Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Marul Nasıl Bir Bitkidir, Beslenme Profili, Alma ve Gizleme Koşulları Nelerdir?

  • 12 Nisan 2021
  • Marul Nasıl Bir Bitkidir, Beslenme Profili, Alma ve Gizleme Koşulları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 158 kez görüntülendi.

Marul Lactuva sativa, ilk olarak Mısırlılar tarafından yetiştirilen senelik bir nebattır. Unani’de asırlardır bir hayli rahatsızlığı rehabilitasyon etmek için kullanılmıştır. Bu yeşil yapraklı sebze, zengin bir esas gıda maddeleri ve antioksidan kaynağıdır. Genellikle salatalarda, sandviçlerde, çorbalarda kullanılmaktadır. Marul, zengin bir K ve A vitamini kaynağıdır ve çok rakamda etkileyici sıhhat bereketine sahiptir. Enflamasyonu hakimiyet etmeye, beden […]

Marul Lactuva sativa, ilk olarak Mısırlılar tarafından yetiştirilen senelik bir nebattır. Unani’de asırlardır bir hayli rahatsızlığı rehabilitasyon etmek için kullanılmıştır. Bu yeşil yapraklı sebze, zengin bir esas gıda maddeleri ve antioksidan kaynağıdır. Genellikle salatalarda, sandviçlerde, çorbalarda kullanılmaktadır. Marul, zengin bir K ve A vitamini kaynağıdır ve çok rakamda etkileyici sıhhat bereketine sahiptir. Enflamasyonu hakimiyet etmeye, beden ağırlığını eksiltmeye, beyin sıhhatini geliştirmeye ve kardiyovasküler hastalık tehlikesini eksiltmeye destekçi olabilmektedir. Fakat marulun bunlar yanında öğrenmesi gereken daha çok bereketleri bulunmaktadır. Bu yazıda, marulun beslenme profili, çeşitleri ve yan tesirleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Marul Nedir?

Marul Nasıl Bir Bitkidir, Beslenme Profili, Alma ve Saklama Koşulları Nelerdir?Marul papatya ailesine ait senelik bir nebattır ve çoğu zaman yapraklı bir sebze olarak yetiştirilmektedir. Kvakaca yetiştirilmekte ve çiçeklenmeden düşük sıcaklıklar gerekmektedir. Marul lahana gibi görünse de, ikisi arasındaki bir fark su içeriğidir. Lahana daha az suya sahiptir ve aynı zamanda maruldan daha serttir, fakat marul ise gevrektir.

Marulun Tarihi Nedir?

Marul ilk olarak daha önceki Mısır‘da tohumlarından yağ çıkarılmak emeliyle yetiştirilmiştir. MÖ 2680 gibi erken bir tarihte ortaya çıkan nebat ispatı bulunmaktadır. Ayrıca nebat 1098’den 1179’a kadar muhtelif orta çağ yazılarında görülmektedir ve özellikle şifalı bir nebat olarak adlandırılmaktadır. Marul, 15. asrın sonlarında Christopher Columbus ile Avrupa’dan Amerika’ya gitmiştir. 18. asrın ortalarında ve 19. asrın başlarında yayınlanan kitaplar, bugün bulunan muhtelif marullardan bahsetmektedir.
Marulun Beslenme Profili Nedir?
Kolesterol 0 mg 0 %
Toplam yağ 0,2 g 0 %
Doymuş yağ 0 g 0 %
Çoklu doymamış yağ 0,1 g
Tekli doymamış yağ 0 g
1 yaprak içi 5g başına ölçü
Kalori 15
Sodyum 28 mg % 1
Potasyum 194 mg % 5
Toplam karbonhidrat 2,9 g 0 %
Perhiz lifi 1,3 g % 5
Şeker 0,8 g
A vitamini % 148
C vitamini % 15
Kalsiyum % 3
Demir % 4
B-6 vitamini % 5
B12 vitaminin 0 %
Magnezyum % 3
Bir kadeh marul 36 gram yalnızca 5 kalori ve 10 gram sodyum kapsamaktadır ve kolesterol veya rastgele bir yağ kapsamamaktadır. Öteki kapsadığı ehemmiyetli gıda kıymetleri alttaki gibidir:
5 gram lif günlük bedelin % 2’si
• 5 mikrogram K vitamini günlük bedelin % 78’i
• 2665 IU A vitamini günlük bedelin % 53’ü
• 5 miligram C vitamini günlük bedelin % 11’i
• 7 mikrogram folat günlük bedelin % 3’ü
• 3 miligram demir günlük bedelin % 2’si
• 1 miligram manganez günlük bedelin % 5’i
Marul Nasıl Bir Bitkidir, Beslenme Profili, Alma ve Saklama Koşulları Nelerdir?Ayrıca USDA, Marul, cos veya romaine’den elde edilen bedeller, ham maruldaki A vitamini, bedenin bereketleri sunmak için retinole dönüştüğü provitamin A karotenoid formundadır.

Değişik Marul Çeşitleri Nelerdir?

• Gevşek yaprakları ve tereyağ dokusu olan butterhead Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilmektedir
• Celtuce, Çin çeşidi olarak da öğrenilmektedir. Uzun ve inceltici eforlu aromalı yapraklara sahiptir.
• Sıkı ve yoğun kafalar oluşturan ve bir lahanaya benzeyen Crisphead yüksek su içeriği göz önüne alındığında buz dağı marul da denmektedir. Öteki bir crisphead şekli, bir lahanayı anımsayan tereyağı marul veya butterhead’dir. Boston marul, tereyağı marulunun başka bir biçimidir.
• İhale ve narin lezzetli yaprakları olan Looseleaf birkaç çeşit yeşil meşe yaprağı ve kırmızı meşe yaprağı kapsamaktadır.
• Romaine marul sağlam yaprakların uzun bir kafasına sahip olan marul ABD’de kullanılan en besleyici ve en popüler marul cinsidir ve cos olarak adlandırılmaktadır.
• Gevrek bir dokuya sahip orta derecede yoğun göbekler oluşturan gevrek crisphead ve looseleaf tipi arasında bir ara maddedir.
• Kuzu marul uzun kaşık biçimindeki koyu yaprakları ve besbelli bir tadı sahiptir.
Görüldüğü gibi, romaine azami gıda kıymetine sahipken buzdağı marulunun en düşük bedellere sahip olduğu söylenmektedir. Bununla beraber bu iki marul cinsi oldukça yaygındır.

Romaine Marul ve Göbek Marul

İki marul arasındaki tek fark, görünüşleridir ancak en ehemmiyetli değişiklikler beslenme açısından ortaya çıkmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• K Vitamini: Çoğu marul formu K vitamini kapsamaktadır. Ancak marul, 48 mikrogram K vitamini kapsamakta ve çok daha koyu renktedir, buzdağı çeşidi ise takribî 17 mikrogram kapsamaktadır.
• A Vitamin: Bir kadeh marul, buzdağı kuzeninde bulunan A vitamininin 10 katından aşırısını kapsamaktadır. İlki 4.094 IU’dan fazla gıda kapsarken, ikincisinde yalnızca 361 IU bulunmaktadır.
• Öteki gıda öğeleri: Romaine marul da azıcık daha yüksek ölçüde lif ve protein kapsamaktadır.
• Su içeriği: Buzdağı marulunda porsiyon başına 2 ons su bulunurken, romaine çeşidinde 1,5 ons bulunmaktadır.

Marul Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Tercih
Marul Nasıl Bir Bitkidir, Beslenme Profili, Alma ve Saklama Koşulları Nelerdir?Marul alırken doğru tercih yapmak, taze sebze satın almada hayati bir rol oynamaktadır. Marul seçmedeki bazı püf noktalar alttaki gibidir:
• Her zaman taze marul yapraklarının daha taze ve daha besleyici olması için gevrek marul yaprakları seçim edilmelidir.
• Yaprakların gevrek, yumuşak ve parlak renkli olduğundan emin olunmalıdır.
• Koyu yeşil sebzeler şahane C vitamini, folat, beta-karoten, demir, kalsiyum, demir ve perhiz lifi kaynaklarıdır.
• Koyu renkli yapraklar seçim edilmelidir.
• Marul, taze olduğu sürece lezzetlidir.
• Marul alırken, gevrek, solgun, kahverengimsi veya üzerinde pas, kir veya delik olan demetlerden sakınılmalıdır. Dış yaprakların kenarları süresince hafif kahverengimsi marullar mevcuttur. Göbeğinin geri kalanı taze ve yeşil olduğu sürece bu ehemmiyetli değildir.

Marul Nasıl Saklanır?

Marul alıngan bir sebzedir ve tazeliğini gözetmek için uygun gizleme çok ehemmiyetlidir. Yaprakları çürümeye meyilli olduğu için marulun saklanması oldukça güçlü bir iştir. Dahası, yeşillikler uzun zaman gizlemek olası değildir. Bu sebeple, marul gizlemenin bazı püf noktaları bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Buzdağı ve marul 10 güne kadar, kırmızı ve yeşil yaprak marulları 4 güne kadar saklanabilmektedir.
• Marul gizlemenin en iyi yolu, hava geçirmez bir kapta veya plastik bir torbada yıkanmamış yakalamak ve buzdolabının daha canlı kısmında gizlemektir.
• Marulun elma, muz veya armut gibi etilen gazı üreten meyvelerden uzak yakalandığından emin olunmalıdır. Zira bu meyveler yapraklardaki kahverengi kirleri artırarak ve bozulmaya neden olarak marulun bozulmasını süratlendirebilmektedir.
• Demet marulda böcek olup olmadığı hakimiyet edilmeli ve kökleri olan yapraklar, yaprakların üzerine bir torba ile bir kadeh su içine yerleştirilmelidir. Bu buzdolabında saklanmalıdır.
• Marul gizlemenin en güç yanı nem seviyesini gözetmektir. Çok fazla nem, yoğuşma sebebiyle marul yapraklarını boğarak daha süratli bozulmasına neden olmaktadır. Daha fazla nem ayrıca, çürümeyi ve bozulmayı süratlendiren daha fazla etilen gazı imali ile sonuçlanmaktadır. Bununla beraber, yaprakların gevrek kalmasını ve kurumamasını sağlamak için azıcık nem zorunludur. Marul, hafif nemli bir kağıt havlu veya fermuarlı üst torbaya sarılarak nemli yakalanmalıdır. Bu, yaprakları kurutmadan fazla suyu emmesini sağlamaktadır. Buzdolabının daha canlı kısmı, hakimiyetli ve meblağlı nem sebebiyle marulun depolanması için en iyi yerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ