Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Louisiana Nasıl Bir Yerdir?

  • 03 Temmuz 2021
  • Louisiana Nasıl Bir Yerdir? için yorumlar kapalı
  • 179 kez görüntülendi.
Louisiana Nasıl Bir Yerdir?

Louisiana, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biridir. Ülke hudutları dahilinde yer alan 50 eyalet arasında yer alan Louisiana, en popüler 25 eyalet arasında yer alır. Louisiana eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi’ne hududu olan eyaletleri arasında yer alır ve eyalet ülkenin güney kesimindedir. Louisiana’nın komşuları kuzeyde Arkansas, doğuda Mississippi, batıda Teksas ve güneyde […]

Louisiana, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biridir. Ülke hudutları dahilinde yer alan 50 eyalet arasında yer alan Louisiana, en popüler 25 eyalet arasında yer alır. Louisiana eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi’ne hududu olan eyaletleri arasında yer alır ve eyalet ülkenin güney kesimindedir. Louisiana’nın komşuları kuzeyde Arkansas, doğuda Mississippi, batıda Teksas ve güneyde de Meksika Körfezi yer alır. Louisiana eyaletinin en kalabalık şehri New Orleans olsa da eyaletin başşehri Baton Rouge’dur. Amerika Birleşik Devletleri’nin her eyaletinin olduğu gibi Louisiana eyaletinin de lakabı vardır. Hatta öyle ki, Louisiana’nın birden çok lakabı vardır. Bunlar resmi olanı ”Pelican State” olsa da eyalete aynı zamanda ”Sugar State”, ”Bayou State” ve ”Child of Mississippi” gibi lakaplar da takılmıştır. Ancak belirttiğim gibi temel ve resmi lakap ”Pelikan Eyaleti” anlamına gelen ”Pelican State”dir. Louisiana’nın da tıpkı öbür Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri gibi bir mottosu bulunur. Louisiana’nın mottosu; ”Union, Justice, Confidence”dır. Bunları Türkçeye çevirecek olursak; ”Birlik, Adalet, Güven” diyebiliriz.

LoLouisiana Nasıl Bir Yerdir?uisiana adını Fransızcadan almıştır. Ad bu anlamda tamamıyla İngilizce değildir. Bunun sebebi Louisiana’nın bugün yer aldığı bölgenin eyaletin kurulduğu yarıyılda ağırlıklı olarak Fransız tesiri altında olması vakasıdır. Bakıldığında Louisiana hudutları içersinde yüzde 92 etrafında İngilizce egemen olsa da ayrıca ülkenin ikinci resmi dili İspanyolca olmasına rağmen bölgede yüzde 4 etrafında Fransızca konuşulmaktadır. Oysa İspanyolca yüzde 3 etrafında konuşulmaktadır. Başşehri Baton Rouge olan Louisiana’nın en gözde şehri New Orleans olarak kabul edilir. Şehir aynı zamanda da eyaletin en kalabalık ve en turistik şehri konumdadır. Yüzölçümü olarak Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında 31’inci sırada yer almaktadır. Louisiana, popülasyon bağlamında öbür Amerikan eyaletleri arasında ilk 25’de yer alır. Son popülasyon sayımı bilgileri göstermektedir ki, Louisiana hudutları dahilinde takribî 4,7 milyon birey yerleşik olarak ikamet etmektedir. Birey başına düşen ulusal kazanç hesaba katılacak olursa Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında 45’inci sırada yer alır. Bu anlamda bölgede sosyal desteklerle geçinen çok rakamda insan vardır. Özellikle Louisiana, siyah tenli Amerikalıların çoğunlukla yaşadığı bir bölge olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Louisiana, Meksika Körfezi’ne kıyısı olan bir Amerikan eyaletidir. Louisiana’nın abuhava koşulları çok ergonomik olsa da eyaletin ortalaması deniz seviyesinin altındadır. Özellikle New Orleans ki, bu şehir Meksika Körfezi’ne doğrudan kıyısı bulunan bir şehirdir; deniz seviyesinin 2,5m altındadır. 2005 senesinin Ağustos ayında yaşanan Katrina Fırtınası neticesinde Louisiana, sanki yerle bir olmuştur. Bu afetin çok rakamda can almasının nedeni, eyaletin deniz seviyesinin altında olması vakasıdır. Her ne kadar eyaletin bir hayli şehrinde su setleri kurulmuş olsa da bunlar devasa fırtınalar karşısında çok tesirsiz kalmıştır. Bu anlamda eyalet son 10 yıldır yine yapılanmakta ve ileride yaşanabilecek olan muhtemel facialara karşı ihtiyatlar almakta. Ancak bu 2005’te yaşanan fırtına sonrasında bölgeyi terk eden serinkanlıların geri dönmesi için yeterli olmamıştır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ