Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Midyenin Yaşını Nasıl Hesaplayacağınızı Biliyor Musunuz?

  • 13 Nisan 2021
  • Midyenin Yaşını Nasıl Hesaplayacağınızı Biliyor Musunuz? için yorumlar kapalı
  • 108 kez görüntülendi.

Midye, bilimsel olarak ifade edilecek olursa, iki parçalı kabuktan oluşan ve bu parçaların birbirine eklemlenmiş haliyle bütünleşmiş olan bir yumuşakçalardır. İnsanların çoğu tarafından sevinçli bir biçimde harcanan bir yiyecek mahsulü olması da her zaman bu canlının popülerliğini gözetmesine dayanakçı olmaktadır. Özellikle de midye dolma veya midye tava olarak harcanan bu canlı, iyi arınılmış olduğuna inanılan […]

Midye, bilimsel olarak ifade edilecek olursa, iki parçalı kabuktan oluşan ve bu parçaların birbirine eklemlenmiş haliyle bütünleşmiş olan bir yumuşakçalardır. İnsanların çoğu tarafından sevinçli bir biçimde harcanan bir yiyecek mahsulü olması da her zaman bu canlının popülerliğini gözetmesine dayanakçı olmaktadır. Özellikle de midye dolma veya midye tava olarak harcanan bu canlı, iyi arınılmış olduğuna inanılan emin yerlerden yenildiğinde oldukça da lezzetlidir.

Sevinçli bir yeme lezzeti sunan midyenin de bir canlı olduğu ve bir yaşı olacağı barizdir. Bir midyenin yaşını hesaplayabilmek ve yediğiniz midyenin kaç yaşında olduğunu öğrenmek ister miydiniz?

Midyenin Yaşını Nasıl Hesaplayacağınızı Biliyor Musunuz?Yapılan araştırmalar ile midyenin yaşının hesaplanabildiği ortaya koyulmuştur. Princeton Üniversitesi öğretim misyonlularından biri olan ve uzun seneler süresince midyeler üzerinde çalışma yapan Ida Thompson ismindeki tahlilci hekim, midyenin üzerinde yer alan milleteler sayesinde midyenin yaşının hesaplanabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmalara göre, midye üzerinde yer alan her bir ulusa, dünyanın güneş çevresinden bir bütün tur dönüşüyle alana gelmektedir. Başka Bir Deyişle, bir sene bitirildiğinde midyenin üzerinde bir çizgi bitirileceğin, o çizgiler de midyenin yaşını göstermektedir.

Bu gidişat aynen ağaç gövdelerinde alana gelen halkalara benzetilmektedir. Bilindiği üzere, bir ağaç gövdesinde oluşan her bir ulusa da, dünyanın güneş çevresinden bir bütün dönüşü ile bitirilmekte ve bu da ağaca bir yaş katmaktadır. Bir ağaç kaç yaşındaysa, o kadar halkaya sahip olacaktır. Midyeler de ağaçlar gibi, midye üzerinde ne kadar ulusa varsa, yaşı o kadardır.

Bir midyenin üzerinde yer alan milleteler hem yaşı yansıtır, aynı zamanda denizin genel vaziyeti hakkında bir nevi bir bilgi oluşturur. Midyeler dikkatli araştırılırsa halkaların genişliklerinin birbirinden değişik olduğu kollanacaktır. Bu değişiklikleri oluşturan denizin içinde pek çok etken vardır. Misalin, ummanların dip sıcaklıkları bu mevzuda en büyük faktörlerden birisidir. Su sıcaklıkları canlıların temin edeceği su içerisindeki oksijen ölçüsünü tesirlerken, aynı zamanda harcayacakları besinin ölçüsünü de etkilemektedir. Bir midyede milleteler arasındaki genişliklerde değişiklikler kollanıyorsa, öğrenilmelidir ki o yıl içerisinde umman dibindeki sıcaklık değişkenlik göstermiş, dolayısıyla da su altındaki yiyecek ve oksijen ölçüsünde bir başkalaşım olmuştur.
Bibliyografi:
http://durmaplay.com.tr/midyenin-yasini-nasil-ogreniriz/

Yazar:Gökçe Cömert

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ