Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Lowell Sistemi Nedir?

  • 26 Temmuz 2021
  • Lowell Sistemi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 166 kez görüntülendi.
Lowell Sistemi Nedir?

Lowell Sistemi, 19. asırda Massachusetts’te Francis Cabot Lowell’in oluşturduğu bir emek yapım modelidir. Sistem, yapım sürecinin her adımının bir çatı altında yapılması ve işin çocuklar veya genç erkekler yerine genç erişkin kadınlar tarafından yapılması için planlanmıştır. Waltham-Lowell Sistemi olarak da öğrenilen Lowell Sistemi, ilk kere endüstriyel devrim sırasında Waltham ve Lowell tekstil fabrikalarında kullanıldı. Bu […]

Lowell Sistemi, 19. asırda Massachusetts’te Francis Cabot Lowell’in oluşturduğu bir emek yapım modelidir.
Sistem, yapım sürecinin her adımının bir çatı altında yapılması ve işin çocuklar veya genç erkekler yerine genç erişkin kadınlar tarafından yapılması için planlanmıştır. Waltham-Lowell Sistemi olarak da öğrenilen Lowell Sistemi, ilk kere endüstriyel devrim sırasında Waltham ve Lowell tekstil fabrikalarında kullanıldı. Bu model o kadar zaferliydi ki Lowell’in iş ortakları bu modeli kullanarak Massachusetts’te çok rakamda tekstil fabrikasını açarak geliştirdiler.

Lowell, Lowell Sistemini Neden Buluş Etti?

Lowell, New Englanders’ın ahlaki, eğitim ve güçlü iş ahlakından faydalanan ve daha faydalı bir yapım süreci yaratmak istedi.

Lowell, Lowell Sisteminin Fikrini Nasıl Buldu?

Lowell, 1811’de İngiltere’ye yaptığı gezi sırasında tekstil fabrikaları inşa etme fikrini edindi. İngiltere, Sanayi Devrimi’nin doğduğu yerdi ve bir hayli yeni tekstil fabrikası Lowell’e Amerika Birleşik Devletleri’deki eş ama daha iyi fabrikaları Lowell Sistemi Nedir?kurmaları için esin verdi. Lowell’in İngiltere’ye yaptığı gezi sırasında, fabrikaları gezdi ve efor tezgahlarının tasarımını ezberledi. Amerika Birleşik Devletleri’ye döndükten sonra, 1813’te Boston Manufacturing Company’yi kurdu ve işletme ilk değirmenini 1814’te Waltham, Mass’taki Charles Nehri’nin yanına kurdu.
Waltham değirmeni, Amerika Birleşik Devletleri’nde, çiğ pamuğu bir operasyonda bitmiş kumaşa işleyebilecek ilk değirmendi ve hepsi bir çatı altında, iplik ya da ipliği bitmiş halde işlemek için kullanılan bir makine olan su tahrikli efor tezgâhı desteği ile yapıldı.
Sanayi Devrimi’nin zamanına kadar, tezgahlar bir şahıs tarafından bir ayak pedalıyla çalıştırılıyordu, ancak motor tezgahı, dokuma sürecini süratlendiren bir nehir gibi akan su kaynağı tarafından tahrik edilen bir hat şaftı tarafını cihazlaştırıldı ve kuvvetlendi. Netice olarak, efor tezgâhı sanayi devriminin en ehemmiyetli buluşlarından biri olarak kabul edilir.
Lowell Sistemi, o zamanlar ülkedeki öbür tekstil yapım sistemlerinden değişikti; bunun yerine fabrikadaki pamuğu eğiren Rhode Island Sistemi ve daha sonra bitmiş kumaşı üreten yerel kadın dokumacılara bükülmüş pamuğu yetiştirdi. Bu Lowell Sistemi daha süratli ve daha faydalı oldu ve tekstil sanayisinde tamamen devrim yarattı. Sonunda ülkedeki öbür imalat sanayileri için bir model haline geldi.

Lowell Mill ve Emekçi Bulma Meseleyi

Lowell’in fabrikasını kurarken karşılaştığı meselelerden biri emekçi bulmaktı. O zamanlar Amerika bir tarım cemiyeti idi ve bir hayli Amerikalı bir fabrikada çalışmak için kararsız ediyordu. Lowell sistemi, emek talebini hakimiyet Lowell Sistemi Nedir?faktörün yeni bir yolunu yarattı. Değirmen, 15 ile 35 yaş arasındaki genç, bekar kadınları işe aldı.
Lowell, genç kadınları çiftliklerini ve minik kasabalarını vazgeçerek fabrikalarda çalışmaya ikna etmek için; katı ahlaki kaideleri uygulayan bireyler tarafından işletilen pansiyonlar kurarak bir fabrika topluluğu oluşturdu ve aynı zamanda lüzumlu dini hizmetlere devam etti. Lowell sistemi yalnızca daha faydalı olmak için planlanmamıştı. Aynı zamanda nakit para ödeyerek çocuklar yerine genç erişkinleri işe aldı. İstihdam yaratarak, çalışanların ilerlemesine destekçi olacak eğitim imkânları sağlayarak, endüstriyel emeğin insanlıktan çıkarıcı tesirlerini en aza indirmek için de planlandı.

Sanayi Devrimi sırasında, özellikle İngiltere’deki öbür üreticiler ve Rhode Island’daki üreticiler, değirmenlerde riskli çalışma şartlarında kesintisiz düşük fiyatlı işler yapmaktan başka alternatife sahip olmayan yoksul, eğitimsiz topraksız emekçi ve çocukları işe alma meylindeydi.
Lowell değirmeni kadınları da kendilerini eğitmesi ve entelektüel faaliyetlerde bulunmaları için teşvik etti. Şirkete ait Lowell Lyceum’da Ralph Waldo Emerson ve John Quincy Adams tarafından verilen fiyatsız derslere katıldıklarında, kütüphanelerin kitaplara ulaşımını sağladılar ve yaratıcı yazmayı ve kamuoyunda münakaşayı destekleyen “etraf iyileştirmesine” katılmaya teşvik edildiler.

Lowell Sisteminin Sonu

1830’larda fazla yapım, bitmiş kumaş maliyetinin düşmesine neden oldu. Buna cevaben, üreticiler fiyatları düşürdü ve iş görevlerini çoğaldırdı. Böylece çalışanları daha süratli çalışmaya zorladılar.  Lowell sistemi, 1846’da İrlanda’daki kıtlıktan kaçmak için Massachusetts’e akın etmeye başlayan İrlandalı muhacirlerin fabrikalarda iş aramaya başladığı zamanlarda zafersiz olmaya devam etti. Çoğunlukla büyük ailelere sahip ve çocuklarını sık sık onlarla beraber çalışmaya koyan kadın olan bu muhacir emekçiler, daha ucuz fiyatlar için daha uzun saatler çalışmaya hazırdı. Bu emekçiler konutlu olmaları ve aileleri olma meylinde oldukları için, Lowell Sistemi Nedir?ucuz işletme yurtlarında yaşamadılar, bunun yerine kiralık evlerde yaşadılar.
Muhacir emekçilere olan bu güven, değirmencileri usulca sakınmaya çalıştıkları şeye dönüştürdü: düşük sınıfları sömüren ve bunları düşük fiyatlı değirmen işlerine kalıcı olarak bağımlı kılan bir sistem. 1850’lerde, Lowell sistemi zafersiz bir deney olarak kabul edildi ve üreticiler gitgide daha fazla muhacir ve çocuk emekçiliği kullanmaya başladı. New England’da tekstil imali, 1890’larda, yeni teknolojik büyümelerin, pamuğun yerel olarak yetiştirildiği, ısıtma maliyetlerinin daha ucuz olduğu ve daha az emekçi sendikasının bulunduğu tekstil imalini daha kolay ve ucuz hale getirdiği zaman eksilmeye başladı. Değirmen sahipleri, Massachusetts tekstil değirmenlerini modernize etmemeye veya aktüellememeye karar verdi ve Lowell Sistemi Nedir?bunun yerine güneyde çağdaş tekstil değirmenlerini inşa etmeye yatırım yaptı.
Netice olarak, 20. asrın ortalarında, Lowell tekstil fabrikaları da dahil olmak üzere tüm New England tekstil fabrikaları ya kapandı ya da güneye taşındı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ