Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Londra’ya Erişim: Luton Havalimanı

  • 28 Nisan 2021
  • Londra’ya Erişim: Luton Havalimanı için yorumlar kapalı
  • 95 kez görüntülendi.

Londra, Avrupa Birliği’ne 1973 senesinde güç bela kendini kabul ettiren ve günümüzde de çıkmak için kendisini son hız hazırlayan Birleşik Kraliyet’ın ve de onun parçası olan İngiltere’nin başşehridir. Bu şehir, dünya üzerinde yer alan en daha önceki mesken yerlerinden biri olarak kabul edilir. Son derece tarihi bir atmosferi bulunan Londra, gotik anlamda da bir mimarı şahanesi […]

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra, Avrupa Birliği’ne 1973 senesinde güç bela kendini kabul ettiren ve günümüzde de çıkmak için kendisini son hız hazırlayan Birleşik Kraliyet’ın ve de onun parçası olan İngiltere’nin başşehridir. Bu şehir, dünya üzerinde yer alan en daha önceki mesken yerlerinden biri olarak kabul edilir. Son derece tarihi bir atmosferi bulunan Londra, gotik anlamda da bir mimarı şahanesi olarak söylenebilir. Sıkıntılı ve de bitmek öğrenmeyen yağışlı havasına karşın her sene milyonlarca turisti kendisine sürüklemeyi muvaffak olan Londra, bu surattan dünyanın en yoğun hava alanlarını hudutları dahilinde bulundurur.

Birleşik Kraliyet hudutları içinde başka hiçbir şehir, Londra kadar yoğun bir ziyaretçi ya da başka bir ifadeyle yolcu trafiğine sahip değildir. Bu trafik şehrin hudutları dahilinde yer alan 4 adet beynelmilel havalimanı ile kumpasa sokulur. Şehrin sahip olduğu Heathrow, Gatwick, Stansted ve de Luton Havalimanları şehrin sahip olduğu hava trafiğini senelik bazda 200 milyona kadar çıkarmaktadır. Bu anlamda Londra bir başka eşi olmayan hava trafiği ile dünya şehirleri arasında dorukta yer alır. En büyük yük şehrin en popüler ve de en kapasiteli hava alanı olan Heathrow’dadır. Heathrow sonrası, yük dağılımı Gatwick, Stansted ve Luton biçiminde bölüşülür. Bu anlamda Londra bütün olarak bir havalimanı merkezidir.

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra Luton Havalimanı, beynelmilel uçuşlara sarih bir hava alanıdır. Bu anlamda gerek iç pazar gerekse de dış pazar uçuşları nazara alınacak olursa, Londra Luton Havalimanı tüm bunlara konut sahipliği yapar. Her ne kadar Londra, 4 adet devasa havalimanına sahip olsa da bunlar şehir merkezine pek de yakın sayılmazlar. Erişim basitliği olarak nazara alınacak olur ise en yakın hava alanı, şehrin en büyük hava alanı olan Heathrow’dur. Bu havalimanı şehre yakın olup, kuruluşundan merkeze metro ihtimali de sunar.

Ancak Londra Luton Havalimanı, şehir merkezine 45km’lik bir mesafede yer alır. Kamusal bir müessese olan bu kuruluş, şehrin güneyinde yer alır. Günümüz itibariyle 2031 senesine dek Aena ve de Ardian firmalarına ait olan firma hakkı bizzat kamu iştiraki olarak kabul edilir.

Londra'ya Ulaşım: Luton HavalimanıLondra’nın en minik havalimanı olarak öğrenilen Londra Luton Havalimanı, takribî olarak 15 milyonluk bir yolcu trafiğine sahiptir. Her sene yolcu rakamında yüzde 15 ila 20’lik bir çoğalış yaşanan Londra Luton Havalimanı, son senelerde ehemmiyetini daha da artırmıştır. Londra Luton Havalimanı, Birleşik Kraliyet toprakları nazara alındığında ülkenin en kalabalık 5’inci havalimanı olarak karşımıza çıkar.

Londra Luton Havalimanı, EasyJet, Monarch, Thompson Airways, Ryanair ve de Wizzair gibi oldukça düşük maliyetli hizmet veren havayolu firmalarının sıkça seçim ettiği bir hava alanıdır. Havalimanına şehirden erişmek için tren ya da otobüs kullanabilirsiniz. Bunun için evvelden rezervasyon yapmanızda fayda var. Biletinizi aldığınız havayolu işletmeyi size servis ihtimali sunacaktır.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ