Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Muhabbet Kuşunuzun Konuşmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

  • 10 Haziran 2021
  • Muhabbet Kuşunuzun Konuşmasını İstiyorsanız Bunları Yapın! için yorumlar kapalı
  • 111 kez görüntülendi.
Muhabbet Kuşunuzun Konuşmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

Muhabbet kuşları papağan türüne girer. Konuşma özellikleri bu yapıya sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanları dinlerken belleklerine kelimeleri kaydederler ve insanların söylediklerini aynı şekilde taklit ederler. Zamanla konuşmaları daha süratli bir şekilde büyür.Artık kuşunuzun söylediklerini daha net bir şekilde algılarsınız.Evcil hayvanların,konut etrafına alışma zamanları daha süratlidir. Çünkü onlar insanlara karşı yabancı değildirler. İnsanların samimiyetine, sevgisine yakın bir […]

Muhabbet kuşları papağan türüne girer. Konuşma özellikleri bu yapıya sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanları dinlerken belleklerine kelimeleri kaydederler ve insanların söylediklerini aynı şekilde taklit ederler. Zamanla konuşmaları daha süratli bir şekilde büyür.Artık kuşunuzun söylediklerini daha net bir şekilde algılarsınız.Evcil hayvanların,konut etrafına alışma zamanları daha süratlidir. Çünkü onlar insanlara karşı yabancı değildirler. İnsanların samimiyetine, sevgisine yakın bir zamanda alışırlar. Hatta bazı hayvanların sahiplerine karşı sadakat duyguları daha süratli büyür. Kuş tercihi yaparken evvel iyice bu kuşun nereden geldiğini, türünü bilmenizde fayda vardır. Çünkü bazı kuşlar farklı bir türe sahip olduklarından istediğiniz niteliklere sahip olmayabilir, hatta hiç konuşmaya öğrenirler. Bunun için tahlil yapmak, her zaman doğru neticeleri verecektir. Şayet yalnızca ziynet olsun konuşmasa da olur diyorsanız, yeniden evcil olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı kuşlar sahibine hasar verebiliyor. Bu surattan türünü seçmeye özen göstermeniz, daha doğru bir karar olacaktır.

Muhabbet Kuşlar Nasıl Evcilleşirler?

8597_9Evinize yeni aldığınız bir kuşun size hemen bir kerede alışmasını beklemeyin. Kuş öncelikle evin etrafındaki eşyaları ve evin şeklini belleğine kazıyacaktır. Çünkü uçmak istediklerinde daha rahat kona bilecekleri bir yeri ararlar. Bu onların konut üzerinde şehirk uçma tecrübeleri olacaktır. Daha sonra azıcık sahibine karşı korkular besleyecek, ondan kaçmak isteyecektir. Tabi ki kuşun sahibi bir kuşa nasıl davranmasını gerektiğini öğrenirse, kısa zamanda kuşun ona alışma olgusu, en yakın süreçle tamamlanacaktır. Böylece kuş, sahibine alışacak ve onun omzuna konmak isteyecektir. Kuş bu pozisyona geldiyse sahibine alışmıştır demektir. Konutçulaştırmanın bir öbür misali, kuşu avucunuzun içine alın. Daha sonra, parmak ucunuzla birkaç dakika kadar kafasını okşayın. Onu hoşlandığınızı sezdirin. Kuş bu gidişata bir zaman sonra alışacak, korkularını yenecektir. Böylece sizin ona hasar vermeyeceğini anlayacaktır. Zamanla aranızda su sızmayacak, iki arkadaş kadar yakın olacaksınız.

Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşmayı Bilirler?

Öncelikle kuşun konuşmasını istiyorsanız, kafeste yalnız olmasına dikkat etmelisiniz. Birde kuş alırken yavru olması, çabuk konuşmayı kavraması demektir. Eğitim ne kadar erken verilirse, kuş bir o kadar erken konuşacaktır. Kuş yavru olursa daha çabuk bilmeye eğilimli olacaktır. Kuşunuzun konuşmasını sağlamanız için, her gün onunla ilgilenmeli ve şehirk başta en kolay kavrayabileceği kelimeleri öğretmelisiniz. Mesela kuşlar p,k,ş,c harflerini daha çabuk bilirler. Bu surattan onların diline hitap etmesini öğrenmelisiniz. Şehirk gün konuşmasını beklemeyin. En az 3 hafta kadar bir zaman koşuldur hatta bazı kuşlar şehirk iki ay süresince konuşmaz ve sahiplerini birden bire afallatırlar. Kuşum bilmiyor, idrak etmiyor demeyiniz. İşte en sihirk hatayı ön yargı ile yapmış olursunuz. Azıcık zaman geçecektir. Onlar çok akıllı hayvanlardır. Yeri ve zamanı geldiğinde, bülbül gibi ötecek, bir insan gibi konuşmayı öğreneceklerdir. Bu konuda çabukçu olmamalı sabırla kuşunuzu eğitmeye devam etmelisiniz. Kuşlar eğitime açık hayvanlar ne verirseniz onu size sunarlar.

Muhabbet Kuşları Nasıl Banyo Yaparlar?

8597_11Kuşlar genel olarak kendileri yıkanmayı oldukça çok beğenirler. Bu surattan onlarında temizliklerini sağlayabilmesi için, bir kaba bir miktar ılık su kreyiniz. O suyu gördüğü zaman hemen kendi banyosunu yapmaya çalışacaktır. Şayet kendiniz yıkaya öğreniyorsanız kuşu avucunuzun içine alın yalnızca ayak ve kuyruk tarafını pak su ile durulayın. Kurulamasını kendi uçarak sağlayacaktır. Kuş bakımı, bazı kişilere güç gibi gelse dahi, reelinde çok cümbüşlüdür. Bu azıcık hayvan sevgisine bağlı bir duygudur. Kuşunuzu beğeniyorsanız, zati yeteri derecede alaka göstereceksiniz. Kuşların çabuk hasta olmasını istemiyorsanız, sularına kuşçudan aldığınız vitaminlerden bir iki Damla kadar ekleyebilirsiniz. Bir de sakın tadilat etrafında ve akım da kuşlarınızı tutmayınız. Bu onların tozdan topraktan ve akım çabuk can vermelerine neden olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kuşyemi kuşlar için en ideal yiyecektir. Arada değişiklik olsun istiyorsanız kuşun beğeneceği yiyecekleri kafesinin bir kenarına koyup, yemesini sağlayabilirsiniz. Basmakalıpta çoğu insan kuşlarına marul verir. Fakat marul kuşların göz sıhhatine iyi gelmez. Bu surattan acı olmayan, asitli olmayan besinler verin. Mesela haşlanmış yumurta, havuç, salatalık, ekmek içi, erik, elma, armut gibi yiyeceklerin hiçbir hasarı yoktur. Kuşların daha iyi mide sindirimini gerçekleştirmesi için, kuşçulardan kuş kumu almayı ve gaga taşı almayı ilgisizlik etmeyin. Bir de kuşlarınızın kafesini fazla ziynetlerle doldurmayın. Rahat hareket etmesini sağlayın. Kuşunuzun beslenmesine ve sıhhatine dikkat edin. Böylece kuş hem sizden hoşlanır, hem de uzun seneler yaşar. Konuşan kuş için en ehemmiyetli eğitim koşulsuz sevginiz olacaktır. Şayet evinizde astım alerjisi taşıyan bir fert varsa kuş, köpek kedi gibi tüy döken hayvanları beslemenizi nasihat etmiyoruz. Çünkü astım hastaları rahat solunum gerçekleştiremezler.Muhabbet kuşları insanlara oldukça yakın sevgi dolu hayvanlardır. Onlara ne kadar alaka gösterirseniz,onlarda o kadar çabuk konuşmayı bilirler. Onları yalnız kendi haline bırakırsanız çabuk can verirler. Onların uzun yaşamasının tek nedeni koşulsuz sevgi ve alaka almalarıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ