Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir?

  • 10 Kasım 2021
  • Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.
Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir?

4749_tolstoy1_2Lev Nikolayeviç Tolstoy, 1828 senesinde doğup 1910 senesinde can veren Rus feylesof, pasifist, eğitim reformcusu, kısa hikayeci ve yazardır. Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen yazar çocuk yaşlarda evvel annesini ardından babasını kaybetmiş ve öksüz gelişmiştir. Kimi kaynaklarda “kont” unvanı taşıdığı ve ünlü yapıtı Savaş ve Barış’ta anlattığı köşk figüründe ailesinin köşknamdan bahsettiği dile getirilmektedir. Eğitim için gittiği Moskova’da okuduğu Fransız yazarlardan Voltaire ve Rousseau oldukça etkilenen yazar, ilk yapıtı olan Çocukluk’ u bu sıralarda yazmış ve eğitimine muhtelif vakalar suratından ara vermek zorunda kalmıştır.

Terbiyeyi Hayatı

Edebiyat dünyasındaki faalliğinin başladığı sene olarak, 1852 seneyi kabul edilmektedir. Sonraları bir yarıyıl orduya katılmaya karar veren yazar, bu isteğini hakikatleştirmiş ve Kafkasya’ya gitmiş orada yaşayan milletin sürüklediği fakirleri ve acıları yakından analiz fırsatı bulmuş ve gördüklerini yazdıklarında dile getirmiştir. Belki de o yarıyılda gördükleri yazarı hakikatçi realist bir bakış açısıyla yazmaya iten en ehemmiyetli nedenlerden birisi olmuştur. Ayrıca, 1860’lı senelerde yaptığı Fransa gezisinde Victor Hugo’yla tanıştığı ve stil mevzusunda seçim ettikleri terbiyeyi akımlar değişik olsa dahi, ondan çok etkilendiği söylenmektedir. Dünya çapında şan kazanmasında tesirli olan ve günümüzde dahi en çok okunan yapıtlar arasında yer alan, özgünlüğünü gözeten ‘Savaş ve Barış 1869’ ile ‘Anna Karenina 1877 adlı iki romanı vardır. Bu iki ünlü yapıtın ortaya çıkmasında eşinden oldukça büyük takviyeler almıştır.

4749_tolstoy1_1Hayatının çoğu yarıyılında gelgitler, ruhsal çöküntü ve buhranlar yaşayan yazar, mutlu bir biçimde devam eden konutluluğu müddetince ortaya çıkardığı bu iki dev yapıttan sonra tekerrür depresif bir yapıya bürünmüştür. Öyle ki çoğu edebiyat tarihçisinin söylemlerine göre Savaş ve Barış’ın popülerliği ve kazandığı zafer çoğaldıkça Tolstoy bir o kadar üzülüp, ağır bunalımlar geçirmiştir. Özel mülkiyet ve din mevzularında radikal fikirleri öne süren yazar din mevzusunda yazdıkları suratından Ortodoks kilisesi tarafında aforoz edilmiş, mülkiyet mevzusundaki kararları sebebiyle de ailesiyle arası açılmıştır.
Ayrıca milleti eğitme emeliyle yazılar yazmış olan bir yazarın din, siyaset, devlet ve sosyo kültürel gidişatlar üzerine de oldukça yazısı bulunmaktadır. Hayatını hayatı kavramaya ve insanoğlunun acılarını elinden geldiği kadar en aza indirmeye çalışarak geçiren yazar, özellikle Rus köylüsünün muhtaçlığına çok üzülmüş ve hayatının ilerleyen yarıyıllarında tam mirasını köylülere dağıtıp onlar gibi yaşamaya başlamıştır. Değiştirdiği hayat koşullarına veya hayatı süresince değişen tüm duygu ve düşüncelerine rağmen değişmeyen tek isteği yazmaya karşı olan isteğidir.

Hayatının son yarıyıllarında torunlarıyla zaman geçirmeyi seçim eden yazarın hayatı, bir kış aile içindeki meselelere kızıp konutu terk etmesi ve zatürre olup Astapovo tren istasyonunda can vermesiyle son bulur. Vefatının üzerinden geçen surat seneyi aşkın müddete karşın yapıtları hala onlarca dilde, binlerce insanla buluşmaktadır. 2009 senesinde medenilik ve sanat tarihine oldukça büyük katkılar yapmış yazarın hayatını anlatan ‘Son İstasyon’ adlı bir film çekilmiştir. Yazar düşündükleri ve yazdıklarıyla insanlık ve sanat tarihinde ehemmiyetli yer yakalayan şahıslardan bir tanesidir.

Romanları

*Savaş ve Barış
*Anna Karenina
*Diriliş
*İnsan Ne ile Yaşar
*Hacı Murat
*Krautzer Sonat
*Ivan İlyiç’in Vefatı
*Sivastopol Tezsi
*Hazin Bir Konutluluğun Romanı

Hikayeleri

*Aile Saadeti
*Üç Vefat
*İki Süvari Subayı
*Baskın
*İnsanlar Arasında Boş Bir Konuşma

Günlük

*İtiraflarım

Oyunlar

*Karanlığın Eforu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ