Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Muhammed Ali Clay Kimdir?

  • 05 Temmuz 2021
  • Muhammed Ali Clay Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 109 kez görüntülendi.
Muhammed Ali Clay Kimdir?

Doğum ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde dünyaya gelmiştir. Kendisini tüm dünyaya tanıtan özelliği ise, bir çok uzmanın birleştiği görüş olan “tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu” sıfatına sahip olmasıdır. Muhammed Ali, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde doğdu. Afro – Amerikan ve İrlanda […]

Doğum ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinde dünyaya gelmiştir. Kendisini tüm dünyaya tanıtan özelliği ise, bir çok uzmanın birleştiği görüş olan “tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu” sıfatına sahip olmasıdır.

5899_1324

Muhammed Ali, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde doğdu. Afro – Amerikan ve İrlanda orijinli olan ünlü boksör, henüz daha 12 yaşında iken bu spor dalı ile tanıştı. Kısa bir süre içinde, National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda acemi kayıtlarda yerini alan Muhammed Ali, profesyonel lige ise, 1960 senesinde Roma’da aldığı altın madalya ile giriş yaptı. 18 yaşındayken kazandığı bu altın madalya, Muhammed Ali’nin ününü tüm dünyaya yaymaya başladı.

Muhammed Ali, 1964 senesinde, henüz daha 22 yaşında iken, S. Liston’u yenerek “Dünya Şampiyonu” ünvanına sahip oldu. Başarısının ardından ise dinini değiştirdiğini ve müslüman olduğunu açıklayan boksör, ismini de Muhammed Ali olarak yeniledi.

Muhammed Ali, 1967 senesinden 1970 senesine kadar olan 3 senelik süreçte, boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu süreçte, barışçıl davranışları ve “Vietnamlılar bana hiç bir makûsluk yapmadılar ki onlarla savaşayım.” gibi beyanatları ile dik bir duruş sergileyerek savaşa karşı olduğunu gösteren ünlü boksör, bu cümlesinden dolayı da 5 sene hapis cezasına ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Aynı süreçte, lisansı ve pasaportu da elinden alındığı için, oldukça sıkıntılı günler yaşadı. Ardından, iflas ettiğini açıklayan Ali, ailesinin desteği ve paralı tertip edilen oturumlarda yaptığı konuşmalarla uyumunu sağladı. 1970 senesinde ise, temyiz davasını kazanarak yine boksa döndü.

5899_8ma

Muhammed Ali’nin, profesyonel boks kariyerinde aldığı ilk bozgun ise, 1971 senesinde karşılaştığı Joe Frazier’a karşı kavga ettiği maçta yaşandı. “Asrın Maçı” olarak anlam kazanan bu maçta, uzmanlara göre Muhammed Ali yeteri kadar hazır değildi. Zira, üç buçuk senelik ayrılığın ardından, sadece 2 maç yapan Muhammed Ali, maç eksiğinden dolayı eski formuna kavuşamazdı.

Yine “şampiyon” ünvanını almak isteyen Muhammed Ali, Ken Norton’a sayı ile yenildiği maçta, aynı zamanda kırık bir çeneye de sahip oldu. Bu maç sonrası, çok yakınları ve kendisi dışında tüm kamuoyu, Muhammed Ali’nin kariyerinin bittiğini düşünmekteydi. Fakat O, hırsla çalışmaya devam ederek, tüm ünvan maçlarına yine çıktı. Ayrıca, Ken Norton’u da yenerek, rövanşı aldı.

1973 senesinde, Muhammed Ali için oldukça ehemmiyetli büyümeler yaşandı. Joe Frazier ile unvan maçı için uyuşan Ali, Joe Frazier – George Foreman eşleşmesi sonraasında, Frazier’ın sürpriz bir biçimde nakavt olmasının ardından, evvel Fraizer ile maç yaptı; ardından da Foreman’la maç ayarladı ve iki ehemmiyetli maçı da nakavtla kazanarak gündeme oturdu. Bu sayede, hem kaybettiği ünvanı tekerrür eline aldı, hem de tüm dünyaya, daha ayakta olduğunu göstermiş oldu.

1974 senesinde, Foreman’ı sekizinci raundda nakavt eden Ali, hak ettiği büyük ünvanı Floyd Patterson’ın ardından yine elde eden ikinci boksör oldu.

1978 senesinde, L. Spinks’e evvel yenildi; daha sonra ise, aynı sene içinde rakibini yenince, Dünya Şampiyonluğu’nu 3 defa elde eden ilk boksör oldu. Aynı sene, şampiyon ünvanı ile, boksu vazgeçti. Ardından yaşanan süreçte, Parkinson hastalığına tutulan Ali, bu hastalığını saklayarak maçlara çıktı. Büyük paralar için tekerrür ringe dönen şampiyon, 2 maçını da kaybetti. Maçları kaybettiği isimler, Larry Holmes ve Trevor Berbick idi. Başka Bir Deyişle, kendi yarıyıllarının şampiyon boksörlerine kaybetmişti.

5899_dustin-1-1

Ali, profesyonel kariyeri süresince, sadece 5 kere yenilmiştir. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, boksu vazgeçtiği 36 yaşına kadar, boks dünyasında tüm şampiyonlar açısından tek isimdi. Muhammed Ali kariyeri süresince, 37’si nakavt ile olmak üzere, toplam 56 maç kazandı.

Muhammed Ali, şahsiyet olarak da çok büyük ve kişilikli bir isimdi. Misalin, 1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten sonra, bir restoranda sadece beyazlara servis yapıldığını bilince, bu ırkçı uygulamayı protesto etmek için olimpiyattan kazandığı altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı. Bu sayede mevzuya alaka sürüklemiş, güçlü şahsiyetini de tüm insanlara yansıtmıştı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda ise, dereye attığı bu madalyanın yerine, bir başka altın madalya kendisine verildi. Ali’nin Vietnam Savaşı’na karşı olduğu, kaderinde hapis cezasına çarptırıldığı barışçıl yanı da, bir başka unutulmayan özelliği olmuştur.

2001 senesinde, Hollywood tarafından yaşamı filme alınan Muhammed Ali, Will Smith’in kendisini canlandırması ile, Ali isimli sinema filminde yeni nesile tanıtıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ