Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Müzik Ressamlığı Nedir?

  • 29 Eylül 2021
  • Müzik Ressamlığı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 31 kez görüntülendi.
Müzik Ressamlığı Nedir?

Müzikte seslerin, muhtelif şekillerde tablolara aktarılması usulüne müzik ressamlığı ismi verilmektedir. Genel anlamı ile romantik yarıyılda ortaya çıkmış program müziği ve kişilik parçası arasında bir kavramdır.

Müzik Ressamlığı Nedir?Müzikte seslerin, muhtelif şekillerde tablolara aktarılması usulüne müzik ressamlığı ismi verilmektedir. Genel anlamı ile romantik yarıyılda ortaya çıkmış program müziği ve kişilik parçası arasında bir kavramdır.

Müzik ressamlığı, objektif dışa dönük ve öznel içe dönük olarak iki şekilde uygulanabilmektedir. Objektif olarak uygulanma şeklinde, ses bileşenleri dayanağı ile doğa hadiselerinin betimlemesinin yapılması şeklidir. Öznel uygulanma şeklinde ise, bestekarın belli bir mevzu üzerinde müziğe yansıttığı duygu ve düşüncelerinin fotoğraf çizilerek anlatılmasıdır. Müzik resminde kullanılan ana yapı fotoğraf ile müzik arasındaki ilişkilendirmedir. Misalin; gök hengamesi, kuş sesleri, ağlama, gibi doğal olarak üretilen seslerin taklit edilme şekilleri bu kavramın içerisindedir.

Müziğin soyut bir sanat şekli olmasına rağmen fotoğraf somut bir sanattır. Müzik resminde de bir nevi soyut sanat formunu somut sanata dönüştürme olgusu vardır. Müzikte bulunan terslikler başka bir deyişle değişik çalgı ya da çalgı gruplarının çatışması biçimi, fotoğrafta kontrast olarak ters renklerin kullanılması ile tasvip edilmektedir. Müzikte minör tonlar kederi anlatmakta kullanılırken, fotoğrafta, kederin rengi mor olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burada ki en duyarlı nokta müziğin resmini yapacak bireyin, müziğin içeriğini çok iyi anlaması ve müziğin derinliklerine inmesini öğrenmesidir. Aksi takdirde müziğin duygusu ile örtüşmeyen bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Müziğin resmi disiplinler arası ilişkinin soyut ve somut alanlarının birbirine dönüştürülmesinin en hoş misallerindendir. Robert Schumann’ ve Franz Liszt’ in bu mevzudaki misal yapıtları bugün çoğu şahsa esin olmaya devam etmektedir.

Günümüzde terapilerde de kullanılan müzik ressamlığı çoğu üniversitede araştırma mevzusu olarak ele alınmakta ve ders olarak verilmektedir.

Yazar: Ömer MEMNUN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ