Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mitomani Palavra Söyleme Hastalığı Nedir?

  • 08 Haziran 2021
  • Mitomani Palavra Söyleme Hastalığı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 187 kez görüntülendi.
Mitomani Palavra Söyleme Hastalığı Nedir?

Son zamanlarda psikolojik rahatsızlıklarda büyük oranda çoğalışlar alana gelmeye başladı. Bu rahatsızlıklara en büyük nedenler; cemiyet baskısı, fazla stres ve endişedir. Bunlara bağlı olarak birbirinden son derece değişik rahatsızlıklar alana gelmektedir.

Mitomani; hiçbir biçimde sosyal çıkar korumaksızın palavra söyleyen şahısların tutulduğu hastalığa verilen addır. Mitomani hastaları devamlı olarak palavra söylerler ve genel olarak bu palavraları unutmazlar. Öyle ki bir mitomani hastasının kendi adını söylerken bile palavra söylediği görülmüştür. Genel olarak dolandırıcılık yapan şahıslarda mitomani hastalığının bulunduğu bilim tarafını ispatlanmıştır.

Mitomani Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?Mitomani Nedir?

Mitomani, palavra söyleme hastalığı olarak geçer ve devamlı olarak palavra söyleyen şahıslara konulan bir teşhistir. Bu hastalığa tutulmuş olan şahıslara da ‘Mitoman’ adı verilir. Mitomanlar, cemiyette dikkat toplamak ve yer edinmek için muhtelif palavralar söylerler. Bu palavraların devamı kazanç ve sonunda işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Genel olarak cemiyet tarafından dışlanmış şahıslarda bu hastalık görülür. Şahıslar, cemiyette yer edinmek ve herkes tarafından hoşlanılmak için palavralar söylerler. Bu palavraların ortaya çıkmaması için tekerrür palavra söylerler.

Palavra söylemeyi alışkanlık haline getiren Mitomanlar, bir zaman sonra hakimiyeti kaybederler. Söyledikleri tüm palavralara kendileri bile inanmaya başlarlar. Yaşanmamış bir hadiseyi yaşanmış gibi insanlara aktarırlar. İlerleyen zamanlarda ise anlattıkları bu palavralara kendileri de asılmış gibi inanmaya başlarlar.

Devamlı olarak palavra söyleyen bunun bir hastalık derecesine yükseldiğinin farkına varmazlar. Bu sebepten dolayı da rehabilitasyon olmaya hiçbir biçimde gereksinim dinlemezler. Mitomanların etraf tarafından rehabilitasyona ikna edilmeleri, onların sıhhati açısından son derece ehemmiyetlidir. Zira mitomanlar ilerleyen yarıyıllarda intihar teşebbüsünde bulunabilmektedir.

Mitomani Olan Bkocaman Ne Yapar?

Mitomani hastalığına tutulmuş olan birisi devamlı olarak palavra söyler. Öyle ki bu şahıslar palavra söylemeyeceklerine dair etraflarına ve kendilerine söz verirler. Ancak bu lafı yakalamayarak palavra söylemeye devam ederler. Mitomani hastaları tüm yaşantılarını palavraların üzerine inşa eder, bu palavralar ile ömür geçireceklerini düşünürler.

Mitomani Kimlerde Görülür?

Mitomani hastalğı günümüzde en çok gençlerde görülüyor. Bunun en büyük sebebi gençlerin kendilerini cemiyete kanıtlayamamasıdır. Gençler, cemiyette yer edinmek ve etraf tarafından daha çok hoşlanılmak için palavralara başvururlar. Olmamış bir şeyi olmuş gibi devamlı anlatırlar. Bunun sonucunda da mitomani hastalığını tutulurlar.

Mitomani hastalığına tutulma yaşı genel olarak 16’dır. Bu hastalığa tutulan gençler ilk olarak hastalandıklarını anlayamazlar. Söyledikleri palavralara kendileri bile inanmaya başlarlar. Lakin 22 yaşına geldiklerinde her şeyin bir palavra üzerine kurulduğunun ve etraflarındaki her şeyin sahte olduğunun farkına varırlar.

Mitomani Hastalığı Şizofreniye Bağlar mı?

Mitomani hastalığı rehabilitasyon edilmediği zaman son derece riskli bir hastalık haline gelebilir. Öyle ki bu palavralar ilerler ve mitomanlar sahte bir hayat yaşamaya başlarlar. Bunun sonucunda da palavraların ortaya çıkma fobisi sarmaya başlar. Bu fobilere kapılan şahıslar devamlı olarak düşünmeye başlarlar. Netice olarak OKB hastalığı kaçınılmaz olur. Ancak ilerleyen zamanlarda Mitomani hastaları, Şizofren hastalığını tutulurlar.

Mitomani Rehabilitasyonu Var mı?Mitomani Yalan Söyleme Hastalığı Nedir?

Mitomani hastalığının rehabilitasyonu vardır ve rehabilitasyon olan hastalar iyileşme gösterirler. Mitomani hastalığına tutulmuş olan şahısların ilk olarak psikologlara görünmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise ‘psikoterapi’ usulüyle rehabilitasyona başlanıyor. Mitomani rehabilitasyonunda ilaç ve psikoterapi rehabilitasyonu ortaklaşa kullanılıyor.

Bibliyografi:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mitomani
https://www.uzmandoktor.net/mitomani
https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/mitomani-nedir-mitomani-hastaligi-kimlerde-gorulur-5745748/
https://www.sabah.com.tr/saglik/2021/02/16/palavra-soyleme-hastaligi-nedir-neden-olur-palavra-soyleme-hastaligi-nasil-anlasilir-s1
https://www.fotomac.com.tr/haberler/2020/04/13/mitomani-nedir-minomani-hastaligi-nasil-rehabilitasyon-edilir

Yazar: Sinan Karadaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ