Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Martina Navratilova Kimdir?

  • 19 Kasım 2021
  • Martina Navratilova Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 109 kez görüntülendi.
Martina Navratilova Kimdir?

Martina Navratilova, 18 Ocak 1956 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başşehri Prag’da dünyaya gelmiştir. Doğduğunda soyadı, Subertova olan sporcunun daha sonra soyadı değiştirilmiş ve Navratilova olmuştur. Navratilova dünya daha önceki bir numarası olarak tanınan dünyaca ünlü bir teniscidir. Taşıdığı Çek pasaportunun dışında sonradan kazandığı Amerikan yurttaşlığı da bulunmaktadır. Martina Navratilova, 2006 senesinde gelmiş geçmiş en galibiyetli kadın tenisçi […]

navratilovaprofileMartina Navratilova, 18 Ocak 1956 tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başşehri Prag’da dünyaya gelmiştir. Doğduğunda soyadı, Subertova olan sporcunun daha sonra soyadı değiştirilmiş ve Navratilova olmuştur. Navratilova dünya daha önceki bir numarası olarak tanınan dünyaca ünlü bir teniscidir. Taşıdığı Çek pasaportunun dışında sonradan kazandığı Amerikan yurttaşlığı da bulunmaktadır. Martina Navratilova, 2006 senesinde gelmiş geçmiş en galibiyetli kadın tenisçi seçilmiştir. 1965 senesinden itibaren tenisle ilgilenen Navratilova, faal tenisçilik yaşantısına 2005 senesinde nokta koymuştur. Buda onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi kılmaktadır.

2005 senesinden çok evvel 1994 senesinde faal tenisçilik yaşamına son veren sporcu 1999’da kortlara geri dönmüştür. 1999’da gelen dönüşün ardından 6 sene daha kortlarda raket sallayan Çek tenisçi, 2005 senesinde ise geri dönüşü olmaksızın kesin bir biçimde kortlara veda etmiştir. Profesyonel kariyeri süresince bir hayli turnuvada çaba etmiş ve rakamsız galibiyetin altına imzasını atmıştır. Bu gizeme dışı performansı sayesinde takribî olarak 22 milyon doları da cebine koyan Navratilova, bu alanda dünyanın en çok kazanan 8. tenisçisi olmayı muvaffak olmuştur.

Martina-Navratilova-1990-007Martina Navratilova, oldukça galibiyetli turnuvalar geçirmiştir. Teklerde Çek sporcu 18 kere Grand Slam kazanmıştır. Bu bir dünya rekorudur. 18 Grand Slam’ın 3 Avustralya Sarih, 2’si Fransa Sarih, 9’u Wimbledon, 4’ü ise Amerika Sarih Tenis Turnuvası’dır. Bu gizeme dışı performans onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kadın sporcusu yapmaktadır. Kazandığı 18 Grand Slam’ın yanı gizeme bir hayli orta ve minik çaplı organizasyonda da galibiyete erişmiştir. Bu anlamda 8 Tur Final’inde galibiyete erişmiştir.

Martina Navratilova, teklerde 18 kere kazandığı Grand Slam’ın dışında, Çiftlerde, 31 kere Grand Slam kazanan Navratilova, bu alanda rakip tanımamıştır. 31 kere kazanılan Grand Slam Turnuvası’nda neredeyse boşluk vermeksizin her yıl bir organizasyonda mutlu sona erişmiştir. 31 Grand Slam’ın 9’u Avustralya Sarih, 8’i Fransa Sarih, 8’i Wimbledon, 10’u ise Amerika Sarih Tenis Turnuvası’dır. Bunun yanı gizeme bu alanda da yeniden kocamanlı minikli tam turnuvalarda boy gösteren Navratilova, neredeyse katıldığı tam turnuvaları kazanmıştır.

Martina Navratilova Kimdir?

Martina Navratilova’nın maçlarda gösterdiği performans insan üstü bir performans olarak adlandırılmaktadır. Bir Hayli oyununu set vermeden servis kırarak kazanan Navratilova, dünyanın en iyi Ace atan kadın tenisçisi olarak gösterilmektedir. Öyle ki Navratilova’nın Ace’lerinin saatteki süratinin 220km’ye çıktığını söylemek olasıdır. Buda Navratilova’nın bir erkek kadar güçlü servis kullanabildiğini göstermektedir. Martina Navratilova, teklerde çıktığı 442 maçın 428’ini kazanarak ciddi bir rekora imza atmıştır. Bu istatistik Martina Navratilova’nın 87 maçta yalnızca 3 yenilgiden daha azını elde ettiğini göstermektedir ki bu kırılması neredeyse olanaksız bir derece olarak kabul edilmektedir. Navratilova’nın sezonluk rekor zafer yüzdesi ise 98.9’la tüm zamanların azami derecesidir. Bu dereceye yalnızca Novak Djokovic 94.3’le yanaşabilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ