Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mavi Kart Nedir?

  • 27 Nisan 2021
  • Mavi Kart Nedir? için yorumlar kapalı
  • 224 kez görüntülendi.

II. Dünya Savaşı sonrasında yerle bir olan Almanya‘nın yine inşasında çok rakamda muhacir misyon almıştır. 1960’lı senelerde henüz Türkler daha Almanya’ya geçici emekçi statüsü altında yol almadan evvel, Almanya’da Yugoslavlar ve de İtalyanlar yoğun bir biçimde çalışmaktaydı. Bu ülkelerden gelen gurbetçilerin çoğu ülkelerine geri döndükten sonra, Almanya’nın gelişen ekonomisine yeni katalizörler gerekli olmuştur. Türkiye ile […]

Mavi Kart Nedir?II. Dünya Savaşı sonrasında yerle bir olan Almanya‘nın yine inşasında çok rakamda muhacir misyon almıştır. 1960’lı senelerde henüz Türkler daha Almanya’ya geçici emekçi statüsü altında yol almadan evvel, Almanya’da Yugoslavlar ve de İtalyanlar yoğun bir biçimde çalışmaktaydı. Bu ülkelerden gelen gurbetçilerin çoğu ülkelerine geri döndükten sonra, Almanya’nın gelişen ekonomisine yeni katalizörler gerekli olmuştur. Türkiye ile yapılan ikili uyuşma sonrasında çok rakamda muhacir Almanya’ya emekçi olarak seyahat etmiştir. Bu kişiler her ne kadar geçici bir statü altında Almanya’da kalsa da ilerleyen senelerde, Almanya’ya yerleşmiş ve Yugoslavlarla İtalyanların aksine geri dönmemiştir. Günümüzde Almanya’da 4’şancı nesile kadar bir geçmişe sahip olan Türkler bu anlamda ayrıca azami popülasyona sahip muhacir topluluğu olarak da başı sürükler. Türkler, artık hiç olmadığı kadar Almanlaşma yolunda süratli bir biçimde ilerlemektedir. Varsayımlara göre önümüzdeki 20 ila 30 sene arasında Almanya’da yaşayan Türk ve de gerçeği Türk olan Alman yurttaşlarının rakamının 6 ila 8 milyona kadar varabileceği sanılmaktadır. Türk hükümeti de, Almanya’da yaşayan Türklere Alman yurttaşlığına geçmeleri doğrultusunda ciddi anlamda yardımda bulunmaktadır. Almanya’da yaşayan 3 milyon etrafındaki Türkün yalnızca 1 milyona yakını Alman yurttaşlığına geçmiştir. Bu kişiler arasında opsiyon modeline takılan çok rakamda vatandaş bulunur.

1.1.2000 tarihiyle birlikte Alman Yurttaşlık Yasayı’nda ciddi bir farklılığa gidilmiştir. Bu farklıyla birlikte, Almanya’da artık çifte yurttaşlık uygulaması kaldırılmıştır. Ancak bazı hallerde hali hazırda çifte yurttaşlığa cevaz verilir. Bunların başında gelen doğum anında birden çok yurttaşlığın legal olarak kazanılması ve de yurttaşlıktan çıkmanın son derece ağır bir vaziyet olduğu hallerde. Bu iki ölçüt hali hazırda çifte yurttaşlık bağlamında Almanya’da aranan en büyük unsurlardır. Şayet bu koşullardan birini sağlamıyor iseniz, bu vaziyette Almanya’nın iç mevzuatı uyarınca çifte yurttaş olmanız muhtemel değildir.

Mavi Kart Nedir?Bu uygulamanın esasında Türk yurttaşları uyumaktadır. Gerçeğinda mevzuatın bu biçimde değiştirilmesinin emeli, Türklerin bu ülkede çift pasaport taşımasını yasaklamaktır. Hal böyle olunca, 1990’lı senelerden beri Türkiye muhtelif çalışmalar yürütmüş ve bir ayrıcalıklı vaziyet olarak kabul ettiği bu statüdeki yabancılara Pembe ya da günümüzdeki ismiyle Mavi Kart tertip etmeye başlamıştır. Bu kart sayesinde bir biçimde yaşadığı ülkede mevzuat gereği çifte yurttaş olamayan Türkler, Türkiye yurttaşlığı istisnasından feragat ederek yabancı ülke yurttaşlığına geçerler. Bu vaziyette Türkiye de bu şahıslara Mavi Kart olarak lanse edilen bir kimlik kumpaslar. Bu karta sahip olabilmenin en ehemmiyetli koşulu doğumla Türk yurttaşı olmaktır. Sonradan kazanılması halinde Mavi Kart’a hak kazanılmaz.

Mavi Kart sahibi yabancı tebaalı bireyler, muafen taşıt ve konut eşyası ithali, aralıksız kamu hizmeti olarak sayılabilen misyonlarda bulunma, seçme ve seçilme, askerlik hizmetini yerine getirme hakları ve yükümlükleri dışında Türk yurttaşlarına tanınan haklardan aynen istifade etmeye devam ederler. Başka bir dokunuşla, reelinde hali hazırda Türk gibi muamele görmeye hak kazanırlar. Bu da onlara Türkiye hudutları dahilinde diledikleri kadar hayata, çalışma ve de değişik haklarda istifade etme ihtimali sunar. Gerçeğinda bir anlamda Türk yurttaşlığından bile daha fazla ödün tanıdığı söylenebilir. Mavi Kart uygulamasından en çok faydalanan ülkeler arasında Almanya, Avusturya ve de Hollanda kazanç. Her iki ülkede de çifte yurttaşlık yasaktır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ