Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir?

  • 26 Temmuz 2021
  • Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir? için yorumlar kapalı
  • 145 kez görüntülendi.
Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir?

Pek çoğumuzun resimlerde görüp, reel olduğuna inanamadığı hoşluklara sahip yerlerden yalnızca biridir Lofoten Adaları. Büyük büyük tepelerle örtülü, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu doğa harikası yer soğuğuyla isminden laf ettiren Norveç’te bulunuyor. O surattan öncelikle azıcık Norveç’deri bahsedelim. Norveç’te Harika Bir İsme Norveç, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında Finlandiya, İsveç ve Rusya […]

Pek çoğumuzun resimlerde görüp, reel olduğuna inanamadığı hoşluklara sahip yerlerden yalnızca biridir Lofoten Adaları. Büyük büyük tepelerle örtülü, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu doğa harikası yer soğuğuyla isminden laf ettiren Norveç’te bulunuyor. O surattan öncelikle azıcık Norveç’deri bahsedelim.

Norveç’te Harika Bir İsme

8011_lofoten_adaNorveç, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan, kıyıları suratlarca fiyortla çevrili soğuk bir ülkedir. Ziyaretçilerinde çok farklı izler vazgeçen, gidenlerin hayran olduğu karlar ülkesi Norveç, Lofoten Adaları ile de çok daha fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

Adada Bulunan Köyler

Hakkında bu kadar methedici laflar sarfettiğimiz Lofoten Adaları’ndan bahsedecek olursak; Norveç’in kuzeyinde bulunan adalarda Stamsung, Reine, Moskenes gibi köyler bulunuyor. Hepsi de hoşluk bakımından birbiriyle yarışabilecek gidişatta. Ancak adalara gidebilmek için azıcık uğraşmak gerekiyor. Şehirde bulunan tren noktaları sizi en son Bodo şehrine götürüyor. Trenden indikten sonra ilk köy olan Moskenes ve Reine köyüne gidebilmek için araba vapuruna binmek gerekiyor. Takribî 3-4 saatlik bir yolculuktan sonra Moskenes Köyü’ne varabilirsiniz. Bundan sonra değişik yerleri dolaşabilmek için ya araba kiralamalısınız ya da otobüs saatlerine bakmalısınız. Ancak otobüs saatleri daha çok mektep saatlerine göre ayarlandığı için evvelden bu mevzuya çok iyi çalışmış olmalısınız. Bunun dışında mesela Moskenes’deri Reine arası takribî 5 km, yürümeyi beğenmeyen biri olsanız bile manzaranın sihrine kapılıp Reina’ya kadar yayan olarak da gidebilirsiniz.

Adada Kalınabilecek Yerler

8011_lofoten_adalari_nasilİsmeler, market, mağaza, otel istikametinden çok fazla gelişmiş değil ayrıca maliyet olarak da çok uygun ihtimaller sunmayabiliyor. O surattan kalacak yerinizi evvelden ayarlamanız da fayda var. İhtiyaçlarınızı da adalara gitmeden evvel temin faktörüz sizi gereksinim anında güçte bırakmayacağı gibi bütçenize de minik çaplı destek sağlayacaktır.
Bunun yanında Norveç seyahatine giderken havaların fazla soğuk olacağını unutmamalı ve buna göre kıyafetler seçmelisiniz. Gidenlerin hayran kaldığı ancak Norveç’te yaşayanların çok şikayet ettiği Norveç hakkında bir kaç bilgi verecek olursak; intihar olaylarında dünya sıralamalarında ne yazık ki oldukça yüksek bir yerde. Bunu, kış aylarında karın neredeyse 8 ay yerden kalkmamasına, aralıktan ocak ayına kadar bir ay süresince hiç gündüz olmamasına bağlamak sanırım yanlış olmaz. Bunun yanı gizeme mayıs sonu ile haziran ortasına kadar da hiç gece olmuyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ