Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Marsilya Nasıl Bir Yerdir?

  • 03 Temmuz 2021
  • Marsilya Nasıl Bir Yerdir? için yorumlar kapalı
  • 173 kez görüntülendi.
Marsilya Nasıl Bir Yerdir?

Marsilya, Avrupa ülkelerinden Fransa‘nın en ehemmiyetli şehirlerinden biridir. Şehir, başşehir Paris sonrasında ülkenin en popüler ve de en büyük şehri konumundadır. Fransa’nın güney kıyısında yer alan Marsilya, ülkenin en ehemmiyetli turizm destinasyonlarından biridir. Akdeniz’e kıyısı olan Marsilya, Alpes Cote d’Azur bölgesine bağlıdır. Aynı zamanda da bu bölgenin başşehri konumundadır. 12 kantondan oluşan şehir, son derece […]

Marsilya, Avrupa ülkelerinden Fransa‘nın en ehemmiyetli şehirlerinden biridir. Şehir, başşehir Paris sonrasında ülkenin en popüler ve de en büyük şehri konumundadır. Fransa’nın güney kıyısında yer alan Marsilya, ülkenin en ehemmiyetli turizm destinasyonlarından biridir. Akdeniz’e kıyısı olan Marsilya, Alpes Cote d’Azur bölgesine bağlıdır. Aynı zamanda da bu bölgenin başşehri konumundadır. 12 kantondan oluşan şehir, son derece gizeme dışı bir mimariye sahiptir. Fransa’nın Paris sonrasında en çok turist sürükleyen destinasyonlarından biri olan Marsilya, bir öteki Fransız şehri Nice ile yarışmaktadır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Marsilya, antik Yunan ve Romalılardan kalma bir hayli yapıta sahiptir. Tarih süresince bir hayli uygarlığa da konut sahipliği yapmış olan Marsilya, bu anlamda çok bedelli olarak addedilir. Fransa için de son derece ehemmiyetli olan Marsilya, Akdeniz sahilinde yer alması nedeniyle çok rakamda turisti kendisine sürüklemektedir. Özellikle sahip olduğu harikulade yat limanı ile kendisini ziyarete gelen turistleri büyüleyen Marsilya, bu anlamda bütün bir kartpostal şehri konumundadır.

TMarsilya Nasıl Bir Yerdir?arih süresince üzerinde rakamsız halkın karar sürdüğü Marsilya, M.Ö. 600’lü senelerde bir Yunan kolonisi konumunda idi. Bu yarıyılda burada yaşayan Yunanlar günümüz Türkiye’sinin Foça’sında yaşayanlar idi. Avrupa’ya geniş bir biçimde dağılmış olan Yunanlar Marsilya’yı da kolonilerine dahil etmişlerdi. Sonrasında bölgede Romalılar karar sürmüştür. Bunların dışında da Marsilya, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen topraklar arasında yer almakta idi. Reelinde Naziler tam Fransa’yı çok rahat bir biçimde ele geçirse de sonrasında elinde yakalamakta güçlük sürüklemiştir. Bu anlamda Marsilya da Nazilerin ehemmiyetli bir korunma merkezi olarak öğrenilmekte idi. Çok popüler bir şehir olan Marsilya, ününün bir kısmını da 1998 ve 2016 senelerinde tertip edilen FIFA Dünya Kupası ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’na borçludur. Her iki organizasyonda da Marsilya şehri bir hayli yarışmaya konut sahipliği yapmıştır. Marsilya, Fransa’nın en zengin mesken yerleri arasında bulunur. Yapılan araştırmalar neticeyi bölgede yaşayan ulusun senelik hasılatının 55 bin avronun üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu Fransa ortalamasının çok üzerindedir.

Bütün bir Akdeniz şehri olan Marsilya, hudutları dahilinde takribî olarak 2 milyon insana konut sahipliği yapar. Bu şahısların yarısına yakın bir kısmı Marsilya’nın merkezi olarak kabul edilen yerde ikamet ederler. Paris sonrasında ülkenin en popüler şehri olan Marsilya, bir yarıyıl da Avrupa Kültür Başşehri unvanını taşımıştır. Marsilya’da hava sıcaklığı Akdeniz abuhavayı nedeniyle son derece yüksektir. Her yarıyıl için turist sürükleyen Marsilya, bir adet milletler arası havalimanına da sahiptir. Bu havalimanı ülkenin en yoğun 4’namcı havalimanı konumundadır. Bölgeye erişmek isterseniz Türk Hava Yolları’nı ya da Air France’ı seçim edebilirsiniz. Türk Hava Yolları aktarmasız olarak tarifeli seferler ile İstanbul Marsilya arasında yolcu taşımacılığı hizmeti sunmaktadır.

 

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ