Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Lozan Neresidir?

  • 18 Ağustos 2021
  • Lozan Neresidir? için yorumlar kapalı
  • 143 kez görüntülendi.
Lozan Neresidir?

Lozan ya da orijinal haliyle ”Lausanne”, Avrupa’nın önde gelen devletlerinden İsviçre’de bulunan bir şehirdir. Lozan, günümüzde oldukça sakin bir kasaba kıvamında kabul edilecek bir insan trafiğine sahiptir. Ancak şehir, tarih süresince dünya üzerinde yer alan sanal hudutların tanımlanması bağlamında son derece ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Türkiye’nin mukadderatını doğrudan etkileyen ve günümüz hudutlarını çizen uyuşma bu […]

Lozan ya da orijinal haliyle ”Lausanne”, Avrupa’nın önde gelen devletlerinden İsviçre’de bulunan bir şehirdir. Lozan, günümüzde oldukça sakin bir kasaba kıvamında kabul edilecek bir insan trafiğine sahiptir. Ancak şehir, tarih süresince dünya üzerinde yer alan sanal hudutların tanımlanması bağlamında son derece ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Türkiye’nin mukadderatını doğrudan etkileyen ve günümüz hudutlarını çizen uyuşma bu topraklarda akdedilmiştir. Osmanlı’nın resmi olarak çöküşüyle birlikte onun viraneleri üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin legal hudutları Lozan Uyuşması ile tanımlanmıştır. Her ne kadar günümüzde uyuşmanın içeriği tenkide mevzu olmuş olsa da, o günün koşulları nazara alındığında son derece pozitif bir sonuç olarak değerlendirilmelidir. Lozan, şehri bu anlamda Türkler tarafından çok iyi öğrenilir. Bu şehir, günümüz İsviçre’sinin Fransız uzantısı gibidir. Şehir tipik bir Fransız şehri hüviyetinde olup, burada yaşayan ulusun büyük bir çoğunluğu Fransızca konuşur. Lozan, İsviçre’nin en ehemmiyetli iki şehrinden biri olan Cenevre’ye oldukça yakın sayılabilecek bir noktada yer alır. Şehir, Cenevre’ye yalnızca 62km’lik bir mesafededir.

LozLozan Neresidir?an’a erişmek isterseniz, öncelikle Türkiye üzerinden doğrudan Lozan seferi hakikatleştiren tarifeli bir uçuş bulunmadığını söylemeliyiz. Bu surattan bölgeye erişmek isterseniz, İsviçre, İtalya ya da Fransa‘ya uçuş reelleştirebilirsiniz. Ortam şehirler taşıtıyla Lozan’a karayolu ya da minik uçaklar ile reelleştirilen günlük turlar ile erişebilirsiniz. En kısa vakitte Lozan’a erişmek istiyorsanız, bu gidişatta en yakın şehir olan Cenevre’ye uçakla erişmeniz olasıdır. İstanbul üzerinden Cenevre’ye tarifeli sefer tertip eden havayolu firmaları bulunur. Bir öbür rota ise Fransa’nın Evian şehridir. Bu şehre erişebilirseniz, Lozan’a erişmeniz oldukça kolay olacaktır. Bölgede fiziki hudut bulunmadığını da söyleyelim, başka bir ifadeyle şayet geçerli bir Schengen vizeniz bulunuyorsa doğrudan İsviçre’ye erişmeniz olasıdır. Lozan, İsviçre’nin en ehemmiyetli şehirleri arasında yer alır ve de ülkenin hudutları dahilinde olan Vaud kantonuna bağlıdır. Fransız şehirlerinden farksız bir yapıda olan Lozan, Türkler tarafından son senelerde sıkça ziyaret edilen mesken yerleri arasında yer alır.

Butik bir kasaba olarak adlandırılan Lozan, takribî olarak 136 bin bireye konut sahipliği yapar. Ancak şehir ile etkileşim içersinde olan yerler de hesaba katıldığı süre, popülasyon 1 milyona kadar erişmektedir. Her ne kadar minik bir şehir olsa da Lozan, son derece gelişmiş bir alt ve üst yapı sistemine sahiptir. Bu anlamda şehrin hemen hemen her bölgesine erişebileceğiniz ve de öbür İsviçre şehirleri ile iletişimli metre hattı mevcuttur. Şehrin kendi hudutları dahilinde toplam 28 metro durağı vardır. Lozan, ayrıca spor tahkim duruşması olarak adlandırılan CAS’ın da bulunduğu şehir olması nedeniyle oldukça ehemmiyetlidir. Ayrıca CAS haricinde 55 halklar arası spor birliğinin de merkezi konumunda olan Lozan, bu anlamda Avrupa sporunun son derece ehemmiyetli destinasyonları arasında bulunur.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ