Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Max Lüscher Ve Renk Testi

  • 29 Eylül 2021
  • Max Lüscher Ve Renk Testi için yorumlar kapalı
  • 262 kez görüntülendi.
Max Lüscher Ve Renk Testi

Max Lüscher 9 Eylül 1923 – 2 Şubat 2017, ferdin psikolojik vaziyetini renk seçimlerine göre ölçmek emeliyle kullanılan bir test olan “Lüscher Renk Testi”ni hazırlayan İsviçreli bir psikoterapisttir. Max Lüscher, İsviçre’nin Basel kentinde doğdu. Lüscher, hekime tezini “Psikolojik tanılamada renklerin kullanılması” mevzusunda bitirdi. Bu projesi profesörleri tarafından “summa cum laude” azami iftiharla kabul edildi. […]

Max Lüscher Ve Renk Testi Max Lüscher 9 Eylül 1923 – 2 Şubat 2017, ferdin psikolojik vaziyetini renk seçimlerine göre ölçmek emeliyle kullanılan bir test olan “Lüscher Renk Testi”ni hazırlayan İsviçreli bir psikoterapisttir. Max Lüscher, İsviçre’nin Basel kentinde doğdu. Lüscher, hekime tezini “Psikolojik tanılamada renklerin kullanılması” mevzusunda bitirdi. Bu projesi profesörleri tarafından “summa cum laude” azami iftiharla kabul edildi. Çalışmalarını bir psikoterapi alanında sürdüren Lüscher, 1947 senesinde ilk renk testini yayınladı. Bu test, test katılımcılarının mevcut duygusal vaziyetini tanımlamak için renk kartlarını kullanmaktaydı. 1961’den 1965’e kadar kariyerine Berlin’de psikoterapist ve eğitimci olarak devam eden Lüscher daha sonra Lucerne’deki Tıpsal Psiko-Tanı Enstitüsü’nün başkanlığına getirildi. “Lüscher Renk Testi” bugün dünyanın çok rakamda üniversite ve muayenehanelerinde kullanılmaktadır.

Lüscher’in Renkler Teoriyi

Max Lüscher Ve Renk TestiMax Lüscher’e göre, renklerle alakalı duyusal yosunu, objektif ve cihansaldır. Ancak, renk seçimleri özneldir. Dolayısıyla, öznel gidişatlar, şahsın renk tercihlerine bakılarak objektif olarak ölçülebilir. Lüscher, renk tercihlerinin, şahısları, kendilerini idrak ettikleri ya da idrak edilmek istedikleri gibi değil, hakikatte oldukları gibi ortaya koyduğunu ileri sürer. Dolayısıyla, karakter özellikleri şahsın renk tercihine göre tanımlanabilir. Ayrıca, aynı renk kombinasyonlarını seçen bireylerin eş şahsiyetleri olacağı da sarihtir.

Lüscher Testindeki Renklerin Anlamları

Testte, kobaylara 8 farklı renk kartı gösterilmekte ve bunları bir seçim sırasına koymaları istenmektedir. Renkler “temel renkler” mavi, sarı, kırmızı, yeşil ve “destekçi renkler” mor, kahverengi, gri ve siyah olarak iki gruba dağılmıştır. Teste katılan şahıs evvel en beğendiği renkteki kartı seçer. Sonra, kalan kartları daha çok hoşlandığından en az hoşlandığına doğru gizemeler. Her kartın arka suratında bulunan rakamlar tüm sayı kombinasyonlarını ve anlamlarını kapsayan el kitabına bakılarak değerlendirilir. Şahsın renk tercihi, psikolojik, psikosomatik ve duygusal vaziyetini gösterir.

Max Lüscher Ve Renk TestiDeğerlendirmeler, psikolojik meselelerin ve ortaya çıkan fiziksel semptomların nasıl önlenebileceğine ait özel, profesyonel teklifleri de kapsamakta, ayrıca sözlü ve homeopatik terapi için ek bilgi sunmaktadır. Testte kullanılan renk kartları altta kısmen özetlenen anlamlara işaret etmektedir:
– Mavi: “Duygu Derinliği” pasif, eşmerkezli -konsantrik-, sakin, alıngan.
– Yeşil: “İradenin Elastikliği” pasif, eşmerkezli, defansif, sebatlı, iddialı, onurlu, kontrollu.
– Kırmızı: “İrade Eforu” ayrıksı, etkin, saldırgan, rekabetçi, hevesli, coşkulu, ateşli.
– Sarı: “Spontanlık” ayrıksı, etkin, projektif, istekli, temennili, sevinçli.
– Mor: “Özdeşim” gerçekdışı, hevesli, albenili, büyüleyici.
– Kahverengi: “Vücutsal duyum” kendini dinleme, hazcı.
– Siyah: “Hiçlik” boşlukta olma, bırakma, teslim olma.
– Gri: “Pervasızlık” bağlanmama, saklama.

Ayrıca, Lüscher testindeki “temel renkler” şahsın hayatıyla alakalı dört temel sualle de ilişkilidir:
– Mavi: Memnunluk ve aidiyet. Misalin: “Bana yakın olan bireye karşı neler seziyorum?”.
– Yeşil: Öz saygı ve irade eforu. Misalin: “Kim olmak istiyorum?”.
– Kırmızı: Öz güven. Misalin: “Eforluklara nasıl tepki gösteriyorum?”.
– Sarı: Gelişim ve temenniler. Misalin: “Gelecekten neler bekliyorum?”.

Max Lüscher’in testinin geçerliliği mevzusunda yapılan münakaşalarda yöneltilen bazı tenkitler, “Barnum Tesiri”ne değişik ismiyle Forer Tesiri misal oluşturduğunu ileri devam ettir. Barnum Tesiri, insanların, görünürde kendileri için özel olarak hazırlanmış gibi duran, hakikatinde herkese uyabilecek genel ve meçhul betimlemelere inanma meyillerine işaret eder. “Lüscher Renk Testi” ve “Minnesota Çok Güzergahlı Karakter Stoku”nin 1984 senesinde yapılan bir karşılaştırmasında ise, iki test arasında kesin bir üstünlük görülememiştir. Bugün, MMPI daha yaygın olarak kullanılıyor olsa da, sözel olmayan ve sadece sekiz adet renk kartı kullanan Lüscher Renk Testi, özellikle çocuklar üzerindeki uygulamalarda çok süratli ve doğruluk hisseyi çok yüksek neticeler sağlaması sebebiyle seçim edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ