Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Menopoz Mektebi Nedir?

  • 29 Temmuz 2021
  • Menopoz Mektebi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 134 kez görüntülendi.
Menopoz Mektebi Nedir?

Menopoz; genellikle 40 ile 55 yaş arasında yaşanılan adet kanamalarının kumpassızlaşması ve ardından kanamaların kesilmesiyle sona eren, yaşamın natürel bir safhası olarak kabul edildiği bir yarıyıldır. Menopoz çeşitleri; erken menopoz 40 yaşından evvel, cerrahi menopoz operasyon ile yumurtalıkların alınması ve natürel süreçte yaşanılan menopoz östojen ve progestrojen hormon seviyesinin eksilmesi olarak ele alınır. Bu yarıyılda hormon seviyelerinde eksilmenin olması ile fizyolojik-psikolojik anlamda farklılıklar alana gelmektedir. Kadın hastalara uygulanacak kan testi, transvajinal ultrasongrafi tetkiler ile menopoz tanısı konulmakta ve doktorun danışmanlığı güzergahında menopoz rehabilitasyonu vakitçide kadının onayı güzergahında başlayabilmektedir. Bu rehabilitasyonlara verilebilecek en yaygın misal, östrojen hormonu yardımıdır.

kadinlar-icin-menopoz-okuluBu yarıyılda; kadın bedeninin ehemmiyetli hormonu olan östrojeninin eksilmesi ile vajinal kuruluk, ilişki esnasında ağrı ve hafif kanama, cilt elastikiyetinin kaybı-buruşukluk, kilo alımı, kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi, gece terlemesi, ateş basması, uyku kumpasında farklılıklar, bitkinlik ve bunalım görülebilir. Kısaca fizyolojik ve psikolojik açıdan tüm sistemlerin etkilenmektedir. Sağlık personelinin uygun danışmanlığı güzergahında bu sürecin rahat bir biçimde geçirilmesi için kadınların menopoz hakkında bilgi sahibi olması, bilinçlenmesi gerekmektedir. Menopoz hakkında bilgi sahibi olan kadın karşılaşabileceği meseleleri kendisine uygun çözüm yollarını seçerek daha rahat bir biçimde atlatabilecektir.

Menopoz mevzusu hakkında kısa süreli ve devam kaliteyi olmayan seminerler yerine aratık ülkemizde de gitgide yaygınlaşan fakat pek haberdar olmadığımız Menopoz Mektebi eğitimleri verildiği görülmektedir. Yapılan çalışmalarda; Menopoz Mekteplerinde eğitim alan gruplar; sosyo demografik ve kültürel özellikleri göz önünde bulundurularak gruplandırılmakta, bu gidişat da eğitim müddetinde yaşanabilecek kasvetlerin oluşmasını yasaklandığı, eğitim alan kadınların eğitim sonrasında problemleri ile rahatlıkla baş ettikleri bulunmuştur.

Menopoz mekteplerinde;

-Menopoz tanımı ve fizyolojisi,
-Uygulamalı egzersizler,
-Stres ile baş etme,
-Beslenme,
-Cilt bakımı,
-Giyim,
-Solunum egzersizleri,
-Nitelikli uyku,
-Psikolojik destek,
-Menopoz yarıyılında yapılması gereken taramalar hakkında eğitimler,
-Danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ayrıca; aynı etrafta eş problemler ile biraraya gelen kadınlar arasında tesirli bir irtibat etrafı olması kadınların yalnız olmadığı anlamına gelmektedir. Yaşamın olağan bir parçası olarak kabul edilen Menopoz yarıyılının daha sağlıklı, daha rahat, daha şuurlu geçirebilmek için bu mekteplere hergeçen gün gereksinim dinlenmektedir.

Yazar:Saniye BÖrekcİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ