Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Meksika’da Görülmesi Gereken Yerler

  • 06 Temmuz 2021
  • Meksika’da Görülmesi Gereken Yerler için yorumlar kapalı
  • 178 kez görüntülendi.

Meksika, Kuzey Amerika’da yer alan 128 milyon popülasyonlu bir ülkedir. Geçmişte Maya ve Aztek imparatorluklarının yaşadığı bu ülke, turistler için oldukça ideal bir yerdir. Başşehiri Mexico City’dir. Mexico City, dünyanın azami yükseltili başkentlerinden biridir. Mexico Cİty çok rakamda müzeye konut sahipliği yapmaktadır. New Mexico’da yer alan Antropoloji Müzesi, dünya çağında dinlenmiş bir müzedir. Ülkede, […]

Meksika, Kuzey Amerika’da yer alan 128 milyon popülasyonlu bir ülkedir. Geçmişte Maya ve Aztek imparatorluklarının yaşadığı bu ülke, turistler için oldukça ideal bir yerdir. Başşehiri Meksika'da Görülmesi Gereken YerlerMexico City’dir. Mexico City, dünyanın azami yükseltili başkentlerinden biridir. Mexico Cİty çok rakamda müzeye konut sahipliği yapmaktadır. New Mexico’da yer alan Antropoloji Müzesi, dünya çağında dinlenmiş bir müzedir. Ülkede, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan pek çok bölge vardır. Meksika, her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Meksika’da kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler şunlardır.

Pyramid of The Sun

Meksika’nın Teotihuacán kentinde yer alan bu piramit, 90 metre yüksekliğe sahiptir. Dünya^nın 3. Büyük piramididir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu piramit, Aztek medeniliği tarafından inşa edilmiştir. Piramitte 248 basamaklı merdiven yer alır. Kezlerce restore edilen bu piramit, seneler süresince turistlerin uğrak yeri olmuştur.

Chapultepec Kalesi

Mexico City’ye yer alan bu kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Gotik mimari stile sahip olan bu kalenin yüksekliği 2325 metredir. Bu kale Bernardo de Gálvez tarafından 1778 senesinde inşa edilmiştir. Yapıldığı ilk senelerde Kara Harp Mektebi olarak kullanılan bu kale, ilerleyen senelerde imparator I. Maximilian’ın konağı olarak kullanmıştır. Daha sonra da pek çok imparator bu kalede ikamet etmiştir. Bu kale, 1846 senesinde başlayan Meksika- Amerika Savaşları’nda Meksika’ya büyük avantaj sağlamıştır. 1939 senesinde alınan bir kararla müze olarak faaliyete geçmiştir.

Meksika Metropolitan Katedrali

Üretimine 1573 senesinde başlanan Meksika Metropolitan Katedrali, Mexico City’de yer alır. Üretimi takribî 300 sene sürmüştür. İmal süresinin uzun olması nedeniyle, yapının mimarisinde birçok değişik stil yer alır. Merkezinde bulunan kilisenin çevresine inşa edilmiştir. 110 metre uzunluğa sahip olan bu katedral, Latin Amerika’da yer alan en eski ve en büyük katedraldir. Katedralin iç duvarları altın kaplamadır. 1967 senesinde çıkan yangın ile birlikte zarar almıştır. Daha sonra restore edilen bu katedral, Meksika’ya gelip de görülmesi gereken en önemli yerlerdendir.

Bağımsızlık Meleği

New Mexico’da yer alan bu abidenin 1902 senesinde üretimine başlanmış ve 1910 senesinde Meksika'da Görülmesi Gereken Yerlerbitirilmiştir. 1810 senesinde hakikatleşen Meksika Bağımsızlık Savaşı’nın 100. Seneyi hatırasına inşa edilmiştir. Daha sonra devlet adamlarının kabirleri bu abideye eklenmiştir. Abidenin yüksekliği 45 metredir. Abidenin tepesinde bir melek, gövde ve alt bölümlerinde ise heykeller yer alır. Abidenin girişinde William Lamport’un heykeli yer alır. 187 senesinde alana gelen zelzele sonrası zarar gören bu abide, günümüze kadar pek çok kere restore edilmiştir.

Tulum Antik Kenti

Meksika’nın Coba şehrinde yer alan bu antik kent, 564 senesinde Maya İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Tulum, Maya dilinde duvar anlamına gelmektedir. Uzun seneler Maya İmparatorluğu’nun yerleşim yeri olmuştur. Deniz kenarına sıfır olan bu antik kent, hoş sahiliyle Meksika’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Sistema Dos Ojos

Sistema Dos Ojos, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda denizin altında yer alan bir mağaradır. 1980 senesinde keşfedilen bu mağara, dünyanın en büyük sualtı mağarasıdır. 28 girişi olan bu mağara, kireçtaşından alana gelmiştir. Mağara 119 metre derinliktedir. Dalış sporu hoşlananlar için oldukça ideal bir yerdir.

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ