Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

NanoTeknoloji Nedir?

  • 14 Temmuz 2021
  • NanoTeknoloji Nedir? için yorumlar kapalı
  • 166 kez görüntülendi.
NanoTeknoloji Nedir?

Nanoteknoloji, 1 ile 100 nanometre nm aralığında bulunan ölçeklerde materyallerin veya aygıtların oluşturulması ve kullanılmasıyla ortaya çıkan yeni bir teknolojidir. Bir nanometre, bir insan saçının çapından 50.000 kat daha ufak bir uzunluğa denktir. Nano ölçeğinde beklenen fiziksel özellikler çok değişiktir, bu sebeple bilim adamları bu alana özellikle hayranlık dinlerler. Misalin, nanokül nesneler, “kuantum hudutlandırmaları” olarak […]

Nanoteknoloji, 1 ile 100 nanometre nm aralığında bulunan ölçeklerde materyallerin veya aygıtların oluşturulması ve kullanılmasıyla ortaya çıkan yeni bir teknolojidir. Bir nanometre, bir insan saçının çapından 50.000 kat daha ufak bir uzunluğa denktir. Nano ölçeğinde beklenen fiziksel özellikler çok değişiktir, bu sebeple bilim adamları bu alana özellikle hayranlık dinlerler. Misalin, nanokül nesneler, “kuantum hudutlandırmaları” olarak adlandırılan farklı elektromanyetik ve optik özellikleri sergilemektedir. Gibbs-Thomson tesiri başka bir deyişle bir maddenin erime noktasının düşürülmesi, görülen bir başka olgudur. Dünyadaki üniversitelerin malzeme bilimi kısımları, fizik, makine mühendisliği ve biyokimyasal mühendislik laboratuvarlarıyla beraber, nanoteknolojide atılımlar yapmak için beraber çalışmaktadır.

Uygulamalar
Nanoteknoloji bir hayli bilim ve mühendislik alanına uygulanmaktadır. Elektronik, kimya ve ilaç gibi alanlarda yeni açılımlar yapılmıştır. Sarihçesi, muhtelif nanoteknoloji şekilleri cemiyet üzerinde çok ehemmiyetli bir tesir yaratma potansiyeline sahiptir. Genel olarak, nanoteknolojinin uygulanmasının fertlere ve organizasyonlara çok verimli olacağı zannedilebilir. Bu uygulamaların bir haylisinde, yeni fenomenlerin, bu ebatlarda yaşanan çok geniş yüzey alanı hacim oranlarıyla ve daha büyük ebatlarda görülemeyen kuantum efektlerle ilişkili olduğu , nanoküre ile işlevsel olarak kökten değişik özellikler sağlayan yeni malzemeler bulunmaktadır . Bunlara kataliz ve elektronikte kullanılan çok ince filmler, optik ve manyetik sistemler için iki ebatlı nanotüpler ve nanoteller ve nanopartiküller kozmetik, ilaç ve kaplamalarda kullanılır. Nanoteknolojiyi en çok özümseyen sanayi sektörleri, elektronik ve optoelektronik alanlar, besin teknolojisi, enerji teknolojisi ve ilaçların ve ilaç dağıtım sistemlerinin, teşhis ve tıbbi teknolojinin bir hayli değişik güzergahı da dahil olmak üzere tıbbi mahsuller sektörü de bilgi ve irtibat sektörüdür.

Yarı geçirgen elektroniği ve yüksek süratli harekâta alanında, nanoteller ve nanotransistörler bir hayli üretici tarafından kullanılmaktadır. Kendiliğinden birleştirme teknikleri atomik kuvvet mikroskopları ve tarama tünel mikroskopları kullanır. Güya “yukarıyadan-alt” yaklaşımı kullanarak, nano ölçekte yapılar oyulabilir. Bu teknolojiyi kullanan milyarlarca transistör bir harekâtçıda bir araya gelebilir. Intel markası buna misal olarak verilebilir. Corporation, 65, 45, 32 ve 22 nanometre’yi ölçen transistor prototiplerini kullandığını açıklamıştır.

nano1.jpgNanoteknoloji Terimleri

Nanosal: 100 nm veya daha ufak bir veya daha fazla ebada sahip ölçümüdür.

Nanoscience: Malzemelerin atomik , moleküler ve makromoleküler ölçeklerde, özelliklerin daha büyük ölçekte olanlardan bariz olarak değişik olduğu hadiselerin araştırılması ve manipüle edilmesidir.

Nanoteknoloji: Nano ölçekte biçim ve ebat hakimiyet edilerek yapıların, aygıtların ve sistemlerin tasarımı, karakterizasyonu, yapımı ve uygulamasıdır.

Nanomateryal: Bir veya daha fazla dış ebada sahip veya iç yapıya sahip olan ve nano ölçekli özellikler olmaksızın aynı malzemeye mukayeseyle yeni özellikler sergileyen malzemedir.

Nanopartikül: Bir veya daha fazla ebatlardaki parçacık nanodur.

Nanokompozit: En az bir fazın nanometre üzerinde en az bir ebada sahip olduğu kompozittir.

Nano yapılı: Bir yapıya sahip olan nanodur.

Nanomalzemeleri Yapım Etmek
İşlevsel olarak kritik nanometre ölçeğinde ebatlara sahip olan özel üretilmiş mahsulleri destekleyecek olan nano imal teknolojileri, büyük paralel sistemler veya kendiliğindene kurulumu kullanılarak üretilmektedir. Mevcut araştırma, yeni materyalleri, yeni vakaları, yeni karakterizasyon taşıtlarını keşfetmek ve nanodevrizi üretmek için nanoscience’e odaklanmaktadır. Nanoteknolojinin insan medeniliğine gelecekteki tesiri imalattır. Nanoteknolojide, iyi yerleşmiş optik litografi ve manipülasyon tekniklerinin uygulanmasını sınırlayan ufak özellik ebadı, endüstriyel nano imalin teknolojik ilerlemelerimize karşı ciddi bir alan okuma oluşturmasına neden olmaktadır.

Bir öteki ehemmiyetli uygulama alanı, atom seviyesinde kurulumu kullanarak yeni polimerlerin oluşturulmasıdır. Misalin, karbon nanotüpleri maddelenmiş karbon atomlarının katmanları birleşimlenebilir ve muhtelif elektronik uygulamalarda kullanılabilir. Nanoparçacıklar, moleküler tepkinlerin asıllaşabileceği büyük miktarda çoğalmış yüzey alanı sebebiyle katalizörde verimli olabilir. Nanorobotlar, oluşturulursa moleküler motorlara yaşayan hücrelerde bulunur benzeyebilir. Tıp alanı nanoteknolojide bazı ilerlemeler kaydoldu. Güneş kiri rehabilitasyonu, titanyum oksit gibi UV yasaklayıcı materyalleri kullanarak galibiyetli bir biçimde sonuçlanmıştır. Nanorobotlar, kanserli hastaların kan dolaşımına sokulursa, kanserli hücreleri sıhhatli hücrelere hasar vermeden belirlemek ve yok etmek için tesirli bir biçimde kullanılabilir. Ordular, nanoteknolojiden de faydalanabilir.

nano2.jpg

Nanoteknolojinin Geleceği
Fertsel atomları ve molekülleri manipüle etme fikri ilk olarak 1959’da Amerikan fizikçi Richard Feynman tarafından bahsedildi. O zamandan beri geniş çaplı araştırmalar nanoteknoloji alanını süratle geliştirdi. 100 nm’den ufak ebatlarda yapılar oluşturmaya müteveccih bir hayli teknik geliştirilmiştir. Üretken nanosistemler mekanosentezi kullanarak alıngan yapıların imalatı için yaygın olarak kullanılabilir. Nanofaktörler gelecekte bir hakikat haline gelebilir. Nano ölçekli makineler son olarak cemiyetin suratını değiştirebilir ve hem pozitif hem de negatif tesirleri beraberinde getirebilir.

Elektrik ya da ondan evvel gelen bilgisayarlar gibi, nanoteknoloji de hayatın neredeyse her alanında büyük miktarda geliştirilmiş yararlılık sunacak. Ancak genel emelli bir teknoloji olarak çift kullanımlı olacaktır, başka bir deyişle bir hayli ticari kullanıma sahip olacak ve aynı zamanda bir çok askeri kullanıma sahip olacak – çok daha güçlü silahlar ve himaye taşıtları üretmektedir. Dolayısıyla , insanlık için yalnızca harika fayda değil , aynı zamanda ciddi tehlikeler de oluşturmaktadır .

Tamamen yeni bir tehlike için potansiyel tanımlanırsa, tehlike idare sürecinde daha sonra gerektiği takdirde kullanılabilen, tehlike tabiatının kapsamlı bir incelemesini yapmak lüzumludur. Nanoteknolojiyle ilişkili tehlikelerin yaygın olduğu kabul edilmektedir. Bu biçimde tahlil edilmesi gerekir. Bir Hayli beynelmilel organizasyon misalin Asya Pasifik Nanoteknoloji Forumu 2005, Avrupa Birliğinde hükümet uzuvları Avrupa Komiteyi 2004 ve Milli Müesseseler örn. De Jong ve ark. 2005, Roszek ve ark. 2005, Amerika Birleşik Devletleri Milli Bilim ve Teknoloji Konseyi 2004, IEEE 2004 Misalin, Nan-Teknolojinin Enstitüsü 2005, Avustralya Bilimler Yüksekokulu 2005, METI 2005, İngiltere Krallık Toplumu ve Krallık Yüksekokulu Mühendisliği, sivil toplum teşkilatları eg LAN-NGLS 2005, bilinen müesseseler ve cemiyetler 2004 ve fertlerin örn., Oberdörster ve ark. 2005, Donaldson ve Stone 2003 mevcut nanoteknoloji gidişatı hakkında raporlar yayınladı ve çoğu bu kapsamlı bir tehlike incelemeyi için bu ihtiyaca dikkat çekti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ