Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Marka ve Marka Patenti Nedir?

  • 27 Eylül 2021
  • Marka ve Marka Patenti Nedir? için yorumlar kapalı
  • 34 kez görüntülendi.
Marka ve Marka Patenti Nedir?

Marka, bir birey ya da şirketin mülk veya hizmet alanında kimliğini ortaya koyan bir değerdir. Bu değerin, değer olarak nitelendirilebilmesi için mevcut şirketin mülk ve hizmet anlayışında öteki şirketlerden farkını ortaya koyması ile oluşabilmektedir. Markalaşma demek kimlik kazanmaktır ve bir bireyin kimliği nasıl ki o birey hakkında en temel bilgileri edinebilmeyi sağlarsa, marka da firmalar […]

Marka, bir birey ya da şirketin mülk veya hizmet alanında kimliğini ortaya koyan bir değerdir. Bu değerin, değer olarak nitelendirilebilmesi için mevcut şirketin mülk ve hizmet anlayışında öteki şirketlerden farkını ortaya koyması ile oluşabilmektedir.

Marka ve Marka Tescili Nedir?Markalaşma demek kimlik kazanmaktır ve bir bireyin kimliği nasıl ki o birey hakkında en temel bilgileri edinebilmeyi sağlarsa, marka da firmalar için bunu muvaffak olmaktadır. Bir şirkete kimlik kazandırmak için markalaşma sürecinde birey isimlerinden oluşturulması beklenen markanın gereklerine uygun logo, sayılar, bir ürün ortaya konulacaksa ürünşan şekil ve formu, yeniden aynı biçimde bir markayı gördüğünüzde onu size hatırlatacak spesifik simge ve işaretleri barındıran bir yapı sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki marka zamanla insan zekasına işler ve bilinçaltında özgün bir yapılanma oluşturur. İnsan psikolojisi göz önüne alındığında da, zaman içerisinde marka algısı oturmakta, biçimler ve logolar hatta laflar marka tanınırlığını resmileştirmektedir.

Marka oluşturduktan sonra, bu markanın patenti gerekir. Bu harekât çok ehemmiyetli bir adımdır. Zira bir markanın uzun ömürlü olması için markanın patenti hayati bir ehemmiyet taşır. O halde, marka patenti, üzerinde çalışma yapılan markanın sahiplenildiğini gösteren ve bunu resmi belgeler ile güvence altına alan operasyonlar olarak nitelendirilebilir. Marka patenti yaptırmak hem marka sahiplerini yasal olarak hak sahibi yapar, hem de gelişen markanın kazançlarının ve zaman içerisinde oluşturduğu olanakların marka sahibi olmayan şahıslara karşı korunmasını da olası kılar.

Marka Patenti Oluşturulabilmesinin Basamakları

TPE, başka bir deyişle Türk Tescil Enstitüsü tarafından yapılan marka patenti, 3 kısım halinde yapılmaktadır ve patentin resmileşmesi vasati olarak 1 senelik bir zamanı almaktadır.

Marka ve Marka Tescili Nedir?Marka patentinde ilk düzey; araştırma ile başlar. Analiz için bir vakit lüzumludur ve bu araştırmalardan sonra markanın patentinin olup olamayacağı hakkında bir fikre erişilebilmektedir. Bu araştırmanın emeli, patenti yapılması istenen markaya eş gidişatta değişik bir marka var mıdır diye bakmaktadır. Bu harekât oldukça uzundur ve ihtimam gösterilmesi gereken kısımdır. Vasati 6 – 9 ay içerisinde bu harekât basamağı bitirilir. Türk Tescil Enstitüsü zorunlu araştırmaları yaptıktan sonra markanın patenti için bir mesele görmemişse, patenti yapılması istenen marka Resmi Marka Duyuruyu’nde duyuruya çıkar.

Marka patentinde ikinci düzey olarak, Resmi Marka Duyuruyu’inde markanın duyuruda kalması bulunmaktadır. Bu bülten süresi vasati 3 aydır. Bu sürecin emeli, müracaatı yapılan ve araştırmalar neticesinde markalaşma sürecine girmesinde bir mahzur görülmeyen marka için, gerçeğinde bir araştırma süresi daha tanınması olarak da düşünülebilir. Zira patentlenmesi istenen markaya eş markalar, bu süreç içerisini patentlenmişse, bunun önüne geçilebilmesi ve müessese ve şahıslara itiraz hakkı oluşturulabilmesi için marka duyuruda kalır. 3 ay içerisinde itiraz olmadığı takdirde, marka patent safhaları resmiyete kavuşmaya başlar.

Markanın patentinde üçüncü düzeyde, itirazlar yapılmadığı Türk Tescil Enstitüsü tarafından resmiyete kavuşturulan markanın kanuni süreçler de dahil olmak üzere patent evresinin bitirilmesi yer almaktadır. Patent için zorunlu olan dokümanlar bu düzeyde bitirilir, patent için zorunlu olan harçlar yatırılır.

Patenti yapılan markanın müracaat tarihinden itibaren 1 sene süresince devamlı korunması sağlanır. Marka devam ettirildiği sürece, 10 ‘ar senelik periyotlar ile marka patenti yenilenir. Bunun için yapılması gereken tek şey ise, yenileme müracaatı yapmaktır. Yenileme operasyonunda patent sürecindeki harekâtlara gerek yoktur.

Bir Marka Patentinde İstenen Belgeler

1 Patent edilmesi istenen markanın kendi duruşunu ve marka şuurunu oluşturabilecek olan logosu,
2 Marka patentinde ödenecek olan harcın banka dekontu,
3 Vekaletname,
4 Müracaat bireye aitse kimlik fotokopisi,
5 Müracaat firmaya aitse ergi levhası fotokopisi ve firma imza sirküleri.

Marka patenti yaptırmak, makûs maksatlı bireylerin mevcut markaları kendi çıkarları ismine kullanmalarının önüne geçebilmek için yasal anlamda güçlü kılan tek harekâttır. Aksi takdirde, markanızı sizden başka bireylerin kullandığını ispatlama ihtimaliniz olmayacaktır. Bu sebeple, uzun vadeli bir marka süreci yaşatmak isteyen marka sahipleri, marka patenti yaptırmalı ve markalarını güvence altına almalıdır. Böylece, şayet ki marka sahipleri haricinde bir birey ya da müessese patenti yapılmış bir markayı kullanma cüretini gösterirse, yasal operasyonlar ile cezai operasyonlar uygulanması sağlanabilir. Böylece tazminat cezalarından piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına kadar, pek çok ceza ile haklar korunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ