Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mikroburst ve Derecho Nedir?

  • 16 Kasım 2021
  • Mikroburst ve Derecho Nedir? için yorumlar kapalı
  • 114 kez görüntülendi.
Mikroburst ve Derecho Nedir?

Mikro patlama; yüksek süratli rüzgârlarla bir kasırganın çekirdeğinden bir hava kolonunun alt çekilerek kendine bir çıkış oluşturduğu oldukça hasarlı olabilen bir rüzgâr kasırgasıdır. Alçalan havaya şiddetli yağmur veya dolu eşlik ediyorsa, fırtınaya ıslak mikro patlama, fakat yağış yere erişmeden buharlaşırsa, buna kuru mikro patlama denir.
isminden de anlaşılacağı gibi, mikro patlamalar boyut olarak oldukça ufaktır ve 2,5 milden daha az bir alana yayılırlar. Ancak ayrıca kısa ömürlüdürler ve genellikle 5 dakikadan kısa sürerler. Ancak Milli Hava Vaziyeti Servisi’ne göre, rüzgâr süratleri saatte 100 mile kadar ulaşabilir, bu da EF0 ve EF1 fırtınalarına benzerdir, netice olarak mikroburst can, mülk ve havacılık ehemmiyetli bir risk oluşturur.

Mikroburstlar ve Öteki Rüzgâr Cinsleri

Mikro patlamalarının tümü gök hengameli fırtınalar değildir. Sadece bir fırtına bulutu içine sıcak, nemli hava yukarıya doğru akarak orta ve üst kısımlarında yağmur damlalarını ve dolu taşlarını askıya alacak kadar eforluysa hengameli olarak alana kazanç. Sıradanda, yerçekimi yağmurun ve dolunun bir fırtına bulutundan düşmesine neden olur ve bir yukarıya çekiş gücünü geride bırakır. Sonunda, kasırganın dışındaki daha kuru hava fırtına bulutuna girer ve bu kuru hale gelen hava, kasırganın nemli havasıyla buluştuğunda, evaporatif soğutma alana kazanç. Soğuk hava daha yoğun olduğu için alt doğru batarken, yukarıya doğru hava akışını zayıflatan alt doğru bir hava akışı oluşturur. Yukarıya çekiş zayıfladıkça, artık büyük ölçüde yağış yakalayamaz. Bu sebeple yağmur veya dolu olarak yeryüzüne düşerken, bununla birlikte çok fazla alt sürükleyişi çeker.
Mikro patlamalar, fırtınayla alakalı rüzgârın hasar veren cinslerinden sadece bkocamandır. Makro patlamalar, 2,5 milden biraz daha geniş bir alana yayılmaları dışında, mikro patlamalarla neredeyse aynıdır. Hasar veren rüzgârları da 5 ila 20 dakika arasında daha uzun sürer. Mikro patlamalar gibi, derecho hava başka bir düşüş cinsidir. Bununla birlikte, bu rüzgâr kasırgaları, sağanak yağışlar ek kuru havayı bir fırtınaya emdiğinde alana kazanç ve 200 milin üzerinde ölçüm yapan ek alt patlama kümelerini tetikler. Mikro patlamalar genellikle fırtınalarla karşılaştırılır, ancak her iki olay da şiddetli gök hengameli kasırgalarla bağlantılı olsa da, ikisi arasında rüzgârlarının hareketi bakımından büyük bir fark vardır. Mikro patlamalar düz hatlı rüzgârlardır ve yer boyunca yatay olarak hareket eden rüzgârlardır, oysa tornadik rüzgârlar döner veya birçok doğrultuda hareket eder.

Mikroburstlar Nasıl Öngörülür?

Mikro patlamalar çok minik alanları tesirler ve o kadar ani olur ki, bunları evvelden hipotez etmek güçtür. Ancak meteorologlar, şiddetli hava günlerinde üst atmosferi izleyerek şartların mikro patlama yaradılışı için ne zaman uygun olabileceğini hipotez edebilirler. Kararsızlık, orta seviyelerde kuru hava ve yüksekte güçlü rüzgârlar varsa, mikro patlama potansiyeline işaret edebilir.Mikroburst ve Derecho Nedir?
Mikro patlamalar ayrıca hava vaziyeti radarında da tespit edilebilir. Başlangıcında, alt patlamalar, bir kasırganın orta bvefatında yer alan yakınsak hava akımları bir araya gelen hava olarak görünürken, yere eriştikten sonra, birbirinden ayrılan hava akımları ayrı hareket eden hava olarak görünürler. Hava hipotezcileri bu kalıpları yeterince erken fark ederse, şiddetli bir fırtına ihtarı verebilirler. Ancak, mikro patlamalar 5 dakikalık bir müddet içinde oluşabileceği ve dağılabileceği için bunu yapmak için her zaman yeterli zaman yoktur.

İhtar

Mikro patlamalardan korunmanın en iyi yolu şiddetli fırtına ihtarlarına dikkat etmektir. Bulunulan bölge için içeride kalınmalı ve sağlam bir binaya sığınılmalıdır. Ayrıca fırtına geçene kadar pencerelerden uzak durulmalı gibi ihtarlar verildiğinde, bu ihtarlara uyulması ehemmiyetlidir.

Mikroburstlar Nerelerde Oluşur?

Mikro patlamalar birçok ülkede olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin rastgele bir bölgesinde de alana gelebilir. Bununla birlikte, kuru mikro patlamalar, genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında ve High Plains bölgesinde bulunanlar gibi daha kuru abuhavalarda daha yaygındır. Islak mikro patlamalar, Rockies’in doğusunda, özellikle kasırgalara meyilli güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygındır. Benzer biçimde, mikro patlamalar senenin rastgele bir zamanında ve günün rastgele bir saatinde oluşabilir, ancak bunlar yaz ve ilkbaharda, öğleden sonra ve akşam saatlerinde yaygındır. Zira bu saatler, kasırgaların en sık alana geldiği zaman dilimleridir. Ancak ödünler olabilir, mesela Ağustos 2020’de Colorado yakınlarında ender görülen ve şafak evveli kuru bir mikro patlama alana gelmiştir.

Uslarda Kalan Derecho Devirici Rüzgârları

Rüzgâr kasırgaları mevzubahisi olduğunda, fırtınalar devirici yapıları sebebiyle en çok medyanın ilgisine sürükler. Ortabatı’nın ovalarında siklonik olarak dönerek yüzeyde ki çakılları, döküntüleri, konutları veya vasıtaları havalandırarak, dağınık bir biçimde çevreye fırlatır ve enkaz haline getirir. Her sene düz hatlı fırtınalar çok fazla yaralanma, vefat ve tahribe sebep vermektedir ve bu kasırgalardan en ehemmiyetlilerinden bkocaman derecho’dur. Derecholar, suratlarca mil boyunca hızlanabilen, karşısına çıkan neredeyse her şeyi yerle bir eden süratli hareket eden, doğrusal rüzgârlardır. Ancak fırtınalar tipik olarak yalnızca birkaç mil aralığında döner.Mikroburst ve Derecho Nedir?
Derecho rüzgârları İspanyolca’da düz anlamına gelmekte olan fırtına çizgileri tarafından üretilmektedirler. Saatte 58 mil veya daha fazla süratlere çıkabilir. Hatta bir fırtına saatte 250 milden fazla rüzgârlarla seyredebilir, ancak vasati olarak ilerleyici hareket süratleri saatte sadece 30 mildir. İşte hem fırtınalar hem de derecho bu kasırgalardan alana gelmektedir. Bir kasırgadan kaynaklanan rüzgar aralıksız olarak yere çarptığı zaman, düz çizgiler olarak yanal biçimde yayılmaktadır, işte bunlar derecho tarafından üretilirler. Rüzgâr sürati, fırtına çizgisi rüzgârları iterek ilerlerken çoğalır ve işte bu derechonun 240 mil veya daha fazla yol boyunca devam etmesinin sebebidir.
Misalin, Haziran 2012 senesinde bir süper derecho, Yukarıya Ortabatı’dan Orta Atlantik Devletleri’ne kadar 800 millik bir yol boyunca ilerlemiş, 28 şahsın vefatına ve takribî 3 milyar dolarlık zarara neden olmuştur. Meteorolog genellikle bir derechoyu oluşmadan evvel veya oluşma esnasında tespit edebilirler. Ancak tipik olarak derecholar çok süratli şekillendiğinden, insanları uyarmak için yeterli zaman olmaz. Radar makinesinde okçu yayı biçiminde bir fırtına belirir ve bu, bir derechonun oluşabileceğinin ilk ispatıdır. Bu ark yankı kasırgaları, spline yaradılışının merkezinde riskli rüzgârları yoğunlaştırır. Yüksek sıcaklıklar gibi doğru şartlar devam ederse, derecho ilerledikçe süratlenerek ileri doğru ilerler.

Mikroburst ve Derecho Nedir?Misalin Super Derecho; 2012 senesinde Iowa’nın merkezinde minik bir fırtına olarak başlamış, ancak o ay rekor kıran sıcaklık fırtınayı körüklemiştir. Bu fırtına Illinois’e doğru ilerlerken, güya derecho kuvvetlenmeye başlamıştır. Şikago’ya çarpmayı kıl payı kaçırmış, ancak güneş ışınlarını kilitleyen siyah çatılar ve karanlık çatılar sebebiyle şehir merkezindeki sıcaklıkların yükseldiği, şehrin ünlü kentsel ısı adasını çevreleyen ısıyı daha da artırmıştır. Daha sonraki yarıyılda ise, derecho Indiana’nın düz arazisinden çok süratli bir biçimde geçebilmek için yay biçimini almıştır. Fırtına Ohio’ya eriştiğinde, rüzgâr rüzgârları saatte 80 mil’i aşan, Süper Derecho statüsüne yükselmiştir. Oradan Batı Virginia’yı erişmiş ve ağaçları yıkmıştır. Virginia’daki eforunu kesmiş, Washington, DC ve Maryland’e çarpmadan evvel, ta ki denize açılana kadar daha fazla vefat ve tahribe neden olmuştur.
Derecho, üst atmosferdeki kuru hava eforlarını bastırdığında veya rüzgârlar onu durgunlaştırdığında sona erer. Bu sebeple Atlantik Ummanı’nun serin havası, bu Süper Derechonun rüzgârlarını uysallaştırmıştır. NOAA, derechos’u potansiyel olarak hem çok ölümcül hem de çok ciddi bir doğa olayı olarak sınıflandırır. Görünüşte tuhaf olan bu fırtına adları dinlendiğinde, ihtarlara ve danışmanlara çok dikkat edilmelidir. Bu hava olayları bir kasırgaymış gibi görülmeli ve şayet bir alternatif varsa, sağlam yapılara, bodrumlara veya fırtına barınaklarına süratlice sığınmalıdır.

Kaynakça:
weather.gov/bmx/outreach_microbursts
weather.gov/lmk/downburst
weather.gov/safety/thunderstorm-during
weather.gov/jetstream/wind_damage

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ