Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Londra Stansted Havalimanı

  • 06 Nisan 2021
  • Londra Stansted Havalimanı için yorumlar kapalı
  • 226 kez görüntülendi.

Londra Stansted Havalimanı, kıta Avrupa’sında yer almayan ancak Avrupa’nın bir parçası olan Birleşik Kraliyet’a bağlı İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan bir hava alanıdır. Bu hava alanı, ülkenin en büyük şehri ve de en çok turist sürükleyen lokasyonu olan Londra’nın en büyük 4 hava alanı arasında yer alır. Bunlar içinde sahip olduğu yolcu trafiği ile ilk 3’te […]

Londra Stansted HavalimanıLondra Stansted Havalimanı, kıta Avrupa’sında yer almayan ancak Avrupa’nın bir parçası olan Birleşik Kraliyet’a bağlı İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan bir hava alanıdır. Bu hava alanı, ülkenin en büyük şehri ve de en çok turist sürükleyen lokasyonu olan Londra’nın en büyük 4 hava alanı arasında yer alır. Bunlar içinde sahip olduğu yolcu trafiği ile ilk 3’te yer alan Londra Stansted Havalimanı, gerek Londralılara gerekse de Londra’yı ziyaret edecek olan turistlere büyük olanak sunmaktadır. Her ne kadar Londra’da yer alsa da bu hava alanı azıcık da olsa şehir merkezinden uzak bir konumdadır. Zati bir hayli hava alanına sahip olan bu şehir, Londra Stansted Havalimanı’nın Essex’e kurulmasını sağlayarak dört bir yanını sanki hava alanları ile çevirmiştir. Essex şehrinde yer alan Londra Stansted Havalimanı, şehir merkezine takribî olarak 48km’lik bir mesafede bulunur. Londra’nın sahip olduğunu hava trafiği yükünü bölüşen Londra Stansted Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun hava sahasına böylece yaşam verir. Londra’nın batısında kalan Londra Stansted Havalimanı, bu anlamda erişilmesi en basit havalimanlarından biri değildir.

Londra, aşinayı gibi dünyanın Paris sonrasında en çok turist sürükleyen şehridir. Reelinde bu vaziyet son senelerde yaşanan Brexit süreci ile de ciddi anlamda sekteye uğramış gidişattadır. Brexit sonrasında gerek ülkeye gerekse de başşehir Londra’ya tarifeli sefer tertip eden havayolu rakamında rastgele bir eksilme gözle görülür bir biçimde hakikatleşmese de yeniden de şehre havayolu ile seyahat eden turist rakamında bir eksilme yaşanmıştır. Buna karşın hali hazırda Avrupa’nın ve de dünyanın en yoğun hava alanına sahip olmasıyla ün salan Londra’nın en büyük 4 hava alanından biri olan Londra Stansted Havalimanı, bu unvanın korunmasında ehemmiyetli rol oynamıştır. Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow olsa da, bu hava alanı her cinsten havayolu firmasının kullandığı bir hava alanı değildir.

Londra Stansted HavalimanıÖzellikle de düşük maliyetli havayolu işletmeleri giderleri kısmak için daha ucuza parka yapabildikleri Luton, Stansted ve hatta Gatwick Havalimanlarına yönelmektedirler. Bunlar arasında en düşük maliyet Luton’da mevzubahisidir. Stansted de Heathrow ve de Gatwick’e nazara daha düşük maliyetli bir hava alanıdır. Hal böyle olunca bir hayli ucuza bilet satan havayolu firmayı Londra Stansted Havalimanı’na seferler tertip etmeyi daha karlı bulmaktadır. Ancak bu gidişatta da yolcu Londra Stansted Havalimanı erişse de Londra şehir merkezine erişmek için yüksek bir transfer fiyatı ödemek zorunda kalmaktadır.

Son senelerde yolcu rakamında yüzde 8’lik bir çoğalış yaşayan Londra Stansted Havalimanı, her sene takribî olarak 25 milyon yolcuya konut sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda Heathrow ve de Gatwick sonrasında kendisine 3’şancılık koltuğu düşen Londra Stansted Havalimanı, ayrıca her sene 180 binden fazla uçağın teker koyduğu bir kuruluştur. Londra Stansted Havalimanı, yalnızca bir adet piste sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ