Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Meksika’da Dolaşılabileceğiniz Muhteşem Yerler

  • 15 Ekim 2021
  • Meksika’da Dolaşılabileceğiniz Muhteşem Yerler için yorumlar kapalı
  • 106 kez görüntülendi.
Meksika’da Dolaşılabileceğiniz Muhteşem Yerler

Meksika‘da dolaşılabilecek yerlerin hangileri olduğunu öğrenmek ister misiniz? Meksika büyük bir ülke olup, zamanınızı doldurabileceğiniz bir hayli şey vardır. Ziyaret etmeye karar verirseniz, bütün olarak ne yapmanız gerektiğini kavramak güç olabilir, listemizi size harita olması için derledik. Xochimilco;1987’den bu yana dünya serveti duyuru edilen Xochimilco, Aztek İmparatorluğu’nun insan üretimi kanal sisteminin son yıkıntılarından biridir. Xochimilco, turistler […]

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerMeksika‘da dolaşılabilecek yerlerin hangileri olduğunu öğrenmek ister misiniz? Meksika büyük bir ülke olup, zamanınızı doldurabileceğiniz bir hayli şey vardır. Ziyaret etmeye karar verirseniz, bütün olarak ne yapmanız gerektiğini kavramak güç olabilir, listemizi size harita olması için derledik.
Xochimilco;1987’den bu yana dünya serveti duyuru edilen Xochimilco, Aztek İmparatorluğu’nun insan üretimi kanal sisteminin son yıkıntılarından biridir. Xochimilco, turistler için görülmesi gereken cazibe merkezi olarak öne çıkıyor. Yüzen kayalık bahçeleri şempanzeler ile ünlü olan ziyareteziyetir, çok sayıda Meksika mutfağının tadına bakarken bir hayli renkli teknelerden birine binebilirsiniz. Ayrıca oldukça ünlü olan Bebekler Adaları’na bir göz atabilirler. Yakındaki oteller arasında, takribî 6,8 mil uzaklıktaki City Express Plus Periferico Sur Tlalpan’da dolaşabilirler.

Frida Kahlo Müzesi,Ülkenin tarihinde en ünlü Meksikalı sanatçılardan biri olarak tanınan Frida Kahlo, kendi portreleriyle ünlüdür. Bu sebeple müzesinin Meksika’nın en tanınmış müzelerinden biri olması donakaltıcı olmamalı. Museo Frida Kahlo “La Casa Azul” veya Mavi Konut olarak da öğrenilir Coyoacan banliyösünde bulunur ve Kahlo’nun daha önceki ikametgahıdır. Şayet eserinin hayranı iseniz, müzeyi ziyaret etmek sizin için bir gerekliliktur. Yakınında bulunan oteller Holiday Inn Mexico City ve Plaza Universidad olup, konaklama için idealdir.

El Angel de la Independencia, aynı zamanda “El Angle” olarak da öğrenilir; Mexico City’deki en ikonik simgelerden biri olup, İspanyanın bağımsızlık gayretini temsil eder. 1902’de Başkan Diaz tarafından planlanmış ve Guanajuato Şehrindeki Juarez Tiyatrosu’ndan mesul olan mimar Antonio Rivas Mercado tarafına idarenmiştir. Ziynetli kolon, Yunan tanrıçası Zafer’in bronz tasviriyle kaplıdır ve savaş kahramanları için bir türbe haline getirilmiştir. Yakındaki oteller arasında El Angel’dan takribî 3,1 kilometre uzaklıkta yer alan Real Inn Perinortedir.

Palacio Nacional,El Palacio Nacional Milli Saray, Meksika hükümetinin federal yürütme uzvunun bulunduğu binadır. Son derece azametli ve sansasyonel olan bina, Meksika tarihinin düzeylerini tasvir eden ve 1929-1951 seneleri arasında boyalı olan Diego Rivera’nın Frida Kahlo’nun kocası duvar fotoğraflarını içinde barındırır. Palacio’ya giriş fiyatsız ancak kimlik numarası veya pasaport gibi kimlik dokümanına sahip olmanız gerekiyor. Yakınlardaki oteller ise Hotel Del Rey ve Best Western Majestic’dir.
Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Universidad Nacional Autonoma de Mexico Meksika Milli Özerk Üniversitesi Latin Amerika’daki en büyük üniversitedir. Aynı zamanda Latin Amerika, İspanya ve Portekiz‘de en iyi üniversite olarak seçilmiştir. 1551 senesinde kurulmuş olan bu üniversite, Kuzey Amerika’nın en daha önceki üniversitesidir. Geniş yerleşke UNESCO’nun tanımladığı bir dünya serveti sitesi olup, ünlü sanatçı ve mimar Juan O’Gorman’ın yarattığı mucizevi duvar fotoğraflarıyla ünlüdür. Taş mozaik duvar fotoğrafları natürel olarak bulunan renkli taşlarla 4.000 metrekarelik alanı kaplar taşlardan hiçbiri boyanmamıştır. Konaklama yakınında bulunan Radisson Paraiso Hotel Mexico City ve Royal Pedregal Hotel’dir.

Casa Luis Barragan Müzesi,Luis Barragan, modernist tarzı ile tanınan meşhur bir Meksikalı mimar olup, Museo Casa Luis Barragan, mimarın daha önceki konutudur ve İkinci Dünya Savaşı sonrası yarıyılda mimarın çalışmalarının en hoş misallerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1948’de inşa edilen konut, modernist hareket gelişimi içinde bir şaheser olarak kabul ediliyor ve 2004’te bir UNESCO Dünya Serveti Listesi olarak kabul edilmiştir. Müzeyi ziyaret etmek, takribî 400 pesoya 23 $ mülk olacaktır. Evin ulaşımı sadece rehber takviyesiyle sağlanır. Yakınlarda The Green Park Hotel ve JW Marriott Hotel Mexico City otelleri yer alır.

Catedral Metropolitana,Catedral Metropolitana, Meksika’nın milli katedralidir ve Mexico City’nin en ikonik yapılarından biridir. 1573’te başlayan ve 1813 senesinde bitirilen katedral, bir hayli mimari stili ve özellikleri 14 şapel, 5 nefs ve yeraltı kabir kabirleri kapsamaktadır. Bu muazzam binanın içinde ve dışında görülecek çok şey olup, altın kaplı Altar de los Reyes Kralların Sunağı, 14 zengin ziynetli şapel, 17. asırdan kalma ahşap koro tezgahları, Juan Correa’nın büyük boyalı oturumları ve saat kulesi Bartolome Esteban Murillo’nun ünlü bir resmi olan Cristobal de Villalpando’yu bunlardan kimileridir. Katedral girişi fiyatsızdır.Katedralin yakınında, Hotel Boutique Catedral ve Best Western Majestic’in bulunduğu birkaç otel var.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerBosque de Chapultepec Chapultepec Forrest, New York’ta Central Park ve Paris’te Bois de Boulogne ile rakip olan dünyanın büyük şehir parklarından biri olarak belirlendi. 1,655 dönümlük alan Chapultepec, Mexico City’nin en büyük ve en popüler parkıdır. Aztekler bir vakittir burada yaşamıştır. Ayrıca, parkta 1847’de Meksika-Amerikan Savaşının bir yeri olup, Birleşik Devletler Deniz Hikimindeki “Montezuma salonlarında” ifadesinin kaynağı olmuştur. Yakınlardaki otellerde The Green Park Hotel ve Hyatt Regency Mexico City dir.

Zocalo Plaza de la Constitucion,El Zocalo, Plaza de la Constitucion Anayasa Alanı olarak da öğrenilir ve Mexico City’nin ana alanıdır ayrıca “Mexico City’nin kalbi” olarak kabul edilir. Merkezinde dev bir Meksika bayrağı bulunur ve birkaç tarihi bina ile sınırlanır. Milli Katedral , Milli Saray ve federal binalar da içine dahildir. Yakınında Oteller, Gran Hotel Ciudad de Mexico, Best Western Majestic ve Hotel Del Rey yer alır.

Teotihuacan,İspanyol orijinli Teotihuacan şehri “yaradanların yaratıldığı yer” olarak çeviri edilmiştir 1. ve 7. asırlar arasında A.D.’de inşa edilmiş olup,tüm Meksika’daki en daha önceki Kolomb piramitlerini kapsamaktadır. Quetzalcoatl Tapınağı ve Güneşin Piramitleri ile Ay’ın yapıları mucizevi derecede donakaltıcı ancak kimse bunları kimin yaptığını öğrenmiyor. Çağdaş Mexico City’nin takribî 30 mil kuzeydoğusunda bulunan Teotihuacan, 1987’de UNESCO Dünya Serveti listesinde yer almıştır ve şu anda ulusa sarihtir. Siteye girmek için toplu taşıma taşıtlarını Autobus del Norte otobüs durağından otobüse binebilirsiniz yada bir sürücü veya araba kiralayabilirsiniz.

Templo Belediye Başkanı,Mexico City’nin en popüler turistik mekanlarından biri olan Templo Belediye Başkanı Büyük Tapınak, 7000’den fazla esere konut sahipliği yapan bitişik bir müzeye sahip faal arkeolojik bir sitedir. Bu UNESCO Dünya Serveti alanı, bir zamanlar Aztek ulusunun ve Aztek dünyasının merkezi olan dini merkez olarak hizmet vermiştir. Tapınak takribî 90 fit yüksekliğinde sıva kaplıydı ancak 1521’de İspanya Fetihi sonrasında imha edilmiştir. Bugün, seramik, heykelcikler, heykeller ve daha aşırısını kapsayan bir hayli eser çıkarıldı. Ziyareteziyetir enkazları görebilir ve hatta erişkinler için 70 peso takribî 4 $ meblağında bir giriş fiyatı ödeyerek bitişik müzeyi ziyaret edebilir; çocuklar ve yaşlılar için fiyatsızdır. Ayrıca, Pazar günleri giriş fiyatsızdır. Yakınlardaki otellerde Best Western Majestic ve Hotel Boutique Catedral’dir.

Palacio de Bellas Artes, “Mexico City’de göreceğiniz en hoş cazibe merkezlerinden biri” olarak nitelendirilir, arkası nouveau ve arkası deco mimariyi sergileyen zarif bir binadır. Bu hoş bina, Mexico City’nin kültür merkezi olarak kabul ediliyor ve müzik, dans, opera ve diğer performansları kapsayan kültürel faallikleri barındırır. Aynı zamanda ünlü Meksika mimarlarının eserlerini sergileyen Milli Mimarlık Müzesi’nin de konutudur. Giriş 60 peso takribî 3,30 $ ancak pazar günleri fiyatsızdır. Yakındaki oteller arasında Hotel Oslo Coimbra, Hotel Diligencias ve Hotel Marlowe dir.

Antropoloji Nacional Müzesi,Museo Nacional de Antropologia Milli Antropoloji Müzesi, Chapultepec Ormanı’nda bulunur ve Meksika’nın Kolomb evveli çağlardan kalma eşyaları meblağ. Bu eşyalar arasında ünlü Piedra del Sol, Xochipilli heykeli ve yeşim Pakal Maskesi yer almaktadır. Müze, Meksika’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olarak kabul edilmekte ve takribî 20 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Müzeyi ziyaret etmeyi tasarlıyorsanız, kendinize bir kaç gün ayırmalısnız. Yakınlardaki otellerde InterContinental Presidente Mexico City, Hyatt Regency Mexico City ve Hotel Habita yer almaktadır.

Playa del Amor,Playa del Amor Hidden Beach olarak da öğrenilir, Puerto Vallarta’nın batısındadır ve Marietas Adaları’nın özelliklerinden biridir. Bu natürel mekanın, 1900’lü senelerin başlarındaki askeri bombalamalar neticeyi olduğuna inanılıyor. Plaja erişmek için ziyareteziyetir, Puerto Vallarta veya Punta de Mita’dan özel izinlerle bir tur teknesi kiralayabilir.

La Isla de Las Muñecas,“Bebekler Adası” olarak çeviri edilen La Isla de Las Muñecas, “vahim, bebek istila edilmiş bir şahaneler diyarı” olarak belirlenir. Yeniden de hikayesi oldukça büyüleyici olup, turistler ve yerliler için popüler bir yerdir. Karısı ve çocuğunu vazgeçip adaya taşınan Don Julian Santana ismindeki bir adamın yaşam hikayesinden ismini alır. Genç bir kızın bir zamanlar gölde boğulduğuna ve Don Julian’ın can veren kızı, bebek asarken toplayarak şereflendirdiğine inanılıyor. Sonunda, isme bugün öğrenilen ürpertici yere dönüştürüldü. İlginç ve tuhaf bir mukadderatı olan Don Julian, kızın güya boğulduğu bölgede boğulduğuna dair ispat bulundu. Adaya erişmek kolay değildir. Ziyareteziyetir Embarcadero Cuemanco veya Embarcadero Fernando Celada’dan bir araba vapuru erişebilirler.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerCenote Xkeken, Maya’daki Xkeken, “domuz” olarak çeviri edilen bu mekanın adının sebebi, kaybolacak ve her zaman balçıklı bir hale gelen minik bir domuzla alakalı yerel efsaneye bağlı. Sahipleri bir gün domuzları takip etmeye karar verdiler ki onları cenota götürdü. Ve bu sebeple, Cenote’u “Domuz” olarak adlandırdılar. Yucatan Yarımadası’ndaki Valladolid’e birkaç km uzaklıkta bulunan bu cenot, bir hayli turisti cezbeden berrak mavi-yeşil su ile doldu. Mayalar, bu cenotların değişik dünyaya yol açtığına inandılar ve kimileri, cenotların insan kurbanından dahi faydalanılmış olabileceğine inanıyorlardı bunun çok tartışılıyor olmasına karşın. Mekanda Hotel El Meson del Marques ve Ecotel Quinta Regia, Valldolid’deki otelleri yer alır.

Las Pozas,Güney San Luis Potosi eyaletinin Huasteca bölgesindeki minik bir kasaba olan Xilitla’da bulunan Las Pozas, şimdiye kadar gördüğünüz rastgele bir şeye benzemeyen, heykele çevrilmiş bir bahçedir. Las Pozas, Edward James isminde bir enteresan İngiliz şairin yarattığı ve bir kahve tarlası olarak kullanıldı. Bahçelerin inşası 1962’de başlamış ve 1984’te İngiliz şairin vefatına dek sürmüştür. Bahçede, yere helezoni merdivenler, katedralden esin alan perdeler, gotik kemerler ve sansasyonel kapılar kapsayan 30’dan fazla kısım bulunmaktadır.

Chich’en Itza’da Kukulcan’ın Piramidi,Dünyanın yedi şahanesi ve UNESCO Dünya Serveti alanlarından biri olan Chuk’en Itza’daki Kukulcan piramidi, üzerinde 24 metre 78.74 fit yüksekliğinde ve 6 metrelik 19.69 fit bir tapınak üzerinde etkileyici bir yapıdır. . El Castillo İspanyol Conquistadors tarafından verilen bir ad olarak da öğrenilen piramit, MS 800-900 seneleri arasında evvelden var olan bir tapınak üzerine kurulmuştur ve Chich’en Itza’daki en büyük piramittir. Dört tarafının her biri, toplam 364 adım için 91 basamağa sahiptir.

El Caracol,MS 600 ila 850 seneleri arasında tarihlenen El Caracol ya da “salyangoz”, dünyanın en daha önceki gözlemevlerinden biridir ve helezoniyi iç merdiveninin ismini alır. Yucatan ormanının üzerinde yükselen El Caracol, daha önceki gökbilimcilere yıldızları 360 derecelik bir biçimde görmelerine izin verdi ve Venüs’nam hareketlerini izleyebildiler. Kulenin yüksekliği 14.6 metredir ve dört köşeli bir platform üzerine oturmaktadır.

Monarch Butterfly Biyosfer Rezervi,Mexico City’den takribî 100 km kuzeybatısında bulunan Monarch Butterfly Biosphere Reserve, ziyaretçilere hoş canlılarla sansasyonel bir karşılaşma sunuyor. 56.259 hektarlık UNESCO Dünya Serveti alanı engebeli ormanlık dağlarda yer alır ve her güzde, 8 aylık göçten sonra Doğu Kanada‘dan gelen milyonlarca kimileri milyarlarca dolarlık Monarch kelebeklerini barındırır. Kasım’dan Mart’a kadar ziyaret için idealdir.

Guanajuato – Casa de Colores,Renk dolu bir şehir olan UNESCO Dünya Serveti Listesi olan Guanajuato kenti yalnızca barok kiliseler kimileri Orta ve Güney Amerika’daki Barok mimarinin en hoş misalleri arasında sayılmaktadır değil aynı zamanda renkli konutlarıyla da öğrenilir. Kentin tarihi merkezinde bulunan etraftaki tepelerde renkli bir hayli kutu şekilli konut görülebilir. 16. asrın başlarında İspanyollar tarafından kurulan Guanajuato, 18. asırda dünyanın önde gelen gümüş operasyona merkeziydi. Guanajuato’da Edelmira Hotel Boutique, Hotel Castillo Santa Cecilia ve Villa Maria Cristina Relais & Chateaux otelleri bulunur.

Calakmul,Meksika’da bulunan başka bir UNESCO Dünya Serveti alanı olan Calakmul, Tierras Bajas’ın tropikal ormanında derinlere kurulmuştur. İyi korunmuş yapılar, Maya Bölgesi’ndeki başka hiçbir yerde bulunmayan ve zamanının yaşam tarzını anlatan hiyeroglif kitabeler ve epigrafik kayıtlarla daha önceki bir Maya başşehrinde yaşamın detaylı bir resmini göstermektedir. Calakmul, 1931 senesinde Amerikan botanikçi Cyrus Lundell tarafından keşfedildi ve Yucatan’daki en büyük ve azami piramite sahiptir.

Popcatepetl,Meksika’nın en faal volkanlarından biri olan Popcatepetl “Popo” olarak da öğrenilir, takribî 50 senenin hareketsiz kaldığı 1994 senesinde uyanan, bu somurtkan devin oldukça doğru bir açıklaması olan “sigara içen dağ” anlamına Aztek sözcüğüdür. 5.426 Metreye 17,801.84 fit erişen Popo, Kuzey Amerika’nın 2. azami volkandır ve şehir Santiago Xalitzintla’dan doruğa en yakın kasaba görülebilir. Yakınlardaki Hotel Ibis Santiago Estacion Central, Santiago Marriott Hotel ve Crowne Plaza Santiago’dır.

Tekila Turları – Jalisco,Tekila’nın doğum yeri olan Jalisco Meksika’nın ikinci büyük kentsel alanıdır. Bir Hayli tekila meşrubatını ziyaret etmek ve tekila yapma sürecini gözlemlemek için Volcan de Tequila’nın eteklerinde bulunan Pueblo Tequila’yı ziyaret edilebilir. Ziyareteziyetir ayrıca agave tarlaları, uzak yollar ve dağ ormanlarıyla at sırtında geziler tertip edebilirler. Tekila’nın yanı gizeme, Jalisco da Mariachi müziğinin doğum yeridir. Pueblo Tequila şehrindeki oteller, Hotel La Réenda Misyon tequillan, Hotel Casa Dulce Maria ve Hotel Plaza Jardin SA de CV dir.

Meksika'da Gezilebileceğiniz Muhteşem YerlerBarrancas Del Cobre Bakır Kanyonu, Arizona’daki Büyük Kanal’dan daha uzun ve derin olan Sierra Tarahumara’daki Bakır Kanyonu soluk kesici bir manzaraya sahiptir. Bakır Kanyonu ismi, kanyonun bakır için renklenmesini afallamışa çevirince İspanyollar tarafından buluş edilmiştir. Kanyonu, Los Mochis ve Chihuhua arasındaki 656 kilometre’lik yoldan geçen Chepe demiryolu Ferrocarril Chihuahua Pacifico üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber, kanyonlar turları ve hatta Pargue de Aventura Barrancas del Cobre’nin zip hatları gibi cazibe merkezleri sunan ortamdaki kasaba ile geniş natürel yelpazesi sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ