Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Magda Szabo Kimdir?

  • 17 Kasım 2021
  • Magda Szabo Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 96 kez görüntülendi.
Magda Szabo Kimdir?

FILES A picture taken 27 October 2003

Magda Szabo; 1917 tarihinde Macaristan‘da gözlerini dünyaya açmıştır. Debrecen şehrinde gelişen Magda Szabo, eğitimini Latin edebiyatı ve Macar edebiyatı üzerine yaptı. Üniversitenin ardından hocalık yapmaya başladı.

İşini beğenmesine karşın kültür bakanlığında çalışmaya başladı. Magda Szabo, yazma işine şiirlerle başladı. Hatta yazdığı şiirler ile Baumgarten mükâfatını kazandı. Ancak mükâfatı kazanmasına karşın, siyasi nedenlerden dolayı aldığı gün geri vermek zorunda kalmıştı. Hatta siyasete karıştığı suratından Manga bakanlıktaki işinden dahi kovulmuştu.

Manga ilk kitaplarını 2. Dünya Savaşı sonrasında yayımlamaya başladı. Bu yarıyılda edebiyatın en ehemmiyetli kurtarıcısı gözüyle bakıyordu ona. Ancak siyasi nedenler peşini vazgeçmediği için lüzumlu ve baskı ile bir ilköğretim mektebinde hocalık yapmaya zorlandı. Bir zaman suskun kalan Manga daha fazla suskunluğa direnemeyip kendisine beynelmilel ünvan kazandıracak olan ve aynı zamanda ilk romanı olan Fresco’yu yayımlamıştır. Bu romanından sonra kazandığı mükâfatlar çoğalmaya başlamıştı.

4160_25509_szabo_magda_-1

Aldığı mükâfatlar arasında “Atilla Jozsef” ve “Lajos Kossuth” öldülleri dikkat topluyordu. Daha sonra Kapı isimli yapıtı ile Fransa‘nın saygın mükâfatlarından olan Prix Femina Etranger Mükâfatına layık görüldü. Bu onun için büyük bir onur ifade ediyordu. Magda’nın kitapları bu güne kadar 32 dilde çevrildi. Bu kadar yaşantısı zorlu ve bol mükâfatlı geçen Manga 2007 senesinde bütün 90 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu.

Yazar:Zafer Kaplan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ