Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Müessese İçi Fiyat Balansı ve Motivasyona Tesiri

  • 24 Ağustos 2021
  • Müessese İçi Fiyat Balansı ve Motivasyona Tesiri için yorumlar kapalı
  • 74 kez görüntülendi.
Müessese İçi Fiyat Balansı ve Motivasyona Tesiri

Özel sektördeki tek ve son emel olan yüksek karlılık niyeti, çok geniş alt başlıklar ve perspektifler altında araştırılmaktadır.

5643_ozel-sektorde-5-yil-calisan-memur-olabilecek_629591_720_400Özel sektördeki tek ve son emel olan yüksek karlılık niyeti, çok geniş alt başlıklar ve perspektifler altında araştırılmaktadır. Firma çalışanlarının aldığı fiyatlar, işletmenin gider kalemlerinden biltihabı oluşturmaktadır. Her gider kalemi ve gider gibi, bu kalem de işverenlerin ya da idare heyetlerinin özellikle dikkat ettiği bir husustur. Ancak, bu mevzu bir o kadar da duyarlı bir mevzudur. Büro çalışanlarına gereğinden fazla verilecek ücret de, hak ettiklerinden az verilecek ücret de kasvet doğurur. Bunlara ek olarak, fiyat balansının sağlanması vaziyeti ise, belki de çoğu mevzudan daha kritiktir.

Yapım yapan bir fabrika ele alındığında, yapım kısmında çalışan emekçiler ve ustaların haricinde, ihracat, tasarılama, muhasebe, aksesuar, lojistik gibi birimlerde çalışan çok rakamda büro personelinin olduğu görülmektedir. Düzgün ve meblağlı yapılan çalışan sınıflamasında, genel olarak büro çalışanlarının sınıfı aynı yakalanmaktadır. Başka Bir Deyişle, yapımda çalışan yeni bir emekçi, söz gelimi C sınıfı statüsündeyse, akılda başları B sınıfı ve büro çalışanları A sınıfı olarak değerlendirilebilmektedir. Her sınıfa üye çalışan, kendi sınıfının aldığı vasati fiyat çevresinde ücret almaktadır. İşte bu noktada, fiyat balansı kavramı devreye girmektedir.

5643_asgari_ucret_zammi_belli_oldu_h10728Büro içlerinde, birbirlerinin aldığı ücret ölçüsünü bilen çalışanlar, istemli ya da istemsiz biçimde kendi değerlendirmelerini yaparlar. Kimin daha çok çalıştığı, kimin neyi ne miktarda hak ettiği, takdir ya da kıskançlık vaziyeti gibi pek çok duygu ve düşünce, çalışanların kafasını meşgul etmeye ve yararlılığı düşürmeye yetmektedir. Özellikle birbirileri ile aynı ya da çok benzer işleri yapmakta olan çalışanlar, aralıksız olarak bir mukayese etme psikolojisi içinde olacaklardır. Sadece şahsi faydalılığın düşmesi değil, beraberinde bağlantı kopuklukları ve çatışmaların yaşanması ile, şirket genelinde büyük kasvetler yaşanabilecektir. Bu gidişatta da, çalışanlardan bir ya da birkaçı işten çıkarılabilmekte ya da ağır yaptırımlar uygulanabilmektedir. Her ne kadar lüzumlu ceza kesilmiş olsa da, benzer bir vaka huzurlu havayı tekerrür bozmaya yetecektir.

Müessesesel yararlılıkların oldukça ehemmiyete sahip olduğu, balaka akışları ile dinamizmin yaratıldığı ve elastik yapım sistemlerinin esaslarını oluşturan süratli ve ani ataklar yapabilme becerilerinin kaynağını, tehlikesiz ve adil bir idare hissiyatı oluşturmaktadır. Aynı etrafta ya da yakın etraflarda çalışan tüm çalışanlar, hak ettikleri miktarlarda para kazanmak isteyeceklerinden, benzer işleri yapan çalışanların, çalıştıkları sene müddetleri ve eğitim gidişatları da dikkate alınarak, adaletli ve şeffaf bir fiyatlandırma sistemi uygulanmalıdır.

5643_200433_memur-calisan-is-isveren-personelAnlatılan tüm bu unsurlar, çalışanların motivasyonlarını da doğrudan etkilemektedir. Çağımızın baş motivasyon vasıtayı olan ücret ölçüyü ve çalışma civarı vaziyeti, fiyat balansı mevzusunu da oldukça kritik bir noktaya getirmiştir. Motivasyon, bir firma ismine AR-GE ve tasarılama kademeleri kadar hayati ehemmiyete sahip bir etmendir. Zira motivasyon, dükkanını sahiplenme duygusunu da beraberinde getirmektedir.

Bu sayede, beyaz yakalı çalışanların en çok kullandıkları beyin eforu sekteye uğramayacak, iş yeri beğenilecek, uzun seneler aynı dükkanına hizmet edilmek istenecek ve karar sağlanacaktır. Bu pozitif hava da yaratıcılık ve bereketliliğe yansıyarak, nitelikli çalışma civarı ve yüksek karlılık yüzdelerini beraberinde getirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ