Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Melek Balığı Hakkında Alaka Çekici Hakikatler

  • 30 Nisan 2021
  • Melek Balığı Hakkında Alaka Çekici Hakikatler için yorumlar kapalı
  • 175 kez görüntülendi.

Melek balığı en popüler akvaryum balıklarından biridir. Canlı renkleri, eşsiz biçimleri ve ebatları ile tanınan bu mahsuller, piyasada namlıdır ve müşteriler arasında gözde olmuştur. Ve bir akvaryuma netlikle çok fazla zarafet ve hoşluk katmaktadır. Bununla beraber, balıkların ve lüzumları hakkında birkaç asıl öğrenilmiyorsa, her zaman bakımı en basit balık değildir. Bu yazıda ilgi duyanlar için […]

Melek balığı en popüler akvaryum balıklarından biridir. Canlı renkleri, eşsiz biçimleri ve ebatları ile tanınan bu mahsuller, piyasada namlıdır ve müşteriler arasında gözde olmuştur. Ve bir akvaryuma netlikle çok fazla zarafet ve hoşluk katmaktadır. Bununla beraber, balıkların ve lüzumları hakkında birkaç asıl öğrenilmiyorsa, her zaman bakımı en basit balık değildir. Bu yazıda ilgi duyanlar için Melek balıkları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Melek Balığı Hakkında Bilgiler

Melek balıkların konut akvaryumu için doğru tür olup olmadığına karar vermeye takviyeci olabilecek bazı çok ehemmiyetli hakikatler bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
1. Tatlı su melek balığı çiklit ailesi azasıdır
Melek balıkları, çiklit ailesinin tatlı su aboneleridir ve Güney Amerika orijinlidirler. Bu grup, oscar, Jack Dempseys, papağan balığı ve discus gibi öbür popüler balıkları kapsamaktadır.
2. Angelfish etoburdur
Melek balıkları natürel olarak etçildir, bu sebeple optimum ebada erişmelerine ve sıhhatli kalmalarına takviyeci olmak için doğru gıdaları beslenmeleri gerekmektedir. Beslenmesiyle bazı ipuçları alttaki gibidir:
• Genellikle her gün gevreği beslemek veya melekler için yönteme edilmiş peletli bir perhiz sunmak en iyisidir
• Kontamine kaynaklardan sakınmak için balıklar, kültürden yetiştirilen taze taranmış tuzlu su karidesi, kan kurdu ve daphnia ile beslenmelidir
• Melek balıkları, tankta kızartma ve tetra gibi daha ufak olan öbür balıkları da yemektedirler
3. Melek balığı takribî 10 inç gelişebilir
Melek Balığı Hakkında İlgi Çekici GerçeklerMelek balığı vasati olarak iyi bakım, erişkinlik üzerine takribî altı inç uzunluğa erişmektedirler, bu da takribî bir buçuk yaşında olmaktadır. Çok büyük akvaryumlara yerleştirildiyse ve fazla kalabalık değilse, esirlikte oldukça ender olmasına karşın takribî 10 inç’e erişebilmektedirler.
4. Kendi cinsleriyle yaşayabilirler
Bu balıklar genellikle topluluk balığı olarak düşünülmektedir, başka bir deyişle muhtelif öbür tropikal cinslerle yaşayabilmektedirler.
• Gençken bu doğru olsa da, melekler olgunlaştıkça daha bölgesel ve kızgın olmaktadırlar. Bu sebeple, erişkinler olarak ayrı bir akvaryumda barındırmak genellikle daha iyidir.
• Melek balıkları da genellikle faize zamanlarında ortaya çıkan birbirleriyle kızgın olabilmektedirler. Erkekler eşleri üzerinde öbür erkeklerle savaşabilmekte ve dişiler yavrularını atıştırmalık arayan öbür erkek ve dişi balıklardan gözetirken kızgın olabilmektedirler.
• Melek balıkları daha ufak balıklarla avlanabildiğinden, balığı yırtıcı olabilir.
5. Melek balığı akvaryumları özel şartlar gerektirir
Melek balıklarını her zaman desteklenebilecek en pak, en büyük akvaryumlarda yakalanmalıdır ve melekler en çevik yüzücüler olmadığından suda fazla akım oluşturmayan iyi bir filtrasyon sistemine sahip olunduğundan emin olunmalıdır. Doğru su şartları da meleklerin üzerindeki stresi eksiltebilmektedir, böylece balıklara daha sıhhatli ve rahat bir etraf sağlanmış olur. Uygun su şartları ile melek balığı ömrünün 10 seneye kadar uzayabilmektedir. Bu balıkların ideal olarak seçim ettikleri sıcaklıklar alttaki gibidir:
• Yalnızca evcil hayvan olarak saklandığında melek balığı su sıcaklık aralığı 74 F ila 78 F
• Yumurtlama için 80 F sıcaklık
• 6,5 ila 6,9 arasında vasati pH aralığı
6. Melek balığı Ich asalağına meyillidir
Ich bazen ick olarak adlandırılmaktadır, akvaryumdaki şartlar doğru olduğunda ve melek balıkları buna karşı son derece alıngan olan fırsatçı bir parazitik gidişattır. Asalak bir balıktan öbürüne dağılabilmektedir ve bir balığa bağlanmadan evvel akvaryumda kendi başına da bulunabilmektedir. Fazla kalabalık, makûs su şartları ve yanlış beslenme, her şeyden evvel istilaya katkıda bulunabilmektedir.
7. Melek balığı yumurtlamaktadırlar
Balıklar ya canlı bebekler doğurur ya da daha sonra döllenen ve yumurtadan çıkan yumurtalar vazgeçmektedirler. Melekler balıkları yumurtlama kategorisine girmektedir, bu balıkların yumurtlama ve kuluçka süreci alttaki gibidir:
1. Dişi, yumurtalarını akvaryumun bir duvarına dayanmış bir batık kayrak parçası üzerine muntazam sıralara koymayı seçim etmektedirler.
2. Erkek arttan takip etmektedir ve her yumurtayı ayrı ayrı döllemek için kendi papillalarını kullanmaktadır.
3. Döllenme galibiyetli olursa, yavruların hala kayrakta takılı olsalar dahi takribî iki gün içinde kuyruklarını kıpırdatmaya başlamaktadırlar.
4. Yavrular beşinci gün etrafında yüzmeye ve yumurtalarından yumurta sarısı çuvallarını emdikten sonra yedi gün etrafında kendi başlarına yemeye başlamaktadırlar.
8. Dişi ve erkek melek balığı aynı görünür
Bazı balık cinslerinden değişik olarak, dişi üremeye hazır olmadıkça, genellikle dişi ve erkek ayrımı yapmak güçtür. Erkek ve dişi melek balıkların bazı değişik özellikleri bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Her iki cinsiyette de anal ve ventral yüzgeçleri arasında papilla ismi verilen bir uzuv vardır
• Dişi hamile olduğunda yumurta taşıdığı anlamına gelmektedir, papilla hafifçe gelişmekte ve künt bir ucu bulunmaktadır. Erkek hamile bir dişi idrak ettiğinde, papillası da hafifçe gelişmektedir, ancak daha sivri bir ucu bulunmaktadır. Bu, cinsiyetleri ayırt etkenin ana yoludur, ancak yanılgısız değildir.
• Her zaman yumurta vazgeçen rastgele bir meleğin bir dişi olduğundan emin olmak muhtemeldir. Akvaryumda hamile kalmayan veya hamile olmayan balığa yanıt vermeyen öbür melekler, çiftleşme ve faize ile ilgilenmeyen daha fazla dişi veya erkek olabilmektedir.
9. Tatlısu melek balığının bir hayli cins ve renkleri vardır
Orijinal tatlı su melek balığı standart bir gümüş melek balığıdır. Bununla beraber, standart renklendirmede değişinimler alana gelmiştir ve yetiştiriciler, bir hayli eksantrik ve hoş çeşit üretmek için bunlardan faydalanmışlardır. En yeni olanlardan biri, bir faize çiftinin ve yedi günlük yavrularının bazı mavi renklendirmeleri olan Phillipine Blue angelfishdir. Başka popüler çeşitler ve renkleri bulunmaktadır, ancak bunlarla hudutlu değildir. Bu Çeşit ve renklere sahip öbür melek balıkları alttaki gibidir:
• Mermerler
• Zebra melek balığı
• Parslar
• Yarı siyah melek balığı
• Beyaz melek balığı
• Veils
• Altınları
• Siyah ve beyaz melek balığı
10. Tropikal melek balığı da bulunmaktadır
Gökkuşağına rakip olan bir dizi renkte bir hayli deniz melek balığı cinsi bulunmaktadır ve her birinin kendi bakım ihtiyaçları vardır. Bir tuzlu su akvaryumu bakımını yapmakta zorlanıldığı düşünülüyorsa, tuzlu su balıklarında uzmanlaşmış rastgele bir akvaryum mağazasında büyüleyici misaller bulmak muhtemeldir. Melek balıkları bakımı yapanlar için bazı güçlükler gösterse de, discus gibi öbür çiklit akrabalarının kimileri kadar idaremek güç değildir. Muhtemel olduğunca büyük bir akvaryum olmalı, suları çok pak yakalanmalı ve etobur bir perhizle beslenmelidirler. Bu bakım koşullarında, yavru melek malıkları afallatıcı derecede etkileyici erişkinler haline getirmek muhtemeldir.

Melek Balığı Çeşitleri

Melek balıkları iki çeşittir, tuzlu umman sularında yaşayanlar Deniz Melek Balığı olarak öğrenilmektedir ve Güney Amerika orijinli derelerin tatlı sularında yaşayanlar Tatlı Su Melek Balığıdır. Birleştirilmiş takribî 100 tatlı su ve deniz deniz suyu melek balığı cinsi bulunmaktadır.

İmparator melek balığı: Deniz çeşidi 12 inç’e kadar sihrime göstermektedir ve bu balığın Melek Balığı Hakkında İlgi Çekici Gerçeklerüremesi için suyun pH seviyesi 6 – 7,5 olmalıdır. Tatlı su formu natürel bir etçildir ve siyah solucanları seçim etmektedirler. Canlı böcekler, kan solucanı, tuzlu su karidesi ve böcek larvası da melek balığı andın bir parçasını oluşturmaktadırlar. Cinslerin çoğu akarsu suyundan gelmektedir, bu sebeple yumuşak suya lüzum dinlemektedirler. Lüzumlu suyun vasati sıcaklığı 74 ° F ila 84 ° F’dir.
Deniz melek balığı Pomacanthidae: Neredeyse her ummanda bulunan en egzotik ve hoş tropikal balıktır. Deniz meleklerinin 87 türünden oluşan 7 türü bulunmaktadır. Genellikle hem hayvanları hem de nebatları yerler, başka bir deyişle tatlı su melek balıklarından değişik olarak omnivorlardır. Balıkların % 95’inden aşırısı süngerlerle beslenmektedirler. Çeneleri süngerlere uyarlanmıştır ve üzerlerine kalın bir mukus katmanı salgılayarak sünger parçaları yiyebilme özelliğine sahip uzamışlardır. Deniz melek balıklarının üremesi, bu cinslerin yaşadığı cinse ve bölgeye bağlıdır. Değişik türlerin değişik beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır. Misalin, Centropyge filamentli yosun yerken Genicanthus zooplanktonla beslenmektedirler.
Tatlı su melek balığı Pterophyllum: isminden de anlaşılacağı gibi bu spektrum tatlı suda, genellikle Amazon akarsusunda bulunmaktadır. Bir akvaryum balığı olarak tatlı su melek balığı yetiştirmek muhtemeldir. Cinsler barbar tip, altın, zebra, siyah bağcıklı, mermer, hayalet ve altın mermerdir. Seneler süresince değişinim sebebiyle melezlerle sonuçlanmıştır.
Blueface melek balığı: Sakin bir balıktır ve metabolizma değişen sıcaklık ile hakimiyet edilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda, balığın ömrünün düşmesine neden olan metabolizma yüksektir. Buna göre, bir melek balığının ömrü, içinde yaşadığı suyun sıcaklığına bağlıdır. Tatlı su melek balıklarının orijinal hayat alanı Amazon akarsuyu ve Güney Amerika’daki ana kollarıdır. Bununla birliktedeniz suyu balıkları güney yarımküredeki ummanların resiflerinde bulunmaktadır.
Mavi kemerli melek balığı: Gözyaşı melek balığı olarak öğrenilen Pterophyllum leopoldi’nin akarsu habitatına sahip olduğu öğrenilmektedir, Amazon Akarsuyu, Solimões Akarsuyu ve Rupununi Akarsuyu’nde bulunmaktadır. Tatlı su melek balığı yanal 35-45 skala göstermektedir. Genellikle üçgen şeklindedir ve bu da çoğunlukla bir avcının hamlesi sırasında su nebatları arasında saklanmasına takviyeci olmaktadır. Balıkların vasati yüksekliği 6 inçtir ve akvaryum melek balığı 4 – 6 inç yüksekliğindedir.
Melek Balığı Hakkında İlgi Çekici GerçeklerFransız melek balığı: Tatlı su melek balığı bilimsel ismi olan Pterophyllum scalare, Yunanca sözcüklerden türetilmiştir: Kanatlı yaprak anlamına gelen Pterophyllum ve merdiven çıkması anlamına gelen skalar sözcüklerinden türetilmiştir. Sırt yüzgeçleri basamak veya merdiven uçuşu gibi görünmektedirler ve balık yaprak biçimindedir. Kanatçıklar dar ve kepçe küreği biçimindedir, biçim ve ebat cinse göre değişmektedir. Ayrıca kraliyet Animalia Cichlidae ailesine aittir, deniz ve tatlı su melek balıklarının ömrü 10-15 yıldır.
Gri melek balığı: Tatlı su melek balığı en çok tatlı su akvaryumlarını yakalanmaktadırlar. Çalışmalar, bu melek balıklarının akvaryum sahibine tanıdık olduğunu göstermektedir. Centropyge gibi ufak cinsler akvaryum atmosferine basitçe geçim sağlamaktadırlar ve deniz melek balığı yumurtaları doğrudan tuzlu suya vazgeçmektedirler. Bu yumurtalar suda yüzmektedirler ve daha sonra organizmalar ile karışmaktadırlar ve nihayetinde, öğrenmeden, onlar tarafından yenilmektedirler, böylece doğum oranını eksiltmektedir.
Kraliçe melek balığı: Dişi melek balığı tatlı su, nebatların ve kayaların yüzeyine takribî 1000 yumurta vazgeçmektedir. Ebeveynler yumurtaları dikkatlice gözetmektedirler ve yumurtalar döşendikten 24-36 saat sonra yumurtadan çıkmaktadırlar. Genç balıklar 4-5 gün süresince nebatlarda kalmaktadır ve daha sonra ebeveynleri tarafından çukurlara taşınmaktadır. Sığ çukurlara kaydırıldıklarında, deniz organizmaları ile beslenmektedirler. Cinsiyetlerdeki değişiklikler faize yarıyılı dışında hiçbir zaman değişikleşmemektedir.
Melek balıkları, haklı olarak adlandırıldıkları gibi, en iyi canlı renkli ekran ve ihtiyarladıkça ehemmiyetli miktarda değiştiği öğrenilen karışık desenler ile öğrenilmektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ