aksırma merkezi de göğüs, diyafram, mide, boğazın arka kısımları ve göz kapakları adalelerine bir sinyal yollar. Tüm bu adaleler rahatsız edici maddeyi dışarı atabilmek için beraber ve kumpaslı çalışır.

Aksırma sırasında yalnızca göz adaleleri değil, mide ve göğüs adaleleri de sizin hakimiyetiniz dışında çalışır. Öte yandan, gözleri sarih iken aksırmayı muvaffak olmuş bazı insanlar da var. Garip değil mi? Bazı insanları gözleri sarih iken aksırmayı muvaffak olabilmektedir. Ancak bu natürel değildir. Bu insanlar aksırma sırasında gözlerini parmakları ile sarih yakalayabilmek için kendilerini eğitmektedirler. Kulağa acı verici geliyor… Aksırma ile alakalı yanlış öğrenilen iki şehir efsanesinin de yanlış olduğunu burada açıklayalım. Bu efsaneler;

8039_sneeze1 Aksırma sırasında gözlerinizi kapatmazsanız, gözleriniz dışarı çıkacaktır.

2 Aksırma sırasında dışarı attığınız mikroplar ve tahriş edici partiküller gözlerinizi kapatmazsanız, gözlerinize geri girecektir.

Aksırma Hakkında Tuhaf Hakikatler:

-Kaydolunan en süratli hapşırık 103.6 mph 167 kilometre / h ‘dir!

-Güneş ışığına maruz kaldıklarında aksıran insanlar olduğunu öğreniyor muydunuz? Buna fotik aksırma refleksi denilmektedir ve bu refleks ailede jenerasyondan nesile geçen bir vaziyet gibi görünüyor.

-Kaşlarınızdan tüy aksırmanıza neden olabilir.

-İguanalar öbür hayvanlara göre daha sık aksırmaktadır. Bu hayvanlar sindirim sırasında oluşan tuzlardan kurtulmak için aksırmaktadır.

-İngiltere’de yaşayan Donna Griffiths’ in 978 gün süren en uzun aksırma hamlesine sahip olduğunu öğreniyor muydunuz?

Bilim insanları hali hazırda neden aksırırken gözlerimizi sarih yakalayamadığımızı açıklama edemiyor. Bu sebeple aksırma sırasında gözleri kapatmanın bedenin natürel cevabı olduğu kabul ediliyor. Bir sonraki aksırmanız için şimdiden, Çok yaşayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ