Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Malezya Havayolları Nasıldır?

  • 15 Temmuz 2021
  • Malezya Havayolları Nasıldır? için yorumlar kapalı
  • 141 kez görüntülendi.
Malezya Havayolları Nasıldır?

Malaysia Airlines Berhad ya da Türkçe ifade edebileceğimiz biçimiyle Malezya Havayolları, dünyanın en büyük havayolu firmaları arasında yer almaktadır. isminden de anlaşılacağı üzere Malezya’nın milli havayolu firmayı olan Malezya Havayolları, ülkenin başşehri Kuala Lumpur’da kurulmuş ve firma ticari uçuşlarının neredeyse tamamını Kuala Lumpur irtibatlı olarak yapmaktadır. Bunun yanı gizeme, başka Malezya şehirleri olan Kota Kinabulu ve Kuching de Malezya Havayolları’nın tarifeli seferlerinde kullandığı kalkış ve iniş noktaları arasında yer almaktadır. Malezya Havayolları kısmı olarak özelleştirilmiş olan işletmenin yüzde yetmişe yakın bir payı Malezya devleti ismi altında Khazanah Nasional firmasına aittir. Bu firma devlet teminatında olan ve devlet ismine faaliyet yürüten bir müessesedir. Resmi olarak 1 Mayıs 1947 tarihinde kurulmuş olan Malezya Havayolları, ilk kurulduğu zaman ”Malysian Airways” ismiyle kurulmuştu. Ancak sonraki yarıyılda firma iki defa daha ad farklılığına gitti ve nihayetinde Malaysia Airlines olarak firma günümüze kadar faaliyetlerine sürdürmüş ve dünyanın önde gelen havayolu firmaları arasına girmiştir.

RMalezya Havayolları Nasıldır?esmi olarak 1947 senesinde kurulan firma ilk resmi uçuşunu ise 25 sene sonra 1 Ekim 1972 tarihine reelleştirmiştir. Uçak filosu ülkenin başşehri Kuala Lumpur’da bulunan Kuala Lumpur Milletler arası Havalimanı’nda yer alan Malezya Havayolları, filosunda toplam 75 adet uçak bulundurmaktadır. CEO’luğunu Peter Bellew’in yaptığı Malezya Havayolları, hemen hemen dünyanın her noktasına tarifeli uçuş tertip etmektedir. Başta Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya’da bulunan ülkelere tarifeli uçuşlar tertip eden Malezya Havayolları, toplamda 57 noktaya uçuş reelleştirmektedir. Bünyesinde hali hazırda takribî olarak 14 bin şahsı istihdam eden Malezya Havayolları, kar eden havayolu firmalarından biridir. Ancak firma 2014 senesinde ciddi bir faciayla karşı karşıya kalmış ve bu yarıyılda iki adet Boeing 777 tipi yolcu uçağını kaza neticeyi kaybetmiştir. Birliktesi 650’den fazla birey de yaşamını kaybetmiştir.

8 Mart 2014 tarihinde Pekin Kuala Lumpur seferini reelleştiren 370 uçuş numaralı Boeing 777-300 ER tipi bir Malezya Havayolları uçağı Andaman Denizi üzerinde radardan kaybolmuş ancak aylarca yapılan tüm aramalara rağmen uçağın enkazına ait rastgele bir bilgiye erişilememiştir. Ancak 2016 senesinin Haziran ayında Tanzanya’nın Pemba Adası kıyılarına bir uçak parçası vurmuş ve yapılan teknik araştırma neticesinde parçanın 370 sefer rakamlı uçağa ait olduğu tespit edilmiştir. Bu da kaybolan uçakla birlikte tayfa da dahil 239 bireyin yaşamını kaybettiği anlamını taşıyordu. Ayrıca Malezya Havayolları yeniden 2014 senesinde Amsterdam Kuala Lumpur seferini yapan 17 sefer rakamlı bir başka Boeing 777 tipi yolcu uçağını da bu sefer Ukrayna üzerinde kaybetmiştir. Uçağın daha sonra bir Rus füzesi tarafından düşürüldüğü tespit edilmiştir. Bu kazada 283 yolcu ile 15 tayfa feci biçimde yaşamını kaybetmiştir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ