Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Monte Carlo Nasıl Bir Yerdir?

  • 02 Ekim 2021
  • Monte Carlo Nasıl Bir Yerdir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Monte Carlo Nasıl Bir Yerdir?

Monte Carlo, Avrupa Birliği’nin kurucu abonelerinden Fransa‘ya bağlı Monako’nun en ehemmiyetli mesken yerlerinden biridir. Monako, içişlerinde özgür olsa da dışişlerinde Fransa’ya bağlı bir kraliyettir. Dünyanın en popüler mesken yerleri arasında yer alan Monako’da bulunan Monte Carlo, sahip olduğu dünyaca ünlü kumarhaneleri ile tanınmıştır. Monako’nun en popüler mesken yeri olan Monte Carlo, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkenin […]

Monte Carlo, Avrupa Birliği’nin kurucu abonelerinden Fransa‘ya bağlı Monako’nun en ehemmiyetli mesken yerlerinden biridir. Monako, içişlerinde özgür olsa da dışişlerinde Fransa’ya bağlı bir kraliyettir. Dünyanın en popüler mesken yerleri arasında yer alan Monako’da bulunan Monte Carlo, sahip olduğu dünyaca ünlü kumarhaneleri ile tanınmıştır. Monako’nun en popüler mesken yeri olan Monte Carlo, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkenin takribî olarak üçte birini içermektedir. Monte Carlo ismi, ”Mount Charles”dan türetilmiştir. Charles Dağı anlamına gelen Monte Carlo, Alp Dağları’nın güney doğu Fransa’da uzandığı en son nokta olarak da göze çarpmaktadır. Bu bölgeye Fransız Rivierası da denilmektedir. Monako sahip olduğu coğrafi özellikleri itibariyle, dünyanın en dağlık ülkeleri arasında yer almaktadır. Öyle ki ülkenin neredeyse tamamı dağların üzerine kurulmuştur. Bu anlamda Monte Carlo bölgesi ise, bütün anlamıyla dağların üzerinde yer alır. Bu bölge dünyanın bir hayli noktasından zengine muhtelif hizmetler sunmasıyla da tanınmıştır. Bölge de çok sayıda beş yıldızlı otele tesadüfmek muhtemeldir.

MMonte Carlo Nasıl Bir Yerdir?onako’nun Fransa’nın en güney doğu bölgesinde yer alması, ülkenin aynı zamanda da İtalya’ya ciddi anlamda yakın olması neticesine doğurmuştur. Öyle ki, Monako’da bulunan Monte Carlo, İtalya hududuna yalnızca ama yalnızca 8km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Avrupa Birliği abonesi olmayan Monako, Fransa’ya bağlı özerk bir yapıya sahip olması nedeniyle, ülkeye girişte İtalyanlar ya da Fransızlar Avrupa Birliği kanunları uyarınca rastgele bir mesele ile karşılaşmamaktadır. Ancak burada öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli mesele, İtalyan yurttaşlarının Monako’da girişleri sonrasında en fazla 3 ay müddetle kalabilme hakkına sahip olması olayıdır. Burada Avrupa Birliği müktesebatı Monako’da geçerli değildir. Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonları arasında yer alan Monte Carlo, çok pahalı bir şehir olarak da göze çarpmaktadır. Bölgede talih oyunu oynayabileceğiniz çok sayıda merkez ve otel bulunmaktadır. Bu oyunlar tamamıyla legaldir.

Monte Carlo, her ne kadar turizm ile yaşayan bir şehir olsa da bölge uzun seneler süresince Dünya Rally Şampiyonası’na da konut sahipliği yapmaktadır. Dünya Rally Şampiyonası ayaklarından birisi burada reelleşmektedir. Pist olarak özel bir parkur bulunmamaktadır. Burada günlük hayatta kullanılan ve dağlardan geçen yollar, yarış zamanı pist olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bölgede Formula 1 yarışları da tertip edilmektedir. Dünyanın en iyi turistik mekanları arasında kabul edilen Monte Carlo, yaz ve kış aylarında çok değişik iki hava koşuluna sahiptir. Yazları oldukça sıcak bir abuhavaya sahip olan Monte Carlo, kış aylarında ise çoğu zaman kar yağışı altında kalabilmektedir. Bunda şehrin Alp Dağları’nın uzantısı üzerine kurulmuş olması ciddi anlamda ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ