Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtırlıdır?

  • 18 Haziran 2021
  • Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtırlıdır? için yorumlar kapalı
  • 154 kez görüntülendi.

Para buluş edilmeden evvel insanlar değiş tokuş usulünü kullanarak gereksinimlerini gideriyordu. Elinizdeki bir eşyayı başka bir insana verip karşılığında yiyecek alıyordunuz. İlkel zamanlarda vakit giden değiş tokuş usulü Lidyalıların parayı buluş etmesiyle son buldu. Lidyalıların ürettiği ilk paralar Lidya’nın başşehri olan Sardes şehrinin orta kısmında yer alan Paktalos deresindeki kıymetli madenleri altın ve gümüşten üretilmekteydi. Üretilen madeni […]

8818_l3Para buluş edilmeden evvel insanlar değiş tokuş usulünü kullanarak gereksinimlerini gideriyordu. Elinizdeki bir eşyayı başka bir insana verip karşılığında yiyecek alıyordunuz. İlkel zamanlarda vakit giden değiş tokuş usulü Lidyalıların parayı buluş etmesiyle son buldu. Lidyalıların ürettiği ilk paralar Lidya’nın başşehri olan Sardes şehrinin orta kısmında yer alan Paktalos deresindeki kıymetli madenleri altın ve gümüşten üretilmekteydi. Üretilen madeni paraların üzerinde Lidya kraliyetini sembolize eden aslan başı bulunmaktaydı biçimi de şekilsizdi.

Natürel paranın üretildiği yarıyıllarda zamanın dolandırıcıları da türeyivermişti. Üretilen ilk paraların kenarlarından minik bir ölçü yontan dolandırıcılar biriktirdikleri bu minik ölçüleri tekerrür değerlendiriyordu. Bu dolandırıcılıkla gayret eden tüccarlar ise kendisine verilen madeni 8818_l2paraları tartıyordu. Şayet klasik ağırlığından hafif kazançsa bu para kabul edilmiyordu. Bu vaziyette şayet siz parayı kullanan masum biriyseniz bu para elinizde patlıyordu. Bu dolandırıcılığın nasıl olduğunu merak ederseniz antik yarıyıllardan kalma madeni paraların biçimine dikkat edebilirsiniz. Bazı madeni paraların kenarları yontulmuş ve pürüzlü olduğunu göreceksiniz.

Paranın şanının giderek dağılmasıyla beraber artan dolandırıcılıkla gayret etmek için madeni parayı basan bireyler demir paraların çevresini tırtırlı hale getirdi. Böylece madeni paraların yontulup yontulmadığı basitçe emin oluyor, tırtırları yok olmuş paraya kimse el uzatmıyordu.

8818_l1Kökleri tarihe direnen madeni paraların kenarlarının tırtırlı yapılması günümüzde halen geçerliğini gözetmekte. Bugün kullanmış olduğumuz madeni paraların pek bir piyasa kıymeti olmamasına karşın halen bu paralarda tırtır kullanılmakta veya kenarlarına yazı yazılmaktadır.

Ülkemizde kağıt paralar Merkez Bankası tarafından basılıyor. Peki günlük yaşamımızın büyük bir parçası olan madeni paralar kimler tarafından piyasaya sürülüyor? Madeni paraları ülkemizde Maliye Bakanlığı üretiyor.Bu bilgiyle beraber esrarengiz olan bir değişik bilgi ise bozuk paraların toplam para oranı içindeki yeri yalnızca %1’dir. Her iki para arasındaki esrarengiz değişik bir bilgi de, paraların üzerindeki fotoğraflardır. Ehemmiyetli şahısların para üstündeki fotoğrafları değişiktir. Kağıt paralarda şahısların suratları şahsa dönükken, madeni paralarda kullanılan kabartma tekniğinden dolayı yer meseleyi olduğu için resmi basılacak olan bireyin profil görüntüsü kullanılır.

Yazar:Hasan Demİrcİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ