Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?

  • 04 Temmuz 2021
  • Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi? için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.
Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?

Multipl skleroz MS, beyindeki ve omurilikteki asap hücrelerinin zarar gördüğü demiyelinizan bir hastalıktır. Bu zarar, asap sisteminin muhtelif bvefatlarının bağlantı kurma marifetini bozarak fiziksel, zekâsal ve psikolojik problemler de dahil bir dizi bulgu ve semptom oluşturur. Spesifik belirtileri arasında çift görme, bir gözde âmâlık, adale eforsuzluğu, duyularla alakalı ya da koordinasyonla alakalı meseleler sıralanabilir. MS’nin, […]

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?Multipl skleroz MS, beyindeki ve omurilikteki asap hücrelerinin zarar gördüğü demiyelinizan bir hastalıktır. Bu zarar, asap sisteminin muhtelif bvefatlarının bağlantı kurma marifetini bozarak fiziksel, zekâsal ve psikolojik problemler de dahil bir dizi bulgu ve semptom oluşturur. Spesifik belirtileri arasında çift görme, bir gözde âmâlık, adale eforsuzluğu, duyularla alakalı ya da koordinasyonla alakalı meseleler sıralanabilir. MS’nin, semptomlarının, ya hamleler halinde ortaya çıktığı relaps formlarda ya da zaman içinde büyüdüğü ilerleyici formlarda birkaç biçimi vardır. Hamleler arasında belirtiler tamamen kaybolabilir. Ancak, hastalık ilerledikçe,nörolojik problemler kalıcı hale kazanç.

İlk olarak 1868’de Jean-Martin Charcot tarafından belirlenen MS’nin, çok net olmamakla birlikte, altta uyuyan mekanizmasının, ya bağışıklık sisteminden ya da hücrelerin miyelin yapımındaki bir meseleden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hastalığın sebepleri, genetik etkenleri ve misalin bir virüs enfeksiyonu gibi etrafsal etmenleri de içermektedir. Multipl skleroz için henüz bilinen bir rehabilitasyon yoktur. Rehabilitasyonlar, bir hamle sonrasındaki muhtelif işlev bozukluklarını elden geldiğince düzenlemeye ve yeni saldırıları önlemeye müteveccihtir. Günümüzde MS’nin rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların tesirleri yeterli seviyede değildir, yan tesirleri fazladır ve iyi tolere edilememektedir. Fiziksel terapiler, insanların işlevlerini yerine getirebilme becerilerine kısmen destekçi olabilmektedir. Bayanlarda, erkeklerden takribî iki kat daha fazla görülen ve genellikle 20 – 50 yaş aralığında başlayan MS hastalığına tutulanların vasati yaşam süresi, popülasyonun genel ortalamasından 5 ila 10 sene daha düşüktür.

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?Florida Üniversitesi’ndeki analistler, multipl skleroz ile çaba için geliştirdikleri gen terapisinin, fareler üzerinde yaptıkları testlerde, hastalığın ilerlemesini önlemede tesirli olduğunu, üstelik belirtileri tersine çevirdiğini buldular. MS, bedenin bağışıklık sisteminin asapları çevreleyen ve gözeten doku olan miyeline yanlışlıkla saldırdığı bir immünolojik hastalıktır. Zarar gören asaplar kısa devre yaparak adalelerde, görmede, konuşmada ve motor hakimiyette meselelere neden olmaktadır. Araştırılması süren potansiyel rehabilitasyonlar, miyelinin daha iyi tolere edilmesini sağlama, bağışıklık sisteminin B hücrelerini hedef alan ilaçlar, bedende iltihaplanmaya neden olan proteinlerin yasaklanması veya tüm bağışıklık sisteminin “yine başlatılması” gibi çalışmaları kapsamaktadır.

Bu gen terapisi, miyeline saldıran hücrelerin fazla tepkinine egemen olmayı hedeflemektedir. Analistlerin, farelerin karaciğerine yerleştirdiği spesifik gen “miyelin oligodendrosit glikoproteini” ismi verilen bir proteini kodlamaktadır. Karaciğer, bağışıklık hoşgörüsünü indüklemede ehemmiyetli rol oynadığından, protein tertip edici T hücrelerinin yapımını çoğaldırmakta ve bağışıklık sisteminin bedene saldırmasını yasaklamaktadır. Tahlilcilerden Brad E.Hoffman, muayenehane olarak test edilmiş bir gen terapi platformunu kullanarak, multipl skleroza neden olan kendiliğinden reaktif hücreleri hedef alan, çok spesifik tertip edici hücreler oluşturabildiklerini söylemektedir.

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?

T hücresi veya T lenfositi, hücre aracılı bağışıklıkta merkezi rol oynayan, beyaz kan hücresinin bir alt tipi olan bir cins lenfosittir. T hücreleri, B hücrelerinden ve değişik lenfositlerden, yüzeyleri üzerindeki bir T hücre reseptörünün varlığıyla ayırdedilmektedir. Bir kısmı bademciklerde olgunlaşsa da, reel Timusdaki timositlerden geldikleri için T hücreleri olarak adlandırılırlar. T hücrelerinin alt kümelerinin her bkocaman ayrı bir işleve sahiptir. İnsan T hücrelerinin çoğunluğu, hücre reseptöründeki alfa ve beta zincirlerini yine kumpaslar ve alfa beta T hücreleri αβ T hücreleri olarak adlandırılırlar ve adaptif bağışıklık sisteminin birer parçasıdırlar. Özel gamma delta T hücreleri ise insan bedenindeki T hücrelerinin minik bir bvefatı, ruminantlarda daha büyük bvefatı, başkalaşım göstermeyen hudutlu spektrumda T hücre reseptörlerine sahiptir. Tesirli bir biçimde değişik T hücrelerine antijen yollar ve bağışıklık sisteminin birer parçasıdırlar.

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?T hücrelerinin eşsiz bir özelliği, bedendeki sıhhatli ve anormal misalin enfekte veya kanserli hücreleri ayırt etme kabiliyetidir. Sıhhatli hücreler, tipik olarak hücre yüzeyi üzerinde çok sayıda pMHC’yi peptid-majör histokompatibilite kompleksi ifade eder ve T hücre antijen reseptörü bu pMHC’nin en az bir alt kümesiyle etkileşime girebilir, ancak T hücresi genellikle bu sıhhatli hücreleri yoksayar. Bununla birlikte, aynı hücreler çok minik ölçülerde patojen türevi pMHC kapsadığında, T hücreleri aktive olurak bağışıklık tepkilerini başlatır. T hücrelerinin sıhhatli hücreleri yoksayabilme mahareti, aynı hücreler patojen pMHC kapsadıklarında ise tepki vermesi, antijen diskriminasyonu olarak bilinmektedir.

Deneylerin ilk evresinde, analistler, gen rehabilitasyonunun otoimmün ensefalomiyeliti MS’nin fare versiyonu önlemede tesirli olduğunu ve beş deney faresinin hiçbirinde hastalığın büyüyemediğini gördü. Zati hastalığı olan farelerde test edildiğinde ise, gen terapisine başlanıldıktan yalnızca sekiz gün sonra, belirtiler tersine çevrilerek fareler iyileşme sürecine girdi. Rehabilitasyondan yedi ay sonra bile, farelerde hastalığın hiçbir belirtisi görülmedi. Rehabilitasyon uygulanmayan farelerde ise iki hafta sonra ciddi problemler başladı.

Multipl Skeleroz Hastaları Gen Terapisiyle İyileştirilebilir mi?İkinci safhada, protein, rapamisin ismi verilen bir ilaçla birleştirildiğinde terapinin daha tesirli olduğu bulundu. Genellikle, uzuv nakillerinde, bedenin yeni uzvu yalanlamasını önlemek emeliyle kullanılan rapamisin, tertip edici T hücrelerinin sayısını çoğaldırdı ve değişik kızgın hücreleri bloke etti. Analistler, MS hastalığının arka ayaklarını felç ettiği iki grup fare üzerinde, gen terapisi ve rapamisin kombinasyonunu test etti. Bir grup farenin yüzde 71’i, değişik grubun ise yüzde 80’i neredeyse tamamen iyileşti.

Neticeler, özellikle süratli ilerleyen MS formlarının durdurulmasında umut vaad ederken, takım, insanlar üzerinde yapılacak muayenehane çalışmalar için henüz erken olduğunu söylüyor. Rehabilitasyon evvel değişik hayvanlarda da test edilecek ve hastalığın çok daha karışık olan insan versiyonunda tesirli olması için, uzmanlar MS’de rol oynayan birçok proteinle başa çıkmanın yollarını bulmaya gerek dinliyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ