Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve Ehemmiyeti

  • 08 Mayıs 2021
  • Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve Ehemmiyeti için yorumlar kapalı
  • 10 kez görüntülendi.
Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve Ehemmiyeti

Nebatların Yaşam Döngüsünde Mayoz Mayoz, nebatlarda, genellikle, sporlar sınan haployit faize hücreleri alana getirir ve bunlar sıkça mitotik şekilde ufalanarak çok hücreli haployit nebat yapılarına dönüşürler. Nebat faize şekillerinden sıradışı olanlarından biri yosun eşi ilkel nebatlarda hakikatleşir. Haployit spor hücreleri 1.düzey mitozla ufalanarak süratle gelişen, pek değişikleşmemiş, haployit çok hücreli bir aşamaya 2.düzey geçerler. Canlı […]

Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve ÖnemiNebatların Yaşam Döngüsünde Mayoz

Mayoz, nebatlarda, genellikle, sporlar sınan haployit faize hücreleri alana getirir ve bunlar sıkça mitotik şekilde ufalanarak çok hücreli haployit nebat yapılarına dönüşürler. Nebat faize şekillerinden sıradışı olanlarından biri yosun eşi ilkel nebatlarda hakikatleşir. Haployit spor hücreleri 1.düzey mitozla ufalanarak süratle gelişen, pek değişikleşmemiş, haployit çok hücreli bir aşamaya 2.düzey geçerler. Canlı yaşamının çoğunu bu evrede geçirir. Bu düzeyde organizma yaşamının çoğunu geçirir. Bu çok hücreli nebat, sonuçta, mitoz ile gamet şeklinde özelleşmiş hücreler alana getirir 3. düzey. Bu gametler birleşerek zigot oluşur 4. düzey; zigot acilen mayoz geçirerek dört haployit spor oluşturur ve böylece döngü yine başlar. Böyle bir organizmada, o halde, döngünün haployit aşaması özellikle 2. düzey baskındır ve tek diployit düzey zigot oldukça kısadır.
Pek çok nebat yaşam döngüsünü diployit olarak tamamlar. Misalin, bir çok egrelti, döngü zamanlarını alt yukarıya denk şekilde haployit ve diployit olarak ayırmışlardır. Eğrelti yaşam döngüsünün diployit aşamasında iken, faize uzuvlarındaki emin hücreler mayoz ile parçalanır ve dört haployit spor alana kazanç 1.düzey. Bu sporlar mitozla ufalanarak çok hücreli haployit nebatlara dönüşürler 2. düzey. Çok hücreli haployit nebat, sonuçta, gamet şeklinde özelleşmiş hücreler oluşturur 3. düzey. Alglerdeki gibi, gametler mayozla değil, mitozla alana getirilir; zira parçalanıp gametleri oluşturan hücreler zati haployittir. Döllenmede bu gametleden ikisi birleşerek diployit zigotu oluşturur 4. düzey. Zigot mitozla parçalanır ve diployit çok hücreli bir nebata dönüşür 5. düzey. Bu nebat, zamanla, sporlar alana getirir ve döngü tekerrür başlar.
Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve ÖnemiBazı nebat grupları yaşam döngülerindeki diployit ve haployit safhaların göreceli ehemmiyeti bakımından büyük değişiklik gösterirler. Yaşam döngüleri hayvan yaşam döngüsü ile hemen hemen aynı olan çok az sayıda nebat vardır. Bunların 1. ve 2. aşamalar yoktur ve döngünün haployit aşaması sadece gametler ile temsil edilir. Çiçekli nebatlarda 1. ve 2. aşamalar tamamen terk edilmemiştir, ancak 2. düzey kendi başına yaşamayan ufak 3-8 hücreli bir yapıya indirgenmiştir. Nebat yaşamının çoğunu çok hücreli diployit bir organizma olarak 5. düzey geçirir.
Haployitliğin yaygın olduğu nebatlar kısa ömürlüdür, tez ve yoğun şekilde ürerler ve değişikleşmeleri pek iyi değildir.

Hayvanların Yaşam Döngüsünde Mayoz

Ender gidişatlar dışında ileri yapılı hayvanlar, yaşam döngülerinin çoğunu diployit çok hücreli organizmalar olarak geçirirler. Faize zamanında mayoz haployit gametler üretir ve bunların çekirdekleri döllenmede birleştiği zaman diployit zigot alana kazanç. Zigot, sonra mitozla ufalanarak yeni çok hücreli diployit fertler oluşturur. Gametler sperm ve yumurta hücreleri böylece, hayvan yaşam döngüsündeki tek haployit safhadırlar.
Erkeklerde, sperm hücreleri spermatozoa testislerin seminifer tübüllerini çevreleyen germinal epitelyum tarafından üretilirler. Epitelyal hücrelerden biri mayoz geçirdiğinde oluşan dört haployit hücre oldukça miniktir ancak büyüklükleri takribî olarak aynıdır. Dördü de uzun flagellası bulunan, baş kısımlarında çok az stoplazması olan ve başlıca çekirdek kapsayan sperm hücrelerine dönüşürler. Spermin bu yapım şekline spermatogenez denir.
Mayozun Yaşam Döngüsündeki Yeri ve Önemiİnsanlarda mayoz ergenlik çağında başlar. Dişilerde yumurta hücreleri, oogenez sınan bir süreçle ovaryum foliküllerinin içinde alana getirilir. Ovaryumdaki bir hücre mayoz geçirdiğinde oluşan haployit hücrelerin büyüklükleri birbirlerinden son derece değişiktir. İlk mayoz dağılınmada görece büyük bir hücre ve polar kutup cisimcik sınan ufak bir hücre oluşur. Bu hücrelerden büyük olanının sekonder oosit = ikinci oosit ikinci mayozunda bir ufak ikinci polar kutup cisimcik ve kısa süre içinde yumurta hücresine ovum değişikleşen büyük bir hücre alana getirilir. İlk polar cisimcik kutup cisimciği ikinci mayoz geçirebilir ya da geçirmeyebilir. Tekerrür bölünmezse toplam üç polar cisimcik var demektir. Böylece, ovaryumdaki diployit bir hücre bütün bir mayoz geçirdiğinde sadece bir tane olgun ovum oluşturulur; polar cisimcikler tamamen işlevsizdirler. Karşılaştırılacak olunursa, testisteki bütün bir mayoz geçiren diployit hücre dört işlevsel sperm hücresi oluşturur. İnsan dişilerinde, oositler birinci mayotik profazı fetal ovaryumda bitirirler ve mayoz, daha sonra, ovulasyonun gerçekleşmesi üzerine olgun bir yumurta bir ovaryumdan salındığında bitirilir. Bu iki hadise arasındaki 40 seneyi aşkın bir zaman bulunabilir.
Oogenezde denk olmayan sitokinezin getireceği avantaj sarihtir. Bu mekanizma ile, olağandışı ölçüdeki bir sitoplazma ve depolanmış besin, ovumdan büyüyecek olan ceninin kullanması için ovuma katılır. Ufak, oldukça hareketli sperm hücresi sadece genetik maddesi ile katkıda bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ