Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Natürel Afetlerin Yararları ve Hasarları

  • 13 Ağustos 2021
  • Natürel Afetlerin Yararları ve Hasarları için yorumlar kapalı
  • 181 kez görüntülendi.
Natürel Afetlerin Yararları ve Hasarları

Natürel afetler, devirici olan ve natürel olarak ortaya çıkan etrafsal fenomeni ifade eder. Natürel afetler arasında su baskınlar, volkanik etkinlik, fırtınalar, kuraklık ve zelzeleler bulunmaktadır. Bu facialardan kimileri öngörülebilir ve hazırlanabilirken, tamamen önlenemez ve zararlara da yol açabilir. Bazı trajediler, bazı bölgelerde insan yaşamını yok edebilecek kadar devirici olabilir. Afet ne olursa olsun, cemiyetleri hem negatif […]

Doğal Afetlerin Faydaları ve ZararlarıNatürel afetler, devirici olan ve natürel olarak ortaya çıkan etrafsal fenomeni ifade eder. Natürel afetler arasında su baskınlar, volkanik etkinlik, fırtınalar, kuraklık ve zelzeleler bulunmaktadır. Bu facialardan kimileri öngörülebilir ve hazırlanabilirken, tamamen önlenemez ve zararlara da yol açabilir. Bazı trajediler, bazı bölgelerde insan yaşamını yok edebilecek kadar devirici olabilir. Afet ne olursa olsun, cemiyetleri hem negatif hem de pozitif olarak tesirler.

Su Baskın nedir?
Su Baskın, devirici hale geldiği ve natürel organizmaların natürel döngüsünü yasaklayan bölgelerde büyük bir su kütlesidir. Su Baskın, uzun süren şiddetli yağmurların, taşan ırmakların veya göllerin bir neticeyi olabilir. Yüksek sıcaklıklar buz örtülerine ve karların acele erimesine neden olduğunda su baskına neden olabilir. Ağır su baskınlar, altyapının yıkanıp devrildiğini, insanların ve hayvanların boğulduğu ve insanların uzun müddetler süresince mahsur kaldığı için çok trajedi olabilir.

Selin Dezavantajları
Bir ülkenin cemiyeti ve ekonomisi bir su baskından sonra bir hayli doğrultudan etkilenebilir. Hayatlar, nebat örtüsü ve altyapı kaybı, işgücü üzerinde daha az insan, daha az tarımın yerel millet ve ihracat için daha az ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak daha az firma olacağı anlamına kazanç. Bir Haylisinin konutsuz ve işsiz vazgeçilebileceği insanların toplu yerlerinden çıkması olacak. Bu boşluğu doldurmak için hükümet azıcık daha fazla tüketmek zorunda kalacak. Ülke, altyapıyı arınmak ve değiştirmek için gıda ve malzeme tedarik etmek üzere yabancı ülkelerden destek isteyebilir. Bazı ülkeler özgürce destek edecek olsa da, kimileri ülkeyi borç altına sokarak ve ekonomik bir kayba uğratmak doğrultusunda teşebbüste bulunacaktır.

Selin Yararları
Anında hastalığa yol açan tesirlerine karşın su baskınların yararları vardır. Çiftçiler ve tarım sektöründekiler için, uzun vadede yetersiz olan toprağa gıda sağlamasına takviyeci olur. Bu, toprağı daha faydalı hale getirir ve tarımsal yapımı çoğaldırır. Yiyecekler, ırmaklara ve göllere ilave edilir ve harcanabilecek balıkların sıhhatini iyileştirir. Su kütlelerinde yaşayan balıkların ve organizmaların yer değiştirmesi olabilir. Bu ekosistemi geliştirebilir. Su popülasyonunun dengelenmesi için yeni avcılar ve avlar bölgelere göç ederek spektrumu artırır.

Volkanlar
Su Baskınlara birkaç bereketi olsa da, volkanlar için birkaç tane daha var. Volkanik bir patlama, bir volkandan sıcak magma, kül ve lav emisyonudur. Volkanlar zelzele, tsunami ve su baskın gibi öteki natürel afetlerle sonuçlanabilir.

Volkanların Yararları
Volkanik bir patlamadan sonra toprak volkandan gelen yiyeceklere bağlı olarak zenginleşir. Bir zamanlar yeryüzünde bulunan bedelli taşlar ve kıymetli taşlar dünya yüzeyine getirilir ve ülkenin ekonomisine büyük miktarda katkıda bulunur. Volkanlardan bazı kıymetli emisyonlar pomza, opal, altın, cıva ve metallerdir. Aynı zamanda atmosfere iyi kimyeviler salarlar. Su döngüsüne katkıda bulunan karbon dioksit ve hidrojen gibi kimyeviler bunlara misaldir.

Volkanların Dezavantajları
Bir volkanik patlama gidişatında, bölgedeki insanlar ve hayvanlar tehdit altındadır ve tahliye edilmelidir. Bu fertlerin tahliyesi, hükümetin ve sosyal grupların, fertlerin sığındığı istikametindeki gayretlerini gerektirecektir. Bu, bir ülkenin sosyoekonomik etkenlerine, ailelerin bölebildiği ve bir barınak olarak kullanılan binaların kumpaslı kullanımları için mevcut olmayacakları bir yere yerleştirilir. Bir volkanın patlaması, toz bulutları oluşturabilecek büyük ölçüde duman ve toz sarihe çıkarır. Toz bulutları, nebatlara ve hayvanlara mevcut olan ışık ölçüsünü kısıtlayacak ve daha az besin ve daha fazla can kaybına yol açacaktır.

Doğal Afetlerin Faydaları ve ZararlarıFırtınalar
Karayipler’de her sene fırtınalar suratından bir hayli hayat kaybediliyor. Fırtınalar, şiddetli yağmur ve çok güçlü rüzgarlardan oluşan bir siklon cinsidir.
Fırtınaların Dezavantajları
Fırtınalar altyapıya ve yaşam kayıplarına, nebat örtüsüne ve çiftlik hayvanlarına hasar verir. Pek çok fırtına, konutları ve insanları yıkayabilen su baskınlara neden oluyor. Güçlü rüzgarlar büyük ağaçlar ve binalar imha edebilir veya nesneleri büyük zarara neden olabilecek füzeler olarak kullanabilir. Fırtınalardan kaynaklanan yaşam kaybı, işgücünün eksileceği anlamına kazanç. Nebat örtüsünün ve çiftlik hayvanlarının yok edilmesi, ülkelerin öteki ülkelerden gıdalarının daha fazla kaynağına sahip olmaları gerektiği anlamına kazanç.

Fırtınaların Yararları
Bir fırtınadan gelen rüzgarlar, uzun vadede tarım sektörüne de katkıda bulunabilir. Rüzgar, toprağın yetersiz olduğu alanlara dağıtılmasına neden olur. Altyapının yine geliştirilmesi yoluyla, bazı alanlarda mülkiyet kıymeti ve yaşam şartları iyileşecektir. Fırtınalar, insanları birbiri arkasına takviyeci olarak bir araya getirmeye takviyeci olur.

Düşük sıcaklık
Adanın daha geniş bir alana dağılmasıyla adaların kıyı bölgelerini oluşturmaya takviyeci olur. Her türlü natürel afet gidişatında, bir ülkenin sosyal ve ekonomik güzergahları negatif doğrultuda etkilenecektir. Popülasyonun yine dağılımı, ülkeyi fazla bir biçimde bir mesele haline gelebileceğinden negatif etkileyecektir. Artan hastalıklara ve sosyal meselelere yol açabilir. Aileler bölecek, pek çoğunun sosyalleşmesini bozacak. İşler kaybedilecek ve ekonomi bir darbe alacak. Ülkeler muhtelif beynelmilel müesseselerden belirli ölçü destek alacaklar. Bu para yalnızca trajedinin yol açtığı hasarları onarmak için kullanılmamalı, aynı zamanda büyük getiri sağlayabilecek bir şeye de yatırım yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ