Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mavi Balinaların Özellikleri

  • 26 Ocak 2022
  • Mavi Balinaların Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 68 kez görüntülendi.
Mavi Balinaların Özellikleri

Balina balıklarının alt kısmına ait olan bir deniz memelisi olan Mavi Balina’nın Balaenoptera musculus dünyanın en büyük hayvanı olduğuna inanılıyor. Uzunluğu 30 metre, ağırlığı 140 ton veya daha aşırısı olabiliyor. Çoğu ummanda 20. asrın başlarına kadar bol ölçüde olmasına karşın rakamları şimdi yaygın av sebebiyle üç veya dört bin adete düştü. Taksonomi ve […]

Mavi Balinaların ÖzellikleriBalina balıklarının alt kısmına ait olan bir deniz memelisi olan Mavi Balina’nın Balaenoptera musculus dünyanın en büyük hayvanı olduğuna inanılıyor. Uzunluğu 30 metre, ağırlığı 140 ton veya daha aşırısı olabiliyor. Çoğu ummanda 20. asrın başlarına kadar bol ölçüde olmasına karşın rakamları şimdi yaygın av sebebiyle üç veya dört bin adete düştü.

Taksonomi ve evrim
Mavi Balina, Balaenoptera türü balina cinslerine aittir. Bununla beraber, Deoksirübo Nükleik Asit dizileme incelemeyi, filizlenerek Kambur ve Gri Balinalara daha yakın olduklarını, türlerindeki değişik cinslerden daha fazla olduklarını olduğunu gösterir.

Fiziksel tanım
Değişik balinaların aksine, Mavi Balina, düz bir U-biçimli kafa ve üfleme deliğinden üst dudakların tepesine uzanan aşikar bir sırtla uzun ince bir gövdeye sahiptir. Ağzın ön kısmı kalındır. Sırt yüzgeci miniktir. Değişik yüzgeç yanı kanatları besbellidir ve bedeninin uzunluğu süresince takribî dörtte üçünü bu kanatlar kaplar. Kanatçıklar üç ila dört metre uzunluğunda ve gri renktedir. Üst taraf gri beyaz, alt kenar ve alt suratı beyazdır. Genellikle benekli bir sırt yapısına sahiptirler.

Besleme
Krill karidese benzeyen ufak kabuklu deniz canlısı mavi balinaların özel yemeğidir. Krilllerin azami konsantrasyonunu sınarlar, bulurlar ve sonra beslenirler.

Yaşam döngüsü
Ömrünün 80 sene olduğu varsayım edilmektedir. Çiftleşme tavrı hakkında çok az şey öğrenilmesine karşın güzden kışa çiftleşirler. Dişiler on ila oniki aylık bir hamilelik yarıyılından sonra iki ila üç sene içinde bir defa doğum yapar.

Ses desibelleri Vokalizasyonlan
Mavi balinanın çağrı sesinin 155 ve 188 desibel olarak varsayım edildiği ve dünyanın azami desibele sahip hayvanlardan biri olduğu kabul edilmektedir.

Avlanma yarıyılı
Süratli ve güçlü oldukları için, Mavi Balinaları tutmak ya da öldürmek kolay değildir. Fakat değişik cinslerin popülasyonu eksildikçe balina avcıları giderek avlanmayı çoğaldırmışlardır. Ve on dokuzuncu asrın sonlarına doğru Kuzey Atlantik’teki popülasyonu ehemmiyetli miktarda eksilmiş ve 1. Dünya Savaşı sonunda rakamları ehemmiyetli miktarda eksilmiştir. Avlanmaları 1960’da menedildiğinde, evvelki popülasyonunun yalnızca % 1’i kadar rakamlarında çoğalış görülmüştür.

Popülasyon ve bugünkü dağılım
Popülasyonu 3000 ila 4000 arasında değişmekte ve nesli tükenmekte olan bir cins olarak kabul edilmektedir. En büyük konsantrasyon, Alaska’dan Kosta Rika’ya uzanan Kuzey-Doğu Pasifik’teki popülasyondur. Ayrıca, Kamchatka ile Japonya‘nın kuzey ucu arasında ender olarak görülür. Güney Ummanındaki popülasyonunun 750 ila 1200 olduğu varsayım edilmektedir. Kuzey Atlantik, Grönland, Newfoundland, Nova Scotia ve Lawrence Körfezi’ndeki bu grubun takribî 500 adet olduğu varsayım edilmektedir. Aynı bölgedeki bir başka grubun sadece 100 adet olduğu zannedilmektedir.

Yazar: Osman Uçar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ