Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Marcello Lippi Kimdir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Marcello Lippi Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 163 kez görüntülendi.
Marcello Lippi Kimdir?

Lippi-ItaliaMarcello Lippi, 12 Nisan 1948 tarihinde, İtalya’nın Viareggio şehrinde dünyaya gelmiştir. Daha Önceki bir futbolcu olan Lippi, savunma pozisyonunda vazife almış ve İtalya ulusal ekibinin de ehemmiyetli parçalarından biri olmayı muvaffak olmuştur. Futbolculuk kariyeri süresince, Sampdoria, Savona, Pistoiese, Lucchese forması giymiş olan Lippi, toplam 363 lig maçında vazife almış ve 7 defa fileleri sallama zaferi göstermiştir. Etkin futbolculuk kariyerine anekdota koyduktan sonra sırasıyla, Sampdoria, Pontedera, Siena, Pistoiese, Carrarese, Lucchese, Atlanta, Napoli, Juventus, Inter, Juventus, İtaly ve Guangzhou Evergrande ekibini çalıştırmış olan Lippi dünyanın en zaferli 20 teknik adamından biri olarak kabul edilmektedir. Kariyeri süresince kazanmadık kupa vazgeçmeyen Lippi, İtalya ulusal ekibini de 2006 senesinde FIFA Dünya Kupası’nda şampiyon yaparak İtalya’nın Trapattoni ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi teknik direktörü olmayı muvaffak olmuştur.

Italy+v+Republic+Ireland+FIFA2010+World+Cup+BlOB7nvlyoLlTeknik direktörlük kariyeri süresince, 1 FIFA Dünya Kupası, 5 İtalya Serie A şampiyonluğu, 2 Çin Süper Ligi, 1 İtalya Kupası, 1 Çin Federasyon Kupası, 1 İtalya Süper Kupası, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi, 1 AFC Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Süper Kupası, 1 de Kıtalararası Kupa’sı bulunan Marcello Lippi gizeme dışı bir teknik adam olarak kabul edilmektedir. Lippi ayrıca dünya hem UEFA hem de AFC Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış teknik adam olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Marcello Lippi, bir hayli kere de dünyada senenin futbol adamı ve teknik adamı seçilmeyi muvaffak olmuştur. En büyük galibiyetlerini ise, Juventus ile yaşamış olan Lippi, İtalya dışında yalnızca Çin’de milli kupalar kaldırma zaferi göstermiştir. 1994’te başında geçtiği Juventus ile 1996’da UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanma zaferi gösteren Lippi sonrasında 1997 ve 1998’de finaller oynasa da kupaları Borussia Dortmund ve Real Madrid’e kaptırmıştır. 2003’de 4 defa Juventus ile Şampiyonlar Ligi finaline çıkma zaferi gösteren ve bu alanda rekor kıran Lippi bu sefer de kupayı ezeli rakibi AC Milan’a kaptırmıştır.

marcello_lippi_1871564c1994’te başına geçtiği Juventus’ta 5 sene kalan Lippi 5 senede toplam 244 resmi maçta vazife yapmış ve 137 defa sahadan galip parçalama zaferi göstermiştir. Juventus sonrasında Inter’in başına geçen Lippi burada fazla kalamamış ve daha önceki kulübü ve efsane olduğu Juventus’a geri dönmüştür. İkinci Juventus yarıyılında, toplam 161 resmi maça çıkmış olan Lippi, 90 defa sahadan galip parçalamayı muvaffak olmuştur. Sonrasında İtalya bir daha kulüp ekibi çalıştırmayan Lippi iki ayrı yarıyılda İtalya ulusal ekibini çalıştırmış ve 2006’da Dünya Kupası başarıyı gelmiştir. 2010’da tekerrür İtalya’nın başına geçen Lippi, bu sefer hayal kırıklığı yaratan bir performans sergilemiş ve İtalya’dan ufalamak zorunda kalmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ