Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Matematik Eğitimi ve Tarihçesi

  • 08 Mayıs 2021
  • Matematik Eğitimi ve Tarihçesi için yorumlar kapalı
  • 66 kez görüntülendi.
Matematik Eğitimi ve Tarihçesi

Matematik, sayı, nesne, şekil ve yapıların özelliklerini muhtelif yöntemler kullanarak hesaplar yapan ve bunları bir tam olarak araştıran bir bilimdir. Matematikçiler ve bazı felsefi akımının önde gelenleri arasında matematiğin belirlemeleri hakkında değişik görüş ayrılıkları vardır. Matematik, yaşamımızda her an kullandığımız bir bilim alanıdır. Matematik eğitimi, matematiğin öğretilmesi ve bilinmesi ile alakalıdır. Matematiğe bilgi aktarımında yer […]

Matematik Eğitimi ve TarihçesiMatematik, sayı, nesne, şekil ve yapıların özelliklerini muhtelif yöntemler kullanarak hesaplar yapan ve bunları bir tam olarak araştıran bir bilimdir. Matematikçiler ve bazı felsefi akımının önde gelenleri arasında matematiğin belirlemeleri hakkında değişik görüş ayrılıkları vardır. Matematik, yaşamımızda her an kullandığımız bir bilim alanıdır.

Matematik eğitimi, matematiğin öğretilmesi ve bilinmesi ile alakalıdır. Matematiğe bilgi aktarımında yer alan mesleksel hocalar talebelere takviyeci olan vasıtaların geliştirilmesi ismine devamlı çalışmaktadırlar. Tarih süresince, matematikçiler yeni teoremleri önermek dışında, öğretim için yeni teknikler de geliştirmeye başlamışlardır. Bu teknikler, kullanılan yeteneklere göre farklılık gösterebilmektedir. Mesela zanaatkarlar için yoğun bir geometri ve trigonometri bilgisi gerektirirken, bilim adamları ve mühendisler için de hesap uzmanlığı bilgisi gerektirir. Her uzmanlık şekli kendi dalında eşsiz öğretim yöntemine lüzum dinler.

Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin artta hep matematiğin olduğunu görmekteyiz. Günlük yaşantılarımızda, satın aldığımız mahsullerde, dünyanın kendisinde dahi matematiğin her alanına tesadüfmek muhtemeldir. Uzay alanında, fizik, biyoloji, kimya alanlarında matematiksiz bir gelişim ve ilerleme düşünülemez.

Matematik Eğitimi ve TarihçesiTarihçesi
Matematik, antik Mezopotamya, daha önceki Mısır ve daha önceki Yunanistan da dahil olmak üzere daha önceki uygarlıkların çoğunda eğitim sisteminin bir kısmını oluşturdu. Kaynaklarda yer alan kayıtlı dokümanlara katlanarak matematiğin 4500 senelik geçmişinin olduğunu söyleyebiliriz.

İlk matematik ders kitaplarından biri olan “The Arkası of The Grounde”, Robert Recorde tarafından 16. asırda rönesans yarıyılında basıldı. Bununla beraber, bu yarıyılda, matematik eğitimi, doğa ve nezaket felsefeleri gibi akımlarada liderlik etti ve denetleme akımının başlamasını sağladı. Başka Bir Deyişle felsefe ortaya çıktı.

Bu meyil, matematik ve geometri kısımlarının Avrupa’daki üniversitelerde tanıtıldığı 17. asra kadar devam etti. Sanayi devriminin başladığı 18. ve 19. asırlarda matematiğin daha düşük seviyelerde öğretilmesi daha da zorunlu hale geldi. Süratli kentleşmeye bağlı olarak insanların günlük hayatında zaman anlatımı, sayım ve temel aritmetik gibi maharetler çok zorunlu hale geldiğinden mevzunun temellerinin öğretilmesi lüzumlu hale geldi. Bugün, matematik çoğu ülke için eğitim müfredatının temel bir parçası haline geldi.

Matematik Eğitimi ve TarihçesiYöntemler
Akademik müfredatta matematiği öğretmek için kullanılan yöntem ya da başka cinsli öğretimin emeli temel kılınmıştır. Matematik öğretiminde kullanılan yaygın yöntemlerden kimileri şunlardır:

Bayağı eğitim: Ortaçağda matematiğin öğretilmesi, esasen Öklid’in Personelleri’ndan türetilen ilkeler üzerine kurulmuştur. Bu, tümdengeleni temel alır ve öğretimini bu temel üzerinden yapar.

Tarihsel kayıtlara göre eğitim: Bu teknik, yinelenen alıştırma ile çarpım tablolarını öğretmak ve ezberletmek için özellikle özümsenmiştir. Ezberci sisteme dayalı olması ve yenilikçiliğe kapalı olması nedeni ile geliştirici bir eğitim modeli değildir. Matematik usun kullanılması üzerine kurulmuştur ve bu istikamette bir sabit eğitim düşünülemez.

Matematik Eğitimi ve TarihçesiEgzersiz eğitimi: Bu teknik, talebelerin matematiksel problemlerin eş cinslerinden birkaç egzersizi çözerek matematiksel kabiliyetlerin öğretilmesini içerir.

Rekabetçi problem çözme eğitimi: Bu teknik ile matematik alanında çalışkan ve istekli olan bireyler arasında turnuva ve müsabakalar tertip edilir. Beynelmilel Matematik Olimpiyatları gibi müsabakalarda görülen en güç problemlere kadar muhtelif problemleri çözerek yaratıcılık geliştirmeye müteveccih talebelerin teşvik edilmesini kapsar.

Günümüzde ise yeni ve sürdürülebilir teknoloji ismine matematiğin daha soyut ve daha teorisel bir biçimde ele alındığını söyleyebiliriz.

Yazar: Osman Uçar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ