Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

  • 18 Ekim 2021
  • Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 98 kez görüntülendi.
Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

3690_2

1954 senesinde Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas’ın Şarkışla ilçesinde çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Lüzumlu eğitimini Şarkışla da tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için 1972 senesinde Başşehir Ankara’nın yolunu yakaladı. Burada üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Baytarlık Fakültesinde alarak mezun olmuştur.

Yazıcıoğlu, minik yaşlarda Toplumculuk çalışmalarına başlamıştır. 1968 senesinde Şarkışla da Toplumculuk çalışmaları sırasında Genç Ülkücü Hareketine katılmıştır. 1972 senesinde de üniversite eğitimi için gittiği Ankara da eğitimi sırasında Ülkü Ocakları Genel Merkezinde çalışmaya başlamıştır. Zamanla gösterdiği galibiyeti ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Ardından da Genel Başkanlık yapmıştır. 1978 senesinde açılan Ülkücü Gençlik Derneğinin de kurucusu olan Yazıcıoğlu, Genel Başkanlığını da yapmıştır.

3690_3

Aynı yarıyılda yaşanan Bahçelievler ve Kahramanmaraş kırımlarına ismi karışarak yargılanan Muhsin Yazıcıoğlu bu hadiselerden ceza kesilmeden beş buçuk senesini hücrede iki senesini de cezaevinde olmak üzere 7,5 sene uyumuştur. Yargılamanın gerçek değil olduğunun kanıtlanması neticeyi aklanan Yazıcıoğlu, masum yere yedi buçuk sene uyuduğu cezaevinden çıkarılmıştır. Cezaevinde uyuduğu yedi buçuk sene süresince de şiirle ilgilenerek arkasında o yarıyıllarını anlatan bir hayli şiir vazgeçmiştir. O yarıyılda yazdığı en aşina ve ses getiren şiiri de “ÜŞÜYORUM” şiiridir.

Cezaevinden çıktıktan sonrada bir zaman cezaevinde uyuyan Ülkücüler ve onların ailelerine destek dayanağı için kurulan bir dernekte Genel Başkanlık yapmıştır. Daha sonra 1987 senesinde Yazıcıoğlu, Milliyetçi Çalışma Partisine katılarak burada genel sekreterlik vazifesini yürütmüştür. Yazıcıoğlu 1991 senesinde beş partinin birden oluşturduğu ittifak güzergahında Milletvekili adayı gösterilmiş ve yapılan neticesinde de Sivas Milletvekili olmuştur.

3690_1

1992 senesine kadar Milliyetçi Çalışma Partisinden Milletvekilliğini sürdüren Yazıcıoğu, 1992 senesinde parti ile fikirlerinde ortak nokta bulamadıkları bahanesi ile beş dostu ile partiden bölerek Büyük Birlik Partisini kurarak Genel Başkanlığına getirilmiştir. 1995 senesinde de ANAP ve BBP ittifakı ile tekerrür Milletvekili seçilerek meclise girmiştir. 1996 senesinde de ANAP partisinden bölerek tekerrür BBP ne katılmıştır. 1998-2000 parti kongresinde de tekerrür BBP Genel Başkanlığına geçmiştir. 2007 senesinde yapılan genel tercihlerde de Büyük Birlik Partisinden Sivas Milletvekili olarak tekerrür Meclise girmiştir.

Konutlu ve iki çocuk babası olan Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 senesinde helikopter kazası geçirerek yaşamını kaybetmiştir. Kaza sonrasında yapılan arama çalışmaları neticeyi takribî olarak 47 saat sonra enkaza erişilmiştir. Yaşamı süresince 17 kaza geçiren Yazıcıoğlu bir haylisinden hafif sıyrıklar ile atlatmış olsa da, geçirdiği helikopter kazasında bir evvelkiler kadar kaderli olamamıştır.

Yazar:Züleyha Günay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ