Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Nasreddin Öğretmen’nın Maya Çaldığı Göl; Akşehir Gölü

  • 12 Ağustos 2021
  • Nasreddin Öğretmen’nın Maya Çaldığı Göl; Akşehir Gölü için yorumlar kapalı
  • 125 kez görüntülendi.
Nasreddin Öğretmen’nın Maya Çaldığı Göl; Akşehir Gölü

Akşehir Gölü, Emir Dağı ve Sultan Dağları’nın arasında yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya şehrimize bağlı Akşehir ilçesinin yanında bulunmaktadır. Yönetimsel olarak Konya ve Afyonkarahisar şehirlerinin hudutları içerisindedir. Kapalı bir havzadır başka bir deyişle dışarıya akıntısı bulunmamaktadır. Buna karşın tuzluluk oranı çok azdır. Büyüklük olarak Türkiyede 5. Sırada bulunmaktadır. Daha Öncekinden Akşehir Gölü’nün Ebir Gölü ile Taşköprü […]

6622_aksehir_golAkşehir Gölü, Emir Dağı ve Sultan Dağları’nın arasında yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya şehrimize bağlı Akşehir ilçesinin yanında bulunmaktadır. Yönetimsel olarak Konya ve Afyonkarahisar şehirlerinin hudutları içerisindedir. Kapalı bir havzadır başka bir deyişle dışarıya akıntısı bulunmamaktadır. Buna karşın tuzluluk oranı çok azdır. Büyüklük olarak Türkiyede 5. Sırada bulunmaktadır.

Daha Öncekinden Akşehir Gölü’nün Ebir Gölü ile Taşköprü Çayı taşıtıyla irtibatı bulunmaktaydı. Ancak inşa edilen sulama kanalları ile beraber bu irtibat kesilmiştir.

Sığ bir göldür. Akşehir Gölü’nün su seviyesi mevsimlere göre çok fazla farklılık göstermektedir. Göldeki su derinliği 2-4 metre arasında farklılık göstermektedir. Akşehir Gölü; devamlı ve mevsimlik derler, göl etrafında bulunan yeraltı suları, Aynacı, Şimşek, Kap, Cevizli, Engilli, Adıyan, Tekke, Evliya, Sorkunlu, Ender Çayları ve yağışlarla beslenmektedir. Buğulaşma ve sulama için kullanılan sularla boşalımı sağlanmaktadır.

6622_aksehir_golu_ozellikleriSazan ve turna gibi balıkların yanı gizeme 5 çeşit balık cinsi bulunmaktadır. Bu sebeple bol besinli göl sınıfında bulunmaktadır. Eber Gölü’nde bulunan tam kuş cinslerine Akşehir Gölü’nde de tesadüfmek mümkündür. Gölde bulunan geniş sazlıklar su kuşlarının tam lüzumlarını karşılayacak ergonomik etrafı sağlamaktadır. Gölde güz aylarında bulunan kuş cinsleri; yaban kazı, pelikan, yağmurcun, balıkçıl, dalgıç ve yaban ördeğidir. Gölde takribî 60 bin- 80 bin arası kuş bulunmaktadır. Kış aylarında ise gölde kuş sayında ehemmiyetli eksilme görülmektedir.

Akşehir Gölü’nün etrafında elma bahçelerinin ve kiraz bahçelerinin rakamı günden güne çoğalış göstermektedir.

Göl yanlış kullanımlardan dolayı 1997 senesinde kurumaya surat yakalamıştır. Ancak 2009 senesinde yağışların bollaşması nedeniyle göldeki su ölçüyü tekerrürden çoğalış göstermiştir.

Ayrıca Akşehir Gölü’nün kültürel olarak da çok büyük ehemmiyeti vardır. Nasreddin Öğretmenimiz’ın fıkrasında maya çaldığı göl, Akşehir Gölü’dür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ