Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Montaigne Kimdir ?

  • 10 Temmuz 2021
  • Montaigne Kimdir ? için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.
Montaigne Kimdir ?

Ünlü düşünür sınama akımının kurucusu Fransız yazar Michel de Montaigne, 28 Şubat 1533’te Bordeaux ‘ta babasının sahip olduğu Montaigne şatosunda doğdu. Babası asker, hukukçu aynı zamanda Bordeaux ve Montaigne çiftliklerinin sahibi Pierre Eyquem’di.

Annesi, İspanyol ya da Portekiz orijinli Antoinette de Louppes idi. Ailenin en büyük oğlu olan Michel de Montaigne Bütün ismi Michel Eyquem de Montaigne 6 yaşında Fransa‘nın en iyi kolejlerinden biri olan College de Guienne’ e gönderildi. Latinceyi ana dili gibi konuşacak bir biçimde yetiştirildi ve düşünceleri bu dile göre kökleşti. Kolejdeki 7 senelik eğitimi zarfında Yunanca ‘da bildi. 1546’ta Toulouse Üniversitesinde hukuk öğrenimi gördü. Aynı zamanda felsefeyle de ilgileniyordu. Hukuk eğitimi gördükten sonra, 1554’te Bordeaux Meclisi’nin sözcüsü oldu ve aynı sene babası Bordeaux valisi seçildi. 1565’ te Françoise de la Chasagne ile evlendi. 6 kız çocuğu olan Montaigne sınamalarında konutluluk hakkında şu sözleri dile getirmiştir: ” Hukuksal bağları, şerefi ve devamlılığı, konutluluğun kendine özgü bereketli yanlarıdır. Görünürde sevimli olsa da sıkıcı bazen serin ama değişmez bir zevktir.”

5647_montaigne1580’de İsviçre, Almanya ve İtalya da gezdi. Baden Ausburg, Münih, Venice, Florensa ve Roma da gezdi. Bu geziler neticesinde Seyahatname isimli yapıtını kaleme alıp dönemin Kralına sundu. 1581’de İtalya’dayken Bordeaux belediye başkanı seçildi. 1585’te Bordeaux ‘ta veba salgını baş gösterince ailesiyle beraber şatosunu terk etti. Fransız yazar, 1571 senesinde Montaigne şatosunun kulelerinden birinde bulunan kitaplığına çekilip yazılarına başladı.1580 senesinde birinci ve ikinci kitabın beşinci baskısı ilave etmelerle yayımlandı, aynı sene üçüncüsü çıktı.

Bu çıkan kitabının ilkinde Montaigne kitabın girişinde okuyucularına şu biçimde seslenmiştir:
“Bu gönülden bir kitaptır ey okuyucu! Baştan belirteyim ki, yazdıklarımı sadece yakınlarım ve kendim için kaleme aldım. Sizlere hizmet etmek yahut şan kazanmak gibi bir düşünce usumun ucundan bile geçmedi; zati bu cins şeylerin peşinden koşmaya efor yetiremem. Sadece yakınlarım ve arkadaşlarım için yazdım ki, beni kaybettikleri zaman -pek yakındır- hakkımda bildikleri daha detaylı benimle alakalı hatıraları daha canlı olsun. Beceriksizlerim ve yanılgılarım terbiyenin, edebin izin verdiği miktarda, sarih olarak görülecektir burada. Hala ilkel çağların özgürlüğü içinde yaşadıkları söylenen insanların arasında olsaydım, emin olun ki kendimi tastamam ve anadan üryan da gösterirdim. İşte böyle ey okuyucu! Kısacası, kitabımın ta kendisiyim ben. Bana kalırsa böylesine ehemmiyetsiz ve anlamsız mevzu üzerinde boş zamanlarını tüketmen pek us karı olmaz. Şimdilik güzelce kalın. Montaigne, 1 Mart 1580

5647_denemeler-michel-de-montaigneGörüldüğü üzerine Montaigne, bu kadar içten pespaye gönüllü öz tenkit yapabilen, kendini aşağlamaktan hiç geri kalmayan, hakikatçi bir o kadar da ironik olacak biçimde günlük konuşma dilinde yazmaya çalışmıştır sınamalarını. Her yarıyıla hitap eden çağdaş bir yazardır. Hakikatleri çözümlemeler yoluyla arar. Kitaplığına çekilip en çok Platonu, Secena’yı, Çiçero’yu, Plutarch’ı okur. Montaigne göre aslı aramak ve felsefe yapmak imkânsız ve kandırıcıdır. Onun tanıtmak istediği, “Her insan kendi varlığında insan tabiatının bütün biçimini taşır” da ki anlamdır. İnsan yaşarken, natürel zevk veren tabiata uyar…”İyi yaşamak tabiata uymak ve onun insanlara vermek istediği zevklerden pay almak demektir” Kendimizi kavramak mevzusunda harika görüşleri olan Montaigne herkesin kendisi için bir ibret olduğunu ve yeter ki insan kendini tanımasını öğrensin diyerek “Benim yaptığım, daha evvelden bildiklerimi söylemek değil, kendimi bilmektir; başkasına değil kendime anlatıyorum. Montaigneinin eğitim mevzusundaki görüşleri de çok enteresandır. “İyi yaşamak için çok bilgiye lüzum yoktur. Güçlü sağlam bedenli ve sağlam ruhlu bir çocuk yetiştirme bahsinde” talebenin doymak öğrenmeyen bilgi iştahlısı olmasını değil, karar sahibi olmasını arzu eder. Bilgi dolu kafa değil, uslu kafa lüzumludur. Her an her biçimde yenilendiği inancına sahip olan yazar sınamalarında varlığını keskin kılamayacağından, geçişini keskin kılabileceğinden, sıradan insanların söylediği gibi bir çağdan öteki bir çağa değil, gün be gün dakika başına değiştiğinden söz eder.

Montaigne’ nin fikirlerinin sürükleyiciliği sanatından doğar. Fikirlerini usuna geldiği gibi bağlar. Üslupta hürdür. Emel gütmeden konuşan ilk yazardır. Bilgin gibi değil, yaşamı seven insan gibi yazar. Soyut fikirler imajlarla ifade olunur. Siyasi tedirginlik ve savaş devamlı olarak kendisini rahatsız etse de, Montaigne kitabını her zamankinden daha özgün ve daha yaygın bir şekilde genişletmeyi sürdürmüştür. 1589 senesinde Navareli Henry’nin öneri ettiği görevi geri çevirdi ve 13 Ekim 1592’de can verdi. Tüm ilaveleri ile beraber Sınamalar’ inin bir derlemesi, evlatlık edindiği kızı Mile de Gournay tarafından 1595’te yayınlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ