Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Likya Orkidesi

  • 07 Ekim 2021
  • Likya Orkidesi için yorumlar kapalı
  • 23 kez görüntülendi.
Likya Orkidesi

Likya orkidesi, Kaş orkidesi olarak da öğrenilen bu orkide Dünyada yalnızca Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Ne yazık ki tükenme riski altında bulunan bu hoş nebattan, 250 den az fert bulunmaktadır. Bunlarda bir kabirlikte bulunuyor.

4554_1Likya orkidesi, Kaş orkidesi olarak da öğrenilen bu orkide Dünyada yalnızca Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Ne yazık ki tükenme riski altında bulunan bu hoş nebattan, 250 den az fert bulunmaktadır. Bunlarda bir kabirlikte bulunuyor. Akdeniz Üniversite, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Kaş Orman Şirket Müdürlüğünün işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Likya Orkidesi koruma altına alındı. Yalnızca bu orkideyi değil, ülkemizde yetişen öbür orkide cinsleri de korunma altına alınmaya çalışılmaktadır.

4554_3Ülkemizde takribî olarak 170 orkide cinsi bulunmaktadır. Likya orkidesi de bunlardan biri. Bu cinsin eksilme sebebi ise tabiattan fazla ölçüde bir araya gelmesidir. Salep olarak bildiğimiz meşrubatın ana maddesi, orkidelerin köklerinin öğütülüp toz haline getirilmesi ile yapılmaktadır. Likya orkideleri, öbür orkideler gibi salep tozu elde etmek için tabiattan bir araya geliniyor. Fazla toplanması da bu cinsin tükenme riskiyle karşı karşıya olmasına neden oluyor. Aynı zamanda hayvanların orkidelerin bulunduğu alanlarda yayıldırılması da ayrı bir etmen. Ülkemizde her sene tüm cinslerden takribî surat milyon orkidenin tabiattan bir araya geldiği varsayım ediliyor. Analistler, ülkemizdeki pek çok orkide cinsinin tükenme riskiyle karşı karşıya olduğunu, ancak şu anda en riskteki cinsin Likya orkidesi olduğunu söylüyor.

4554_2

Likya orkidelerini gözetmek emeliyle yürütülen proje kapsamında, orkidelerin yaşadığı alan koruma altına alınmış. Alan çitlerle çevrilerek hayvanların burada yayılmaların ve orkidelerin bir araya gelmeleri yasaklanmıştır. Ayrıca bölge ulusu Likya orkidesi hakkında bilgilendirilmiş ve nebatın tohumları Türkiye Tohum Gen Bankasında koruma altına alınmıştır. Likya orkidesi, 10-12 senelik bir zaman içerisinde erişkin hale gelebiliyor. Üremesi için uygun alan ve koşulların yerine gelmesi gerekiyor. Yükseltiyi 500 metrenin altında olan yerlerde yetişebilen Likya orkidesi, ilk yaprağını en erken 5 sene içinde açabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ