Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Müzik Neden Ruhun Besinidir?

  • 02 Kasım 2021
  • Müzik Neden Ruhun Besinidir? için yorumlar kapalı
  • 97 kez görüntülendi.
Müzik Neden Ruhun Besinidir?

Asırlardan beri insanoğlu gerek ilkel gerek çağdaş çalgılarla üretilmiş olan müzikleri dinleyerek huzur bulur. Yalnızca bir müzik aletiyle oluşturulmuş ezgiler değil, dudaktan çıkan melodili bir ıslık dahi sizi mutlu etmeye yetebilir. Büyüyen teknolojiyle birlikte müzik yaşamın her karesinde bize eşlik edebiliyor. Araba sürerken açtığımız radyoyla, yürürken kulaklıkla dinlediğimiz bir şarkıyla müzik sanki bizi sarmış vaziyette. […]

Asırlardan beri insanoğlu gerek ilkel gerek çağdaş çalgılarla üretilmiş olan müzikleri dinleyerek huzur bulur. Yalnızca bir müzik aletiyle oluşturulmuş ezgiler değil, dudaktan çıkan melodili bir ıslık dahi sizi mutlu etmeye yetebilir. Büyüyen teknolojiyle birlikte müzik yaşamın her karesinde bize eşlik edebiliyor. Araba sürerken açtığımız radyoyla, yürürken kulaklıkla dinlediğimiz bir şarkıyla müzik sanki bizi sarmış vaziyette. Peki insan neden müzik dinler? Mesela sıradan bir ses tonuyla söylenen “Bi lodos gerekli şimdi bana bi kürek bi kayık” tümcesi pek bir anlam ifade etmezken, bu kelimeler Sezen Aksu’nun söylediği “Ah İstanbul” şarkısında müthiş bir hale dönüşüp insana huzur veriyor.

8721_muzik3Bizi sarıp sarmalayan müziğe bir tanım getirirsek ses tellerimizin ürettiği dalgaların emin bir disipline sokulmasıdır diyebiliriz. Gerçeğinde ses bir dalgalar tamıdır. Saniyede 260 dalga ile gelen sesin tanımını yapmak için “Do” ismini verdiğimiz notayı kullanırız. İşte bunun gibi do,re,mi,fa,sol,la,si ismini verdiğimiz ses dalgaları toplanarak müziği oluşturur ve tek başına bir anlam ifade etmeyen bu sesler toplanarak sanki müthişlik misali sergiler. Tam bu bilimsel bilgilerden sıyrılıp hiçbir şeyden haberi olmadan Anadolu’nun bir köyünde yaşayan saz aşığının çığırdığı türkünün insan üzerinde vazgeçtiği tesiri neyle açıklayabiliriz?

Notaların kazandığı anlam ülkelere, kültürlere göre değişirken yeni doğan bir bebek konuşma yetisini kazanmaya başladığı zekâsını da geliştirir. Anne karnında başlayan dinleme macerayı bir vakit sonra sesleri taklide bürünür ve konuşma süreci başlar. Daha tek heceli sözcükleri söylemeye başlayan küçük bebek bu esnada fark etmeden kısa kısa melodiler oluşturmaya başlar ve müziğe ilk adımını atmış olur. Bunun yanında esrarengiz olan neticeyi de, üzerinde araştırma yapılan konuşma yetisi zararlı bazı çocukların müzik kabiliyetlerinin çok iyi olduğuna dair belirtiler elde edilmesi… “Müzik ruhun besinidir!” atasözü cemiyete mülk olurken gerçeğinde müziğin ustan çok bir ruh işi olduğunun altını da çizmiş atalarımız.

Geçmiş senelerinizde çok hoş bir anı yaşarken o civarda çalan müziği seneler sonra dinlediğinizde tekerrür o anki duyguları yaşar gibi olursunuz. Mesela evlendiğinizde siz dans ederken çalan müziğinizi aradan seneler geçince tekerrür dinlediğiniz zaman o dans anını tekerrür aynı duygularla yaşayabilirsiniz. Bunun tersti de olabilir. Çok makûs anları size anımsatan müzik tecrübeleri de yaşamış olabilirsiniz. Gerçeğinde bunun nedeni müziğin hormonlarınıza olan tesiridir. Kimi insan duygusal müzikler dinleyerek kimi insan da canlı pop müziklerine eşlik ederek ruh halini dengeleyebilir. Mutlu veya mutsuz olunca insanda alana gelen müzik dinleme gereksiniminin nedeni salgılanan bu hormonlardır. Yapılan araştırmalara göre dinlenen müzik beyne giden sinyalleri ve beyinden bedene giden iletileri değiştirebiliyor. Böylece nasıl ki çikolata mutluluk veren hormonları harekete geçirip mutlu olmanızı sağlıyorsa ruhun yiyeceği olan müzik de size huzur verebiliyor.

Avrupa’da takribî 300 genç üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda elde edilen belirtiler “Neden müzik dinleriz?” sualinin yanıtını bize veriyor. Katılımcıların bir hayliyi “pozitif ruh hali oluşturmak” alternatifinde yoğunlaşırken bir kısım genç de müziğin kendilerini ifade etmede takviyeci olduğunu vurgulamıştır. Zira hoşlanılan şarkıların lafları hoş bir ezgiyle buluşunca insanın kendini ifade etmesine dayanak edebiliyor. Günümüzde büyüyen tıbbın yanında bazı psikolojik rahatsızlıklar müzikle yapılan terapilerle rehabilitasyon edilebiliyor. Yalnızca bu dahi müziğin insan ruhu üzerindeki tesirini göstermeye yetebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ